شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:03 منتشر شده در مورخ: 1400/03/14 شناسه خبر: 1740326
امام خمینی(ره) حقیقتی که زنده، پویا و ماندگار است؛

عنصر راهبردی تحول‌گرایی در مکتب بنیانگذار کبیر انقلاب/ گفتمان امام، روح حاکم بر بیانیه گام دوم

عنصر راهبردی تحول‌گرایی در مکتب بنیانگذار کبیر انقلاب/ گفتمان امام، روح حاکم بر بیانیه گام دوم
سی و دو سال قبل در چهاردهم خردادماه حضرت روح‌الله، بادلی آرام و قلبی مطمئن و روحی شاد و ضمیری امیدوار به فضل خدا به‌سوی جایگاه ابدی سفر کرد؛ اما اندیشه و اصول او همواره در بطن جامعه‌ی ما جاری و راهگشاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از دیار آفتاب؛ خردادماه یادآور روزهای ماندگار در تاریخ ایران است از قیام ۱۵ خرداد ۴۲ تا آزادسازی خرمشهر در ۳ خرداد ۶۱ و شاید یکی از ماندگارترین روزهای خرداد چهاردهمین روز این ماه در سال ۶۸ باشد که سی‌ویک سال قبل در چنین روزی جهان اسلام وجودی ارزشمند و شخصیتی عالم و با تقوا را از دست داد و حضرت روح‌الله «بادلی آرام و قلبی مطمئن و روحی شاد و ضمیری امیدوار به فضل خدا به‌سوی جایگاه ابدی سفر کرد»، اما اندیشه و اصول او همواره در بطن جامعه‌ی ما جاری و راهگشاست.

هرچند سال‌ها از رحلت امام خمینی (ره) می‌گذرد اما امت قدرشناس و همیشه درصحنه ایران هرساله با حضور در کنار مرقد مطهر ایشان با لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) با آرمان‌های امام راحل و رهبری و شهدا تجدید میثاق می‌کنند.

امام خمینی(ره) بی هیچ تردید، حقیقتی زنده است

امروز جامعه‌ی ما نیازمند آن است تا همواره خط امام و اصول اساسی انقلاب را بازخوانی کند تا در امتداد مسیری را که امام خمینی ترسیمگر آن بودند بدون هیچ لغزشی به‌پیش برویم و منبع اصلی برای تبیین بدون تحریف و انحراف این مبانی مطمئناً رهبر معظم انقلاب هستند.

امام را نباید صرفاً یک شخصیت محترم تاریخی دانست، بعضی دقیقاً دنبال القای همین هستند، تفسیر آنها از امام همان شخصیت محترمی است که روزی در تاریخ درخشید، فعال، مفید و پر کار بود، برای ملت خود خدمتی کرد و امروز از دنیا رفته و در جمع ما نیست و ما همه ساله وظیفه داریم تا از ایشان تجلیل کنیم؛ عده‌ای درصدد هستند تا امام را این چنین به جامعه خصوصاً نسل جوان بشناسانند.

اما حقیقت این است که امام، صرفاً یک شخصیت تاریخی و اثر گذار نبود بلکه جدای از تأثیرگذاری ایشان بر تاریخ، حضرت امام بنیانگذار مکتبی فکری بودند که یکی از اثرات این مکتب را باید در تأثیر گذاری بر تاریخ دانست، این مکتب فکری دارای ابعاد گسترده‌ای است که شناخت هرچه بیشتر این ابعاد، مانع از تحریف امام می‌شود. امام خمینی(ره) بی هیچ تردید، حقیقتی زنده است؛ پویایی، ماندگاری و مرزناپذیری این حقیقت نیز بی هیچ گمانی ریشه در هویت اسلامی آن دارد.

رهبر معظم انقلاب در سال ۹۷ در ارتباط با الگوی رفتاری امام هفت شاخص اصلی را بیان فرمودند که به این شرح است: «برخورد شجاعانه و فعال با دشمنان»، «پرهیز از هیجان زدگی ناشی از احساسات و خالی از عقلانیت»، «رعایت اولویت‌ها و تمرکز بر موضوع اصلی»، «اعتماد به توانایی‌های مردم و به‌ویژه جوانان و خوش بینی به ملت ایران»، «بی‌اعتمادی و بدبینی به دشمن»، «اهتمام به همبستگی و اتحاد ملت و مردود دانستن هرگونه دو دستگی و دو قطبی سازی در میان مردم» و ایمان کامل به نصرت و وعده الهی.

