شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان فارس
ساعت: 12:04 منتشر شده در مورخ: 1400/03/13 شناسه خبر: 1740197

رصد فضای مجازی نقشه راه در جهت شناسایی و حل مشکلات جامعه است

رصد فضای مجازی نقشه راه در جهت شناسایی و حل مشکلات جامعه است
اگر مسئولان کشور از فرصت رصد هوشمند فضای مجازی برای درک مطالبات مردم استفاده کنند، مردم ناچار نیستند که برای رساندن صدای خود به گوش مسئولان از اجتماعات واقعی استفاده کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شیرازه، امروزه با گسترش روز افزون تکنولوژی و افزایش شبکه‌های اجتماعی بخش مهمی از نگرش و رفتار اقشار مختلف جامعه  در این فضا شکل می‌گیرد، فضای مجازی برای مردم یک فرصت است تا با هم گفت‌وگو کنند و با آزادی بیان، مطالبه‌گری و نظارت عمومی بر عملکرد دولت‌ها را تمرین کنند اما در کنار فرصت‌های بی‌شمار فضای مجازی، تهدیدهایی هم وجود دارد که نباید از آنها غافل شویم.

 
یکی از این تهدیدات تلاش‌های رسانه‌ های خارجی است که در صدد هستند سرنوشت کشور ما را در اختیار بگیرند از همین رو هر روز و هر لحظه خواب تازه‌ای برای این مرز و بوم می‌بینند و هر زمان آبستن حادثه‌ای تازه برای این کشور هستند و تلاش می‌کنند از طریق فضای مجازی کنترل اوضاع را در دست گیرند و شاید به همین خاطر است که  تشخیص سره از ناسره را در فضای مجازی سخت کرده است.
 
معمولا در چنین فضاهای با پیش آمد موضوعی فرصت طلبان یا چنان بزرگ نمایی می‌کنند که گویی تمام دنیا درگیر آن اتفاق هستند یا آنقدر موضوع را بی اهمیت جلوه می‌دهند که برخی خود را از فکر کردن به موضوع هم منع می‌کنند.
 
در چنین شرایطی آنچه مورد اهمیت است این که اولا مردم تفکر انتقادی و سواد رسانه‌ای خود را افزایش داده و هر مطلبی را در فضای مجازی دیدند، باور نکنند و تکنیک‌های اقناع را بشناسند تا به راحتی تحت تأثیر محتوای منتشر شده در فضای مجازی واقع نشوند و در مرحله بعد این که بدانند فقط بخشی از فضای مجازی سالم، مفید و ایمن است و محتوای آن قابل اعتماد است، در نهایت لازم است اخبار و اطلاعاتی که در فضای مجازی می‌شنوند را با تحلیل خبرگان حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تطبیق دهند تا روشن شود کدام اخبار درست و کدام اخبار و اطلاعات، انحرافی است؟
 
به نظر می‌رسد یکی از دلایل تجمعات مردمی این است که مسئولان نسبت به مطالبات مردمی در فضای مجازی حساس نیستند و این فضا کمتر مورد توجه و رصد مسئولان قرار می‌گیرد و تا زمانی که اتفاق خاصی نیفتد، گفته می‌شود اینها فقط حرف است و معلوم نیست مردم واقعا چنین مطالبه‌ای داشته باشند در حالی که عقل سلیم حکم می‌کند نسبت به تمام خواسته‌های مردم حساس بوده و نگذارند کار به جایی برسد که مردم احساس کنند ناچار هستند حرفهای خود را به شیوه‌ای دیگر بیان کنند.
 
به نظر اگر مسئولان کشور از فرصت رصد هوشمند فضای مجازی برای درک مطالبات مردم استفاده کنند، مردم ناچار نیستند که برای رساندن صدای خود به گوش مسئولان از اجتماعات واقعی استفاده کنند، از طرفی نیز رصد مستمر و موثر این فضا توسط متولیان امر و مسئولان می‌تواند نقشه راهی باشد در جهت شناسایی و حل مشکلات جامعه.
 
چرا که به گفته حشمت سلیمانی رئیس پلیس فتا استان فارس اکنون بسیاری از موضوعات به سمت فضای مجازی هدایت و سرازیر شده و مشکلات یا نشأت گرفته از فضای مجازی است یا پس از انعکاس و انتشار در این فضا به دنیای حقیقی منتقل می‌شود.
 
 
 
ضرورت افزایش جلسات شورای عالی فضای مجازی در استان فارس
 
وی با تاکید بر اینکه می طلبد تمام کسانی که در این حوزه مسئولیت دارند به جد پای کار باشند، اظهار کرد: نیاز است متولیان امر هم فعالیت بیشتری در این راستا داشته باشند و هم با دیگر نهادها و پلیس فتا همکاری کنند تا  ما بتوانیم امنیت این فضا را ارتقا دهیم تا مردم با خیالی آسوده تر در این محیط ارتباطات اجتماعی، کسب و کارها، آموزش و دیگر فعالیت‌های خود را دنبال کنند.
 
سلیمانی با بیان اینکه از طرفی نیز نیاز است که شهروندان اگر مورد مشکوک یا اشکالاتی در این فضا می‌بینند حتما به پلیس فتا اطلاع دهند، گفت: مردم می‌توانند از طریق شماره 096380 یا در سایت پلیس فتا بخش گزارشات مردمی موضوع را به پلیس فتا گزارش دهند.
 
رئیس پلیس فتا استان فارس ادامه داد: کما اینکه ما این فضا را همواره رصد کرده و با موارد مجرمانه‌ای که مشاهده می‌کنیم با هماهنگی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی برخورد می‌شود.
 
سلیمانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار شیرازه که آیا موارد و مشکلات فضای مجازی توسط مدیران ارشد استان نیز رصد می‌شود؟، اظهار کرد: هر استانی یک شورای عالی فضای مجازی دارد و در استان فارس نیز این شورا همانند سراسر کشور تشکیل شده و با نظارت مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان جلسات آن برگزار می‌شود.
 
وی تصریح کرد: اما نیاز است این جلسات و گفتگوها بیشتر و مستمرتر دنبال و فعالیت این شورا بیشتر شود.
 
رئیس پلیس فتا فارس در ادامه با بیان اینکه امروز پلیس فتا با امکانات، توانمندی و پرسنل متخصصی که در اختیار دارد به صورت شبانه روز این فضا را رصد می‌کند، اظهار کرد: اما از آنجا که فضا، فضای گسترده ای است، حتما نیاز به همکاری مردم و مسئولین در کنار هم دارد.
 
سلیمانی در پایان از مردم خواست تا از راهنمایی ها و مشاوره پلیس فتا در راستای شناخت هر چه بهتر این فضا استفاده کرده و با افزایش سواد رسانه ای خطرات موجود را شناسایی و به حداقل برسانند تا با امنیت بیشتری در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی حضور پیدا کنند.
 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1740197
ارسال نظر
نظرات