شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 13:45 منتشر شده در مورخ: 1400/03/13 شناسه خبر: 1740234
روحانی:

اسلحه دربرابر اندیشه پیروز نمی‌شود/ به تبلیغات دشمن اعتنا نشود

اسلحه دربرابر اندیشه پیروز نمی‌شود/ به تبلیغات دشمن اعتنا نشود
رئیس‌جمهور گفت: پیام ۱۵ خرداد این است که اسلحه وزور در مقابل اندیشه پیروز نمی‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام حسن روحانی امروز(پنج شنبه) در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی جهاد کشاورزی، گفت: بسیار خوشحالم که در شرایط جنگ اقتصادی ما هفتادمین، پنج شنبه افتتاح را شاهد بودیم. این پنجشنبه‌های افتتاح را به شرط حیات تا آخرین پنجشنبه که روز عید غدیر خم است، ادامه خواهیم داد. 

وی افزود: پنج‌شنبه‌های افتتاح یک علامت بسیار خوبی در برابر دشمنان و بدخواهان ما بود، آن‌ها فکر می‌کردند با تحریم می توانند همه چیز را متوقف کنند. ما به همه بدخواهان فهماندیم که مدیران در سخت ترین شرایط کشور تلاش و کوشش خواهند کرد که طرح‌ها را به ثمر برسانند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز دیدید در این افتتاح، بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شد که این باعث می شود ۱۶۰۰۰ اشتغال جدید در کشور ایجاد شود و یک تحول جدیدی را در کشور شاهد باشیم.

روحانی ادامه داد: شما شاهد بودید که در استان گلستان که برای ما بسیار اهمیت دارد 20 هزار هکتار زمین زهکشی شد. 

وی همچنین ضمن گرامیداشت و یاد و نام امام خمینی(ره)،گفت: در اینجا لازم می دانم از حضرت امام(ره) که در این ایام به یاد او و به نام او است یاد کنم. امروز سیزدهم خرداد روز رحلت امام است. البته ما چهاردهم را روز رحلت امام اعلام می‌کنیم چون شب چهاردهم این اتفاق افتاد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امام(ره) از سال ۶۸ که بدرود گفتند، هر روز عشق مردم نسبت به این مرد بیشتر شد. 

روحانی با اشاره به اینکه امام راحل شیوه ویژه‌ای برای اداره کشور داشتند و مقام والایی بود که معمولا به ندرت دستور می‌دادند اما اندیشه علمی و دینی ایشان به طور مرتب برای مردم بیان و پخش می شد، خاطرنشان کرد: این اندیشه های نو بود که باعث ‌شد راه جدید به روی مسئولان اجرایی گشوده شود.

وی تصریح کرد: در واقع قبل از اینکه امام چیزی را بفرمایند و دستور بدهند، با بیان اندیشه‌ها و باور به آن بود که عمل را ایجاد می‌کرد. خیلی از کارها در دنیا با دستور انجام نمی‌شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اقتصاد داخلی را نیز با دستور نمی توان انجام داد،تاکید کرد: در کشاورزی نیز همین طور است، با دستور، اجرا نمی‌شود. اینها برنامه ریزی، تحقیقات علمی و فعالیت‌های دانش بنیان می خواهد و باید از دانش روز و از شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم.

روحانی گفت: همین امروز دیدیم وقتی اینترنت اشیا مطرح می‌شود چطور وزارت ارتباطات خودش به کشاورزی  وصل می‌شود و چگونه این دانش ها در کنار هم قرار می‌گیرد و به ما از وضعیت یک مرغداری، دامداری، آبزیان و باغ اطلاع می‌دهد.

وی همچنین با بیان اینکه وقتی باور راس باشد، آن وقت همه با عشق و توان بیشتر، خیلی سریع تر و راحت تر به میدان می‌آیند،افزود: امام در دوران زندگی‌اش این چنین بود. باورها را افزایش می داد و با علم، دانش و اندیشه جدید گره ها را می گشود. و به دنبال ایشان پیروان و همه علاقه مندان شان، راه را می پیمودند.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما دیدیم هیچ کس و هیچ قدرتی نمی‌تواند با یک اندیشه مبارزه کند.

روحانی با اشاره به اینکه ۱۵ خرداد نشان داد، یک رژیم، که تا دندان مسلح  و متکی به آمریکا بود، وقتی خواست با اندیشه امام مبارزه کند، شکست خورد،گفت: پیام ۱۵ خرداد این است که اسلحه وزور در مقابل اندیشه پیروز نمی شود.

