شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 21:15 منتشر شده در مورخ: 1400/03/10 شناسه خبر: 1739360
همتی در رادیو ایران:

راه‌حل افزایش رشد اقتصادی و قدرت خرید مردم، خریدهای اعتباری است

راه‌حل افزایش رشد اقتصادی و قدرت خرید مردم، خریدهای اعتباری است
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم گفت: برنامه من برای افزایش قدرت خرید مردم، در کوتاه مدت، خریدهای اعتباری است یعنی مردم بتوانند کالا بخرند و بعدا اقساط آن را پرداخت کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در برنامه «شمارش معکوس» رادیو ایران با بیان اینکه در اقتصاد ۳ اولویت دارم، گفت: نخست بهبود روند اقتصادی برای من اولویت دارد، شرایط را این‌گونه دیدیم که بهبودی از روند اقتصادی در کشور وجود ندارد. دومین اولویت تولید ثروت، برای کشور است. اولویت سوم نیز بیکاری است.

 
وی افزود: در اقتصاد این سه متغیر مهم در بخش تولید، بازار کار و بخش پول را در بر می گیرد.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در بخش رشد اقتصادی، میانگین رشد اقتصادی ما نزدیک به ۳ درصد بوده است در صورتی که کشور های در حال توسعه باید میانگین رشد ۸ درصدی را تجربه کنند.
 
همتی گفت: از سال ۸۲ رشد اقتصادی ما تغییری نکرده است و عمده دلایل آن نیز مرتبط با تحریم‌ها بوده است. به همین دلیل روند رشد ثروت در کشور محدود شده است و معنی آن این است که سفره مردم نمی‌تواند بزرگ شود.
 
وی اظهار داشت: به طور میانگین در ۳۰ سال گذشته رشد تورم میانگین ۲۰ درصد بوده است. سرعت اشتغال نیز به سرعت کاهش پیدا می‌کند و نرخ بیکاری، بالای ۱۰درصد است.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من استاد دانشگاه تهران هستم و به مسائل اقتصادی کاملا مسلط هستم. مشکلات ما به خاطر این بوده است که رئیس جمهور همواره سیاستمدار بوده است و سیاست را بر اقتصاد حاکم کردند.
 
همتی با بیان اینکه من می‌خواهم این را عکس کنم و اقتصاد را بر سیاست حاکم کنیم، تصریح کرد: یک بار امتحان کنیم و اقتصاد را بر سیاست حاکم کنیم.
 
وی تاکید کرد: کنترل نقدینگی در دست بانک مرکزی نیست. وقتی دخل و خرج با هم نمی‌خواند و ساختار بودجه مشکل دارد و دستگاه ها مجبور به قرض از بانک مرکزی می‌شوند، آنگاه بانک مرکزی نمی‌تواند جلوی تورم را بگیرد.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من به عنوان رئیس سابق بانک مرکزی نیازمند قدرت و توانی بالاتر از بانک مرکزی بودم. اگر ما بتوانیم آثار پولی نقدینگی را کنترل کنیم حتماً تورم را نیز می‌توانیم کنترل کنیم وقتی که در سه دهه گذشته میانگین رشد تورم ۲۰ درصد بوده است نتیجه می‌گیریم مشکل ساختاری داریم.
 
همتی اضافه کرد: طی سه دهه تورم وحشتناکی را تجربه کرده‌ایم. اگرچه بانک مرکزی نقش مهمی دارد اما باید دولت نیز آن را همراهی کند. در کشور ما استقلال بانک مرکزی مانند کشورهای پیشرفته وجود ندارد. لذا لازم است استقلال بانک مرکزی به رسمیت شناخته شود.
 
وی گفت: در مورد رشد اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری هستیم. وقتی بازدهی بخش‌های سفته بازی بالا باشد. نقدینگی به آن سمت می‌رود لذا به سمت تولید و سرمایه‌گذاری نمی‌رود.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: وقتی نااطمینانی در بخش تولید وجود دارد، سرمایه گذار پولش را 5 سال در یک کارخانه نمی‌گذارد که بازدهی بگیرد.
 
همتی تاکید کرد: هر لحظه تصمیمات مختلف در عرصه اقتصادی گرفته می‌شود. نمی‌توان تصمیمات یک شبه گرفت و یک دفعه هوس کنیم، قیمت کالایی را کنترل کنیم. در این صورت سرمایه گذار ورود نمی‌کند.
 
