شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 17:51 منتشر شده در مورخ: 1400/03/15 شناسه خبر: 1740612
رئیسی در نخستین مناظره انتخاباتی:

موانع تولید کار تولیدکنندگان با انگیزه را دچار مشکل کرده است

موانع تولید کار تولیدکنندگان با انگیزه را دچار مشکل کرده است
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: وانع تولید کاری کرده است که تولیدکنندگان با اندیشه و با انگیزه ای که در عرصه تولید حضور پیدا کردند، تولیدشان با مشکل مواجه شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید ابراهیم رئیسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (شنبه) در اولین مناظره انتخاباتی در پاسخ به این سوال که «یکی از مشکلات اساسی در مسیر رونق و جهش تولید در کشور وجود موانع بسیاری مانند انحصار، تورم مقررات و مجوزها، قاچاق کالا و مداخلات نامناسب دولتی در مسیر حرکت بخش خصوصی است. از نظر شما علت کم توفیقی در این زمینه چیست و  اولویت ها و راهکارهای شما برای رفع موانع چیست؟» اظهار داشت: موضوع موانع تولید، از مسائل مهمی است که امروز تولیدکنندگان ما با آن مواجه هستند.

وی افزود:موانع تولید  کاری کرده است که تولیدکنندگان با اندیشه و با انگیزه ای که در عرصه تولید حضور پیدا کردند، تولیدشان با مشکل مواجه شده است. ما برای اینکه تولید رونق پیدا کند باید برای آن جذابیت ایجاد کنیم و از سوی دیگر از جذابیت امور اقتصادی غیر مولد بکاهیم. اینکه نقدینگی و پول ها به سمت ارز، طلا و زمین و امور غیر مولد برود، باید جاذبه اش از بین برود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: این امر به سازوکار نیاز دارد. جذابیت نداشتن هرگز به معنای آن نیست که از فردا مانع این موارد شویم. بلکه باید برای کارهای غیرمولد مالیات در نظر بگیریم و از مالیات تولیدکنندگان بکاهیم و با شیب ملایمی آن را به میزان پایین تری ببریم و ۲۵ درصد را به ۱۰ درصد برسانیم.

رئیسی افزود: ما باید در عمل برای مسأله، تولید کاری کنیم که تولید کننده مشکلی نداشته باشد. صدور برخی از مجوزها برای تولید کننده مانع است. بله باید سازوکار داشته باشد اما این سازوکارهای موجود، باید پسینی باشد نه پیشینی تا تولیدکننده را موفق کند. ما باید کاری کنیم مسأله قاچاق به عنوان یکی از موانع جدی تولید به حداقل برسد و از بین برود. از طرف دیگر نقدینگی باید به سمت تولید برود.

اگر مشکلات مردم با تهمت و اهانت به من حل می‌شود، اشکال ندارد

وی در پاسخ به نقدها و دیدگاه هایی که از سوی سایر کاندیداها مطرح شد، تصریح کرد: در ارتباط با مطالبی که اشاره شد، خواهش می‌کنم به نظرسنجی‌ها آن هم نه یک نظرسنجی، بلکه تمام نظرسنجی‌های کلی از مردم عنایت داشته باشید. یکی از دغدغه های مردم بی صداقتی برخی از مسئولین است و انتظار مردم آن است که در سطوح مختلف با آنها با صداقت صحبت شود و حرف نادرست به آنها گفته نشود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: این خیلی بد است که شخصی در کسوت کاندیدای ریاست جمهوری فقط برای جلب آرا و تخریب دیگران حضور پیدا کند. اگر این کار جواب می داد، در همین سالن افرادی بسیار اهانت کردند و تخریب کردند و حرف نادرست زدند. فکر کنید مردمی که پای صحبت ما نشستند و جوانانی که دسترسی دارند، می‌توانند خودشان به سایت آموزش عالی بروند و فرض کنید ببینند مدرک تحصیلی بنده و برخی از آقایان چیست؟ این برای کسی که ادعا می کند بد نیست؟ این کار لازم نیست به فردا بیانجامد کار یک دقیقه است. از این همه تهمت و اهانت خسته نشدید؟ اگر مشکلات مردم با تهمت و اهانت به من حل می‌شود، اشکال ندارد.

همه می‌دانیم چه کسی برای اولین بار نامزد پوششی بود

رئیسی خاطرنشان کرد: سایت ها را نگاه کنید و ببینید که چقدر جریان معاندین علیه من بسیج شدند. شما قبل از هر کس در محضر خدا هستید. مردم می فهمند. چرا به مردم اهانت می کنید؟ مردم می دانند و تشخیص می دهند. مردم هم من را دیدند و تجربه کردند و هم شما را دیدند. من با مردم، با صداقت حرف می زنم. چرا به کاندیداها اهانت می کنید؟ اولین کسی که در تاریخ ایران نامزد پوششی را می دانید در دوره قبل چه کسی بود؛ کسی که رسماً می گفت نمی‌خواهم رئیس جمهور شوم و فقط آمدم از دولت دفاع کنم. دوستان شما بنیانگذار این موضوع بودند. هر کدام از این آقایان شخصیتی هستند.