وی افزود: هیچ گاه تفنگ، زندان و فشار نمی تواند راهگشا باشد. بلکه نمی‌تواند جلوی مسیر و راهی که عقل، خرد و اندیشه آن را به ما توصیه می کند را بگیرد. انشاالله همه ما پیرو خط امام(ره) باشیم و بتوانیم کشور را در مسیر توسعه و تعالی بیشتر از لحاظ مادی و معنوی قرار دهیم.

 رئیس‌جمهور با بیان اینکه طرح هایی که امروز افتتاح شد، برای کشور بسیار مهم است،اظهار داشت: یکی از طرح های ما که برای دولت یازدهم و دوازدهم تاکید کردیم مسئله خاک و آب بود. از خاک باید مراقبت کنیم. خاک یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های خداداد است.

روحانی تصریح کرد: وقتی چیزی که کم ارزش است را می خواهیم بگوییم، می گوییم مثل خاک می‌مان، اما خاک فوق العاده ارزش دارد. تمام زندگی، محصولات و باغات ما به خاک بر می گردد. 

وی افزود: اگر ما خاک را درست حفظ نکنیم. خاک نمی تواند به ما بهره دهد. ما باید خاک را گاهی بازسازی کنیم و مشکلاتی که در خاک است را برطرف کنیم. زهکشی برای همین است که زمین شور را به زمین شیرین تبدیل کنیم. همانطور که ما آب شور را در دریا به آب شیرین تبدیل می‌کنیم و در اختیار مردم، صنعت و کشاورزی قرار می‌دهیم، زمین نیز همین طور است.

روحانی گفت: برای همه ما خوشحال کننده است که مردم عزیز مخصوصاً کشاورزان، شرایط بهتری را برای کشت داشته باشند تا هم خودشان بتوانند درآمد بیشتری داشته باشند و هم کشور را صاحب امنیت غذایی کنند.

وی افزود: در این یک سال و نیم گذشته در شرایط کرونا که فروش و ذخیره‌سازی مواد غذایی در دنیا با مشکلاتی مواجهه شده است، کار کشاورزان ما ارزشمند است.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر تلاش آنها و کار آنها نبود مردم در زندگی روزمره با مشکلات زیادی مواجه بودند.

روحانی افزود: دشت گرگان، منطقه حاصلخیزی است. البته در مناطق شمالی شرایط سخت‌تر و خشک‌تر است. اما در عین حال،  کار زهکشی می تواند زمینه ها را احیا کند و همانطور که در سال ۹۸ دیدیم، همین عملیات زهکشی چقدر در مسئله سیل کمک کرد و تبدیل شد به مسیل‌هایی که سیل را به دریا برد.

وی ادامه داد: بنابراین این عملیات، یک عملیات چند وجهی بسیار مهمی است چراکه در زمان کوتاه، کار بزرگ انجام گرفته است.  

رئیس جمهور افزود: ایام، ایامی است که همه ما به یاد امام(ره)  هستیم و باید در این هفته های پایانی دولت دوازدهم تلاشمان را مضاعف کنیم که این چنین نیز خواهد شد.

روحانی همچنین با بیان اینکه توسعه پرورش آبزیان، برای کشور ما بسیار مهم است، اظهار داشت: وقتی ما از گوشت آبزیان استفاده می‌کنیم در واقع در میزان مصرف آب نیز صرفه جویی می کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر فواید دیگری که آبزیان دارند، ما برای توسعه تولید و همچنین قیمت مناسب برای مردم باید تلاش کنیم که بتوانند از این نعمت خدادادی استفاده و بهره برداری کنند.

رئیس‌جمهور گفت: باعث افتخار است که کشاورزان عزیز ما و مدیران ارشد بخش کشاورزی تلاش خودشان را به ثمر نشاندند.

روحانی با بیان اینکه توسعه بخش گلخانه‌ای برای ما بسیار مهم است،افزود: زیرا ما در یک محیط خشک و نیمه خشک زندگی می کنیم و طرح‌های گلخانه‌ای می تواند صرفه جویی بسیار خوبی از لحاظ مصرف آب به وجود بیاورد.  شاید ۱۲ برابر مصرف آب را کاهش بدهد و این بسیار مهم است.

