شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:42 منتشر شده در مورخ: 1400/03/11 شناسه خبر: 1739506
بازار شبکه های اجتماعی داغ شد؛

فضای رها شده مجازی؛ جولانگاه تخلفات انتخاباتی/ تبلیغات زودهنگام برخی نامزدها زیر سایه ضعف مدیریت

فضای رها شده مجازی؛ جولانگاه تخلفات انتخاباتی/ تبلیغات زودهنگام برخی نامزدها زیر سایه ضعف مدیریت
با نزدیک شدن به انتخابات و به واسطه مدیریت ضعیف دولت بر فضای مجازی، این روزها شبکه های رها شده اجتماعی به جولانگاهی برای تخلفات نامزدها و محلی جهت تبلیغات زودهنگام برخی داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ این روزها که مردم همه نقاط کشور در تب و تاب انتخابات به سر می برند و علاوه بر مباحثی که در خصوص انتخاب رئیس جمهور اصلح مطرح است، آنچه در نقاط دور و نزدیک، در شهرها و روستاها نقل مجالس شده، موضوع انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاست.
 
بدون تردید هیچ نقطه ای در کشور نیست که افرادی برای شرکت در انتخابات شوراهای آن منطقه کاندید نشده باشند، اما آنچه این روزها بیشتر خودنمایی می کند، تبلیغات زودهنگام برخی از این افراد در فضای رها شده مجازی است.
 
نامزدهایی که طبق قانون، یک هفته قبل از انتخابات فرصت تبلیغات دارند و در واقع از بیستم تا بیست و ششم خرداد ماه می توانند برنامه های تبلیغاتی شان را آغاز و اجرایی کنند، اما فرصت را غنیمت شمرده و از فضای مجازی که مدیریت درستی بر آن حاکم نیست، گام هایی را برای تبلیغات آغاز کرده اند و تصاویر تبلیغاتی و برنامه هایشان با سرعت در حال انتشار است.

اهمال کاری متولیان و نظارت ضعیف بر فضای مجازی
 
آری، شرایط کرونایی است و بیشتر مردم از این بستر برنامه هایشان را دنبال می کنند، اما قرار نیست از چنین ظرفیتی برای تخلف استفاده کرد، ولی مشاهده می شود که خیلی ها با کنار گذاشتن اخلاق ‌مداری با ایجاد کانال ها و گروه های متفاوت در شبکه های اجتماعی با عناوینی که نشان از انتخابات شورای شهر و روستا دارد، در حال تبلیغ برای نامزد مورد انتخاب خود هستند.
 
متاسفانه این ضعف مدیریت سبب شده است تا شبکه های اجتماعی به بستری برای اعلام زودهنگام توانمندی های برخی نامزدهای انتخابات از سوی خود، خانواده یا طرفدارانشان تبدیل شود، چراکه در حالی ماه هاست آن ها با قدرت در حال تلاش برای جذب بیشتر آرای مردم هستند، نه تنها از فعالیتشان کاسته نشده بلکه روز به روز این فعالیت ها شدت بیشتری می گیرد.

اما در این میان آن هایی که به قوانین پایبند هستند گلایه و البته حق دارند، چراکه به گفته شان به دلیل اهمال کاری متولیان و عدم نظارت بر فضای مجازی، رقبایشان فرصت بیشتری برای معرفی خود و اعلام برنامه هایشان دارند.
 
آن ها انتظار دارند که کاربران فضای مجازی به اخلاق مداری به عنوان یک اصل توجه ویژه داشته باشند و با زیر پا گذاشتن قوانین انتخاباتی موجب نارضایتی دیگر نامزدها و حتی شهروندان نشوند، شهروندانی که ناخواسته و هر روز در گروه هایی عضو می شوند.
 
اما در حالی تبلیغات در فضای مجازی از اینستاگرام گرفته تا واتس اپ و به ویژه تلگرام با خیالی آسوده و با جدیت در حال انجام است که طبق اعلام مسئولان امر تبلیغات زودهنگام، تخلف انتخاباتی و جرم محسوب می شود و این فقط مختص فضای حقیقی نیست و فضای مجازی را نیز شامل می شود.
 
تبلیغات زودهنگام؛ جرم و تخلف انتخاباتی

 
حجت الاسلام غلامرضا نجفی، سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان در این باره بیان کرد: تبلیغات در ساعات اداری یا تبلیغات زودهنگام و خارج از مهلت مقرر و تعیین شده از سوی نامزدها در زمره شایع ترین جرائم و تخلفات انتخاباتی محسوب می شود.
 
وی ادامه داد: تخریب شخصیت، تهمت، تحقیر و افشای اسرار مخفی نامزدها یا انتشار اطلاعات سری و محرمانه مرتبط با انتخابات از جرائم حائز اهمیت در حوزه انتخابات بوده و ضرورت اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه با رویکرد توجیهی و ارشادی در ادارات کل استان مقوله ای اجتناب ناپذیر است.
 
انتهای پیام/
 

https://www.dana.ir/1739506
ارسال نظر
نظرات