شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 10:49 منتشر شده در مورخ: 1400/03/12 شناسه خبر: 1739820
کارشناس مسائل اقتصادی:

دولت اقتصاد را شرطی کرده است/ ضعف بانک مرکزی باعث تلاطم بازار پولی و ارزی شد

دولت اقتصاد را شرطی کرده است/ ضعف بانک مرکزی باعث تلاطم بازار پولی و ارزی شد
الیاس نادران گفت: دولت در زمینه اقتصاد راهبرد غلطی دارد و اقتصاد را شرطی کرده بدین معنا که ادعا می کند برای رشد اقتصادی نیاز به جذب سرمایه خارجی و تمکین از نظم بین المللی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ الیاس نادران کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده مردم تهران در گفتگو با خبرنگار مرآت در تحلیل وضعیت فعلی اقتصاد کشور گفت: متاسفانه دولت در زمینه اقتصاد راهبرد غلطی دارد و اقتصاد را شرطی کرده بدین معنا که ادعا می کند برای رشد اقتصادی نیاز به جذب سرمایه خارجی است و لازمه آن تمکین به نظم بین المللی و تابعیت ازسیاست های آمریکا در منطقه است.

وی در ادامه افزود: متاسفانه دولت 8 سال فرصت سوزی کرده و با گره زدن اقتصاد کشور به مناسبات آمریکا و اروپا در منطقه اقتصاد کشور را عقب نگه داشته و شاهد بودیم که با روی کار آمدن ترامپ و پاره کردن برجام مجدد کشور به شرایط زمان جنگ در  تحریم کالا و نبود کالای اساسی و تورم دچارشد.

این کارشناس اقتصادی راه برای برون رفت از این وضعیت را تاسی به سخنان مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: درسال 92 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را  مقام معظم رهبری ابلاغ  فرمودند که چارچوب کلی آن نگاه به داخل  و استفاده از ظرفیت های فیزیکی، مالی و انسانی خودمان است.

وی همچنین نظر مقام معظم رهبری را در حوزه سیاست های خارجی در روابط اقتصادی این چنین اذعان کرد: ارتباط با کشورهای دیگر ازنظر ایشان راهکار جزئی تری را در اقتصاد مقاومتی دارد و به نظر ایشان در عین حال که یک اقتصاد درون زا داریم و باید با ارتباط با خارج از مرزها هم نیاز مواد اولیه را  تامین و هم مازاد نیاز داخلی را نیز به خارج از کشور صادر کنیم و لازمه این کار آن است که به قرار دادهای دوجانبه مانند ایران و چین و ایران و روسیه پایبند باشیم.

نادران همچنین تصریح کرد: در همین سال ها که دولت اجازه صادرات نفت را نداشت و صادرات آن به حداقل رسیده بود، با صادارت فراورده های نفتی و محصولات پتروشیمی ارزقابل توجهی از کشور های دیگر بدست آمد و امکان درآمد زایی فراهم شد و امروز هم خود دولت و هم ناظرین بین المللی براین موضوع اذعان دارند.

این کارشناس سیاسی  اظهارکرد: ایجاد ارزش افزوده از تولیدات داخلی و رسوب این ارزش ها در حوزه های مختلف  به جای خام فروشی می تواند نجات بخش اقتصاد کشور باشد  و باعث اشتغال زایی شود و همچنین مزیت این روش در آن است که توانمندی بالای ایرانی به اضافه نیاز بازارهای فراوان در منطقه امکان تحریم ها را ازبین می برد.

نادران راه تثبیت این مزیت نسبی را در تولیدات داخلی و حاشیه سود بالا را اصلاح نظام بانکی دانست و ابراز داشت:  بانک مرکزی اشرافیت کامل به  بانک ها جهت مدیریت و هدایت منابع به سمت تولیدات داخلی را ندارد و از ضعف نظارتی و مدیریتی شدیدی رنج می برد و متاسفانه در بازار پول و ارز  که هردو از وظایف بانک مرکزی است، دچار تلاطم های شدید هستیم.

وی به نقش ضعیف دولت در حوزه بورس اشاره کرد و افزود: در  بازار بورس که یکی از شیوه های تامین مالی سرمایه بنگاه ها است و باعث توسعه می شود ، دولت در این حوزه هم  به عنوان رقیب مردم و بخش خصوصی ورود کرد و باعث تلاطم بازار و نوسانات شدید شاخص های بورس شده و امروز شاهد آن هستیم که بورس در در کمترین سطح خودش نسبت به دوسال گذشته قرار گرفته است.

نادران در مورد عملکرد شرکت های بزرگ تصریح کرد: آنها در تلاش برای  کسب حداکثر سود به جای کمک به سهامدارن خرد با سفته بازی به نفع بنگاه های بزرگ اقتصادی و بخش دولتی سرمایه مردم را هدر دادند.

وی همچنین با بیان اینکه دولت با ایجاد رانت برای اطرافیان خود بزرگترین ضربه را به اقتصاد کشور زده است، اذعان کرد: دولت با دوگانه سازی در بازار ارزو ایجاد ارز ارزان قیمت برای بستگان و نزدیکان و هم حزبی های خودشان منجر به آن شد که دهها میلیارد دلار به ضرر مردم و به نفع رانت خوارن که از طریق واردات، تولید داخلی را سرکوب می کنند منجر به آن شد به کشور خسارت وارد شود.

این کارشناس سیاسی  ضرر این نابسامانی را از دو جهت دانست و ابراز داشت: اول اینکه رشوه خواری و ایجاد بازارهای غیر رسمی درخصوص واردات در حوزه های مختلف مانند خوراک دام و کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی تولید داخلی را سرکوب می کند و ثانیا مصرف کننده از ارز 4200 تومانی هیچ نفعی نبرده و مابه التفاوت قیمت ارز می توانست سبد خالی از کالای اساسی مردم را پرکند که متاسفانه این اتفاق نیافتاد.

وی در پایان تاکید کرد: نظارت بربازار از وظایف دولت است و هیچ دولتی نمی تواند از خودش رفع مسئولیت کند، حتی در کشور های سرمایه داری که آمال بسیاری از دولتیان است  به سامان کردن اقتصاد ملی و جلوگیری از گران فروشی از وظایف دولت آنها است و  این نظارت های جدی در کشور از تولید کالا تا جایی که بدست مصرف کننده می رسد باید انجام گیرد و بسیاری از سامانه هایی که امکان رهگیری بر عرضه و توزیع و مصرف کالا وجود دارد می تواند بازار را به سامان رساند، به شرطی که اراده لازم وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1739820
ارسال نظر
نظرات