شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:28 منتشر شده در مورخ: 1400/03/12 شناسه خبر: 1739875
ظرفیتی که نادیده گرفته می شود؛

مهار گرانی در گرو حمایت از کارآفرینان بومی/نقش روستاها در تولید ملی مهم و بی بدیل است

مهار گرانی در گرو حمایت از کارآفرینان بومی/نقش روستاها در تولید ملی مهم و بی بدیل است
سیستان و بلوچستان به عنوان جوان ترین و بیکارترین استان کشور ظرفیت بالایی در روستاها برای تولید دارد که در سال های اخیر نادیده گرفته شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ یکی از مهمترین راه های بی اثر کردن تحریم های ظالمانه آمریکا و غرب توجه به ظرفیت داخل و تولید ملی است که در سال های اخیر رهبر انقلاب بارها به این امر تاکید داشته اند.

کارشناسان بر این باورند که اشتغال را نباید به کارگاه های بزرگ خلاصه کرد، حتی افراد بسیاری که در روستاها توان تولید دارند نیز می توانند نقش موثری در خنثی سازی تحریم ها داشته باشند.

سیستان و بلوچستان به عنوان جوان ترین و بیکارترین استان کشور ظرفیت بالایی در روستاها برای تولید دارد، در همین راستا در سال های اخیر با توجه به اهداء تسهیلات بانکی به کارآفرینان بسیاری از افراد در این مسیر گام برداشته اند.

کمیته امداد امام خمینی(ره) یکی از نهادهایی است که با اهدا وام های کم و بی بهره در این سال ها توانسته است از کارآفرینان بسیاری حمایت کند و سبب ایجاد اشتغال شود.

ظرفیت های روستایی نباید نادیده گرفته شود

سجاد عارف نژاد کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: مسئله تولید یک پروسه بلند مدت است که می تواند کشور را بر روی ریل اقتصاد قوی قرار دهد.

وی افزود: بسیاری از کشورهای مدرن امروز که خود را به غول صادرات تبدیل کرده اند به واسطه تلاش مردم در امر تولید صورت گرفته است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: مثلا در کشور اقتصادی چین که امروز غول اقتصادی جهان است ساعات کاری مردم آن بالاتر از میانگین جهانی است، کارگران در چین از هشت صبح تا ۶ بعد از ظهر مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد: رسانه های مطرح جهان ادعا کرده اند که هر کارگر چینی در سال چیزی حدود ۲ هزار ساعت کار می کنند که در فعالیت های سخت و طاقت فرسا تنها دو ساعت در روز استراحت می کنند.

عارف نژاد بیان کرد: اقتصاد روستایی هم یکی از مهمترین ارکان اقتصادی هر کشور است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که می توان آن را از پایه های اقتصاد مقاومتی دانست.

وی ادامه داد: در استانی همچون سیستان و بلوچستان که اکثر مردم از روستاها به دلیل خشکسالی مهاجرت می کنند باید بستر اشتغال و مهمتر از آن فروش تولیدات فراهم شود.

کارشناس اقتصادی بیان کرد: از آنجایی که در روستاهای شمالی سیستان و بلوچستان اکثر مردم کشاورز و دامدار بوده اند می توان با اهدا وام های کم بهره بستر پرورش دام و مرغ را فراهم کرد.

وی گفت: به طور کلی می توان همه روستائیان در شمال استان را دارای تخصص پرورش دام دانست، تخصص بخش مهمی از تولید است که در کنار همکاری مسئولان می توان به یک تولید ایده آل رسید.

کمبود مرغ نتیجه عدم حمایت از تولید کننده های بومی است

عارف نژاد تصریح کرد: مشکلات پیش پا افتاده ای همچون کمبود گوشت مرغ امروز مشکلاتی را برای مردم بوجود آورده است که پشت پرده آن به سودجویی برخی از افراد نیز باز می گردد.

وی ادامه داد: در گذشته بارها شاهد آن بوده ایم که به واسطه گران کردن گوشت مرغ، تولید کنندگان خارج از استان به وسیله ترفند عدم فروش و به تبع آن افزایش نارضایتی ها قیمت مرغ را بالا برده اند.

این کارشنای اقتصادی خاطرنشان کرد: امروز نیز در حالی مرغ کمیاب شده است که زمزمه های گران شدن آن به گوش می رسد، این در حالی است که شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان کاملا به خارج از استان برای تهیه گوشت مرغ وابسته هستند.

وی گفت: وارد کردن مرغ از خارج از استان علاوه بر هزینه های اضافی مانند حمل و نقل هزینه های دیگر همچون تلفات و تغذیه مرغ را نیز به همراه دارد که به دست مشتری گرانتر از حد معمول می رسد.

عارف نژاد افزود: هستند تولیدکنندگانی که در منطقه سیستان اقدام به تولید مرغ می کنند اما حمایت های چندانی از آنها صورت نمی گیرد و در نتیجه باعث این چنین شرایطی می شود.

وی گفت: در بحث کلان نیز همین مسئله تکرار می شود، برخی از مسئولان که تولیدات خارج از کشور را به تولیدات داخلی ترجیح می دهند باعث ورشکستگی کارآفرینان می شوند و در نتیجه گرانی کالا رقم می خورد.

گام بلند کمیته امداد امام خمینی(ره) در راستای اشتغال

منصور نوری مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهر بنجار در گفت و گو با خبرنگار ما گفت:رویکرد اصلی کمیته امداد به تبعیت از توصیه‌های رهبر انقلاب،توانمندسازی خانواده‌های نیازمند با حفظ عزت وکرامت آنان است، بر اساس این راهبرد، راه‌اندازی اشتغال و ایجاد درآمد پایدار با هدف خودکفایی مددجویان در راس فعالیت‌های این نهاد قرار دارد.

وی با بیان اینکه بخش مرکزی زابل را بیشتر جامعه روستایی تشکیل می دهد افزود:کمیته امداد تا به حال خدمات ارزنده‌ای را با حمایت مردم برای نیازمندان ارائه کرده است.

وی گفت: در دوماه نخست سال جاری در راستای اشتغال افراد تعداد ۲۵ فقره وام تبصره بانکی به مبلغ ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال به کارآفرینان اهدا شده است.

نوری ادامه داد: همچنین تعداد ۶ فقره وام صندوق ولایت به مبلغ ۹۱۰ میلیون ریال و یک وام توسعه روستایی با مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال هم به افراد علاقه مند به اشتغال اهدا شده است.

وی خاطرنشان کرد: با آموزش ۲۴۳ نفر در روستاها به جهت ایجاد اشتغال و مهارت آموزی ۱۷ مورد شغلی ایجاد شده که در این راستا نیز ۳۰ میلیون هزینه ریالی انجام شده است.

نوری خاطرنشان کرد: تا کنون بیش از ۱۳ میلیارد ریال در دو ماه نخست سال جاری برای اشتغال روستائیان عضو کمیته امداد امام خمینی(ره) بنجار هزینه شده است که امید است با انجام این فعالیت ها برای تولید داخل گام بلندی برداشته شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1739875
ارسال نظر
نظرات