شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 08:48 منتشر شده در مورخ: 1400/03/11 شناسه خبر: 1739415
آیا تصمیمات مسئولان توجیه اقتصادی دارد؟

کردستان؛ رکورددار بیشترین تورم اردیبهشت در کشور/ وعده‌های بی‌عمل همتی در کردستان سه ساله شد!

کردستان؛ رکورددار بیشترین تورم اردیبهشت در کشور/ وعده‌های بی‌عمل همتی در کردستان سه ساله شد!
استان کردستان در ادامه رکورد شکنی های تورمی خود این بار هم بر اساس گزارش مرکز آمار ایران که شنبه ۸ خرداد در خروجی سایت این نهاد قرار گرفته است، بالاترین تورم سالانه را با ۴۶.۲ درصد به خود اختصاص داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، تورم سالانه ایران در ۱۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۱ درصد رسیده است، و کردستان با تورم ۴۲.۲ درصد بالاترین نرخ را در میان استان های کشور دارد. البته به احتمال زیاد واکنش مسئولان کردستان به این آمار برگزاری جلسه ای دیگر برای توجیه خواهد بود همانظور که ماه قبل و ماه های قبل تر انجام دادند.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان طی گزارشی اعلام کرد که بر اساس نتایج طرح آمارگیری از قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری و روستایی، شاخص استان کردستان در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با افزایش ۷.۲ واحدی از ۳۲۸.۴ به ۳۳۵.۵ واحد رسیده است در همین ماه میانگین شاخص کشور ۲.۲ واحد افزایش یافته و به ۳۰۸.۴ واحد رسیده است.

کردستان از لحاظ شاخص در جایگاه پنجم کشور قرار دارد. در جدول و نمودار زیر شاخص کل کشور و استان کردستان طی شش ماه گذشته مقایسه شده است. لازم به ذکر است عدد شاخص بر اساس میانگین سال پایه ۱۳۹۵ مساوی ۱۰۰ درنظر گرفته شده است.

تورم ماهانه:

درصد تغییرات شاخص نسبت به ماه قبل در اردیبهشت ۱۴۰۰ در استان کردستان (۲/۲) درصد است که نسبت به ماه قبل از آن (۱.۲) درصد کاهش نشان می دهد. کردستان در اردیبهشت ماه در جایگاه سوم نسبت به سایر استان های کشور قرار گرفته است، تورم ماهانه کشور نیز در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ (۰.۷) درصد است، میانگین تورم ماهانه کشور در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل (۲) درصد کاهش یافته است. در جدول و نمودار زیر تغییرات تورم ماهانه استان در مقایسه با کشور در شش ماه گذشته را نشان می دهد.

تورم نقطه به نقطه:

درصد تغییرات شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) استان کردستان از (۵۷) درصد درفروردین ماه ۱۴۰۰ به (۵۵.۴) درصد در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ کاهش پیدا کرده است. همانطور که در جدول و نمودار زیر مشاهده می کنید تورم نقطه به نقطه استان از بهمن ماه سال ۱۳۹۹ به بعد کاهشی بوده است. تورم نقطه به نقطه کشور نیز در فروردین  و اردیبهشت ۱۴۰۰ به ترتیب (۴۹.۵) درصد و (۴۶.۹) درصد بوده است.

تغییرات شاخص دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل:

تغییرات شاخص دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (خرداد ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ نسبت به یکسال قبل از آن یعنی خرداد ۱۳۹۸ تا اردیبهشت ۱۳۹۹) در استان کردستان و کشور به ترتیب (۴۶.۲) درصد و (۴۱) درصد بوده که کردستان در جایگاه اول استان های کشور قرار دارد. این تغییرات شاخص در فروردین ماه ۱۴۰۰ در کردستان و کشور به ترتیب (۴۲.۸) درصد و (۳۸.۹) درصد است. "تغییرات شاخص دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل" در استان کردستان و کشور افزایشی بوده بطوریکه تورم دوازده ماهه در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ نسبت به فروردین ماه ۱۴۰۰ در کردستان (۳.۴) درصد و در کشور (۲.۱) درصد افزایش داشته است. در جدول و نمودار زیر روند افزایشی تورم دوازده ماهه استان در مقایسه با کشور در بازه زمانی شش ماهه قابل مشاهده است.