وی اظهار داشت: علاوه بر فواید دیگری که دارد، ما الان مشاهده می کنیم طرح خوبی برای باغات استفاده می‌شود. با توجه به حوادث مختلفی که در زمستان و اوایل بهار با آن مواجه می‌شویم و مشکلات زیادی باغداران پیدا می کنند، این طرح می تواند بسیار کمک کند که باغات ما و سردرختی آن‌ها حفظ شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آمار و ارقام، امیدوارکننده بود که ما در بخش گلخانه پیشرفت خوبی داشتیم. هم برای تولید و هم برای صادرات، رقم سه میلیارد دلاری که اعلام شد، رقم قابل ملاحظه ای است و می تواند کشاورزی ما را توانمند کند و درآمدها را بالا ببرد و از آن درآمد، کشاورزی را دوباره توسعه بدهد.

روحانی افزود:  بنابراین کشور ما به سمت خودکفایی و همچنین به سمت صادرات محصولات حرکت می کند، به ویژه اینکه در اطرافمان کشورهایی داریم، برای آنکه محصولاتی که در گلخانه تولید می شوند به آن‌ها صادر شود و این اقدام می‌تواند روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه را گسترش بدهد. 

وی با بیان اینکه امروز شاهد افتتاح ۱۶۳۴ طرح گلخانه‌ای در سراسر کشور هستیم،اظهار داشت: این بسیار مهم است که ما در یک روز بیش از ۱۶۰۰ طرح گلخانه ای را در کشور افتتاح کنیم. مردم ما شاهد هستند که بخش کشاورزی مثل سایر بخش ها در حال تولید و جهش است.

رئیس‌جمهور با تاکید براینکه مردم نباید به تبلیغات غلط دشمنان اعتنا کنند،تصریح کرد: متاسفانه این روزها، تبلیغات ناروا و غلط بیشتر  شنیده می شود. مردم باید به آمار و ارقام در استان‌های خودشان و سراسر کشور توجه کنند و بدانند همه اینها در سایه ایثار و فداکاری همه مردم و مدیران عزیزمان، در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی به وجود آمده است.

روحانی با بیان اینکه وزارت ارتباطات به ما کمک می‌کند که بتوانیم ببینیم چه میزان از زمین‌های ما آسیب دیده است،افزود: حالا شما هم که اینترنت اشیا را معرفی می‌کنید و می‌گویید، محصول چه زمانی نیاز به آب دارد و چه زمانی نیاز به سم پاشی وجود دارد،نشان می دهد محصول در چه شرایطی است.

وی افزود: آنچه که وزارت کشاورزی به ما می‌گوید این است که ما چقدر امسال محصول داریم، اما وقتی در عمل می رسیم تفاوت ها محسوس می‌شود. امیدواریم مرکز داده و پردازش و همچنین پایش، بتواند به دقت اطلاعات لازم را به موقع بدهد و اقدامات لازم را به ما توصیه کند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امیدواریم همچنین بتوانیم از مقدار محصولاتمان، پیشاپیش مطلع باشیم. وقتی ما مطلع هستیم، به موقع می‌توانیم خرید لازم را انجام دهیم، به موقع می‌توانیم برای صادرات آن محصول اقدام کنیم.

روحانی  با بیان اینکه ما باید یک مرکز مطالعات و یک مرکز پایش اطلاعات داشته باشیم،اظهار داشت:  وقتی اطلاعات به موقع به دستمان نرسد، دچار مشکل می‌شویم. اگر ما اطلاعات را یک ماه قبل بدانیم و برای آن برنامه ریزی کنیم، با حادثه غیرمترقبه مواجه نمی‌شویم.

وی با اشاره به اینکه این مرکز می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها کمک کند و من بسیار خوشحالم که امروز این مرکز افتتاح می‌شود،افزود: اگر برای توسعه این مرکز نیاز باشد، حتما کمک می کنیم. زیرا این مرکز برای بخش کشاورزی بسیار ارزشمند است.

 طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی افتتاح شد

 در هفتادمین برنامه از افتتاح طرح‌های ملی، بهره برداری از چند طرح بزرگ وزارت جهاد کشاورزی امروز با حضور رئیس‌جمهور و بصورت تصویری برگزار شد.

حسن روحانی در ارتباط ویدئوکنفرانسی فرمان افتتاح ۲۰ هزار هکتار زهکشی اراضی کشاورزی استان گلستان، ۷ طرح سازمان شیلات ایران، آغازعملیات اجرایی دو طرح زیرساخت شیلات در سواحل جنوب کشور، یک هزار و ۶۳۴ طرح گلخانه ای به مساحت هزار و ۲۱۷ هکتار در سطح کشور و همچنین مرکز پایش و مدیریت هوشمند کشاورزی ایران را صادر کرد.

افتتاح این طرح ها برای ۱۵هزار و ۷۹۴ نفر اشتغال به همراه دارد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1740234
ارسال نظر
نظرات