وی گفت: وقتی تورم بالا باشد و قدرت خرید پایین بیاید در کنار آن نیز تولید رشد نکند، طبیعی است که بیکاری افزایش پیدا می‌کند. باید روی رشد اشتغال کار کنیم تا بتوانیم فقر را ریشه کن کنیم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: این نحوه پرداخت یارانه‌ها منجر به رشد تورم شده است و پولدارها را پولدار تر و افراد ضعیف نیز ضعیف تر می‎شوند.
 
همتی گفت: ضریب جینی مهم‌ترین شاخصی است که نشان می‌دهد در هر دهکی چقدر از درآمد کشور نصیب آنها می‌شود که تقریبا بالای ۵۰ درصد از آن برای دهک‌های بالایی جامعه است. بالاخره صدای مردم در خواهد آمد. لذا من احساس کردم فرصت نداریم، امیدوارم مردم عزیز این فرصت را به من بدهند تا بتوانم از این فرصت برای جلوگیری از کارهای غلط استفاده کنم.
 
وی با اشاره به اینکه سرمایه اجتماعی سنگ زیربنای توسعه است،افزود: در مقطعی قرار داریم که مردم از وضعیت ناراضی هستند و منتظرند ببینند چه کسی به وضعیت آن‌ها رسیدگی می‌کند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه سرمایه اجتماعی پایین آمده است،گفت: اینکه جوانان ول می کنند و کشور را ترک می کنند. اینها احساس می کنند، کسی جدی نیست. امیدواریم بتوانیم یک دولت جدید در این زمینه ایجاد کنیم و هموطنان از خارج از کشور به داخل برگردند. ما نباید در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم.
 
همتی گفت: تقریباً نزدیک به ۵۵ درصد از ارزش افزوده کشور در بخش خدمات است. هتلداری، خدمات سفر و بخش‌های مختلف آن، از جمله بخش هایی هستند که از کرونا آسیب دیده‌اند. یکی از دلایلی نیز که در اوایل سال گذشته منجر به رشد اقتصادی منفی شد، همین آسیب‌های بخش کرونا است.
 
وی با بیان اینکه لذا لازم است در ابتدا مشکل کرونا را حل کنیم،افزود: برنامه‌ من واکسیناسیون کل مردم ایران تا بهار سال آینده است.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: دومین راه حل برای جبران خسارت‌های ناشی از کرونا این است که سیستم بانکی را در اختیار واحدهای تولیدی آسیب دیده قرار دهیم.
 
همتی تصریح کرد: برای اینکه بتوان ضررهای واحدهای تولیدی را جبران کنیم باید از طریق وام‌های کم هزینه و معافیت های مالیاتی اقدام کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه با شیوع کرونا، روش زندگی مردم عوض شده است و خیلی از خرید ها به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد و خیلی از فعالیت‌های اقتصادی در بستر اینستاگرام انجام می‌گیرد،افزود: باید از این فرصت بوجود آمده برای سرمایه گذاری در بسترهای مخابراتی و اینترنتی استفاده کنیم و در بخش خدمات آن را نهادینه کنیم. این تجربه‌ای است که در دوران کرونا به آن دست یافتیم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: وظیفه‌ دولت واردات گندم و دانه برای مرغ نیست بلکه باید در بخش‌های زیرساختی از جمله خطوط ریلی و زیرساخت‌های اینترنتی و مخابراتی سرمایه‌گذاری کند.
 
همتی با بیان اینکه نکته دوم که خیلی مهم است، صنایع کوچک و متوسط است،افزود: این صنایع با صنایع بزرگ فرق دارد. صنایع بزرگ بازدهی خوبی دارند اما اشتغال زایی کافی ندارند. بیشترین اشتغال در صنایع کوچک و متوسط است.
 
وی گفت: سرمایه‌گذاری را باید بر روی شرکت‌های دانش بنیان ها ببریم. پرداخت حجم زیادی به عنوان تسهیلات به شرکت‌های کوچک و متوسط در سیستم بانکی ما شروع شده است تا بتوانند سرپا باشند و به کار خود ادامه دهند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین افزود: به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، نمی‌توانند کالا بخرند بنابراین تقاضا کاهش و عرضه کم می شود و در نتیجه تولید هم پایین می‌آید و رشد اقتصادی کاهش می‌یابد.
 
همتی گفت: برنامه من برای افزایش قدرت خرید مردم، در کوتاه مدت، خریدهای اعتباری است یعنی مردم بتوانند کالا بخرند و بعدا اقساط آن را پرداخت کنند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1739360
ارسال نظر
نظرات