امام خمینی؛ تحول‌خواهی، تحول‌انگیزی و تحول‌آفرینی

انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران بی شک پدیده ای تاثیر گذار و تحول آفرین در دهه های اخیر است، حالا پس از گذشت ۳۲ سال از رحلت حضرت امام خمینی(ره) راه ایشان همچنان با صلابت ادامه دارد و رهبر معظم انقلاب اسلامی هم با تببین دقیق منظومه فکری حضرت امام (ره) و اصول انقلاب اسلامی در طول تمام این سال ها نظام اسلامی را در برهه های سخت و دشوار حفظ و رهبری کرده اند.

 بی‌شک از جمله مهم‌ترین و بنیادی‌ترین مسائل مرتبط با تحلیل و تفسیر انقلاب اسلامی بررسی مکتب فکری امام خمینی(ره) است چرا که هنر بزرگ امام(ره)  آن بود که صرفاً نفی و طرد سلطنت و رژیم وابسته به بیگانه پهلوی را مدنظر قرار نداد بلکه «حکومت اسلامی» را جایگزین مطلوبی برای آن معرفی کرد

آنجا که امام خمینی (ره) نقش مردم در حکومت اسلامی را مورد تأکید قرار می دهند و از آن به عنوان یکی از اساسی ترین مولفه های جمهوری اسلامی یاد می کنند: «ماخواهان استقرار یک جمهوری اسلامی هستیم و آن حکومتی است متکی به آرای عمومی. شکل نهایی حکومت با توجه به شرایط و مقتضیان کنونی جامعه ما توسط خود مردم تعیین خواهد شد.»

امام گامی فراتر از غرب می نهند و می فرمایند: «آن دموکراسی که ما می خواهیم به وجود آوریم، در غرب وجود ندارد.» زیرا در نظر امام: «دموکراسی اسلام، کاملتر از دموکراسی غرب است.» و همین نوع نگاه امام بود که مناسبات جهانی را تحت تأثیر قرار دارد. 

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال گذشته در سخنرانی زنده‌ی تلویزیونی به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، «تحول‌خواهی، تحول‌انگیزی و تحول‌آفرینی» را از مهم‌ترین خصوصیات امام راحل عظیم‌الشأن خواندند و تأکید کردند: برای زنده ماندن انقلاب باید با درس‌آموزی از این ویژگی نرم‌افزاری و عملیاتی امام، رویکرد تحولی و گرایش پرشتاب به «بهتر شدن و حرکت جهشی» را، در همه‌ی زمینه‌ها بخصوص در زمینه‌هایی که بی‌تحرکی یا عقب‌گرد داشته‌ایم با جدیت دنبال کنیم.

در گام دوم انقلاب باید بر سرعت تحول بیفزاییم

انقلاب اسلامی تحولاتی بزرگ در زمینه‌های مختلف در ۴۲ سال گذشته پدید آورد و باعث خروج کشور از یک دوره‌ی طولانی انحطاط تاریخی شد. بااین‌حال، ما اکنون در میانه‌ی راه قرار داریم. در گام دوم هم باید کمبودها و کاستی‌ها رفع شود و هم به قله آرمان‌ها و ارزش‌های اساسی انقلاب دست یابیم. در واقع در گام دوم انقلاب اسلامی باید بر سرعت حرکت و تحول بیفزاییم تا هم جبران مافات کنیم و هم به افق‌های لازم در همه‌ی زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و علمی دست یابیم.

رهبر انقلاب اسلامی چندی قبل در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی موضوع نیاز به تحوّل‌خواهی و تحوّل‌آفرینی را مطرح کردند و فرمودند: »مقصود ما از تحوّل، ایجاد یک حرکت جهشی و جهادی است در همه‌ی بخشهای اداری کشور و بخشهای حکمرانی کشور و همچنین در بخشهایی از سبک زندگی عمومی -که حالا بعد نمونه‌هایی را عرض خواهم کرد- و به طور خلاصه، حفظ و تقویت اصول و خطوط اساسی انقلاب و نوآوری در شیوه‌ها و روشها و کارکردها.»

بیانیه گام دوم انقلاب به‌عنوان نقشه راه نظام اسلامی در چله دوم دقیقاً بر ابعاد گفتمان امام خمینی(ره) استوار بوده و روح حاکم بر بیانیه گام دوم انقلاب نیز همان عنصر راهبردی تحول گرایی در مکتب امام خمینی است. بیانیه گام دوم یک نقشه راه تحول گرا است که عناصر «شجاعت را در مقابل مرعوب شدن»، «امید به آینده روشن را در برابر یأس و خمودی»، «ابتکار را در برابر انفعال»، «خردمندی را مقابل هیجان زدگی»، «تکیه به ظرفیت‌های داخلی را جای دلبستگی به وعده‌های پوچ و سراب گونه دیگران»، «عدالت خواهی را جای ثروت اندوزی» و «جامعه سازی و تمدن سازی را به جای تسلیم شدن» یکجا به میدان آورده است.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1740326
ارسال نظر
نظرات