حال سؤال اینجاست؛ از آنجا که تورم و گرانی دو واژه‌ای بوده که همواره کنار هم آمده است و به‌دنبال هر گرانی با افزایش نرخ تورم نیز مواجه می‌شویم، آیا این‌بار نیز دولتمردان در استان کردستان دنبال توجیه برای آمارهای رسمی مرکز آمار هستند یا بالاخره برای یک بار هم که شده در این روزهای پایانی عمر دولت واقعیت‌ها و ضعف خود را قبول خواهند کرد؟!

وعده های بی عمل همتی در کردستان سه ساله شد!

این وضعیت نابسمان اقتصادی و تورم بالای استان کردستان در حالی است که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی دولت روحانی بهمن ماه سال ۹۷ در سفر به این استان عنوان کرده بود «در مجموع هدف ما اعتلای کردستان است و در روزهای آینده شاهد بهبود و بهتر شدن وضعیت اقتصادی این استان خواهیم بود.»، متاسفانه این وضعیت نه تنها در روزهای آینده حتی در سالهای آینده نیز بهتر نشد و حتی بدتر هم شده است.

همتی در این سفر گفته بود «کردستان از لحاظ اقتصادی ظرفیت لازم را برای توسعه و اشتغال ندارد، بنابراین به این نتیجه رسیدیم با کمک صندوق توسعه ملی و بانک های کشور کار ویژه ای برای این استان انجام دهیم»، متاسفانه این گفته جناب همتی فقط در حد حرف باقی ماند و رنگ عمل به خود نگرفت و کسی هم از او نپرسید که چرا این اظهاراتش در کردستان هیچوقت عملی نشد!

رئیس کل بانک مرکزی به سهم یک درصدی کردستان از تسهیلات کشور اشاره کرده بود و گفته بود «پایین بودن تسهیلات استان به کمبود سپرده های بانکی در استان برمی گردد که تلاش می کنیم این کمبود را جبران کنیم.» متاسفانه این کمبودها نته جبران نشد بلکه برخی از واحدهای تولیدی استان به دلیل نبداشتن نقدینگی و عدم حمایت بانک ها در اعطای تسهیلات به آنها تعطیل و ورشکسته شده اند.

همتی در سفر بهمن ماه ۹۷ به کردستان گفته بود «تلاش ما این است که این چرخه را بشکنیم و از دیگر منابع مالی کشور برای کردستان توسعه بیشتری ایجاد کنیم»، اما این تلاشها هیچگاه صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه تصمیم ما این است حجم سهم تسهیلات کردستان را بیشتر کنیم گفته بود، «تلاش می کنیم طرح های خوبی را در استان راه اندازی کرده و زمینه توسعه اشتغال این منطقه را فراهم کنیم»، لازم است که از آقای همتی پرسید که این طرح های خوب چرا راه اندازی نشد!

در سفر رئیس کل بانک مرکزی به کردستان مقرر شد طرح های کوچکتر و طرح هایی که تامین مالی ریالی نیاز دارند را در اولویت قرار داده و بانک مرکزی با کمک صندوق ملی و بانک های عامل نسبت به تامین منابع مالی آنها اقدام کنند اما از سال ۹۷ تا به امروز و پس از گذشت سه سال این تامین مالی های صورت نگرفت و واحدهای تولیدی همچنان چشم انتظار تصمیم آقای همتی هستند.

همچنین در سفر همتی به کردستان قرار بر این شد تصمیماتی درباره رفع موانع و محدودیت های واحدهایی که مشکل کارگری (از جمله چک برگشتی و مشکلات مالیاتی) دارند، گرفته شود اما متاسفانه کردستان همچنان رکوددار چک برگشتی در کشور است!

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1739415
ارسال نظر
نظرات