وی گفت: دیدگاه و اعتقاد من رقابت و مشارکت است. شما دیدید من در قوه قضاییه چه کردم؛ از روز اولی که آمدم گفتم هر کسی که قوه قضاییه از آن شاکی است، از همه گذشتیم. نه یک سایت بستیم، نه روزنامه بستیم و نه یک نفر را بخاطر انتقاد پیگیری کردیم. اما شما به جایی(دولت) اعتقاد دارید که صدها شکایت کردند علیه کسانی که اهانت کردند.

من در دوره انتخابات قبل از کسی یک شکایت نکردم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: من در دوره انتخابات قبل از کسی یک شکایت نکردم. می‌گویید چرا با واحدهای تولیدی سر می زنید؟ من که نمی خواستم سر بزنم، شما مردم را گرفتار کردید. این اقتصاد است که کشور را به این روز انداختید؟ قوه قضاییه و دادگستری های سراسر کشور بیش از ۲ هزار کارخانه راه اندازی کردند. بروید و ببینید اینها کجا هستند و بودند یا نبودند. اینها پیش روی مردم است. من همه زندان‌ها را هم سر می‌زنم. من مدیر نشستن در اتاق ها نیستم. اتفاقا شما باید پاسخ دهید که چرا کار را به این روز رساندید که من که به استان می روم با کارآفرین ها جلسه داشته باشم؟ اینها صدایشان از بی توجهی‌ها بلند است. اتفاقا سوال جدی از شما مطرح است که چرا داد همه را در آوردید و داد کارآفرین و کارگر را درآوردید؟

اگر در جایگاه رئیس‌جمهور قرار بگیرم جایگاه پاسخگو پیدا می‌کنم

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه این مناظره در رابطه با دیدگاه های اقتصادی خود برای اداره کشور، بیان کرد: بنده در مسئولیت ریاست قوه قضاییه با پرونده های بسیاری که به دلیل ساز و کارهای نادرست و بسترهای فساد و زمینه های بسیار رانت در دستگاه اجرایی تولید می شود مواجه شدیم. ما به پرونده ها رسیدگی می‌کنیم و مردم می دانند که نه در ادعا بلکه در عمل نسبت به رسیدگی ها خط قرمز نداریم و این برای مردم اثبات شده است. نکته مهم این است که باید به مجموعه‌ای که تولید فساد می‌کند، رفت یعنی رفتن سراغ علل فساد؛ پرونده هایی که فعلا رسیدگی می شود معلول است.

وی تاکید کرد: برای من خدمت کردن در دستگاه قضایی بسیار مغتنم است اما امروز با خواست عموم مردم که قابل مشاهده و ارزیابی است مواجه شدم. شما ده ها بار ارزیابی کردید، اقشار مختلف صدایشان از ناکارآمدی ها، ظلم، فقر، تبعیض و بسیاری از بسترهای فساد در آمده است. و الّا درست می گویید من در قوه قضاییه جایگاه مطالبه گر دارم و اگر در جایگاه رئیس جمهور قرار بگیرم جایگاه پاسخگو پیدا می کنم.

چرا می‌خواهید با تخریب جایگاه من، خودتان را اثبات کنید؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: طبق سنت سنواتی آقایان پنج سال و ده سال بوده است و نیاز ندارم  به اینکه دنبال پست و مقام باشم. مطلقا چنین فکری در ذهن من نیست؛ چه در استان قدس رضوی خادم بودم و چه در اینجا که امروز مردم با عملکرد من آشنا هستند. دلیل اقبال مردم این است. چرا از اقبال مردم ناراحت هستید؟ چرا می خواهید با تخریب جایگاه من، خودتان را اثبات کنید؟ بیایید بگویید این کار را کردید. چهار واحد تولیدی را هم شما می رفتید و آباد می کردید. چرا اینکار را نکردید؟ می‌گویید اینها مشکل قضایی داشت. اولا مشکل قضایی را چه کسی ایجاد کرد؟ اولا که کمتر از یک درصد مشکلات قضایی داشتند. نوع خصوصی سازی های بی حساب و کتاب در دولت این ها را رقم زده است.  

مردم دنبال یک مدیر مقتدر جهادی می گردند

رئیسی تصریح کرد: تبریزی ها ماشین سازی تبریز را می بینند، کرمانشاه را می بینند، در اراک و خوزستان می‌بینند. داد کارگر و کشاورز و مردم در آمده است. ما بی توجه باشیم؟ فرق شما و ما همین است. ما به فرمان رهبری که فرمودند تولید مسأله کشور است، به خواست مردم توجه می‌کنیم و به میدان آمدیم. ما برای دولت، کسب و کار و معیشت مردم برنامه داریم.

وی افزود: جایگاه و ظرفیت من ایجاب می کند بگویم مدیریت، حلقه مفقوده کشور است. بسیاری از اقتصاددان ها را می توانم برای رفع مشکلات کشور به خط کنم و این کار را خواهم کرد. کما اینکه اگر در جایگاهی بودم بسیاری از اقتصادیونی که هستند جزء مشاورینی بودند که همواره با من کار می کردند. مردم امروز این قدرت مدیریت را می خواهند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز مسأله مردم این نیست که فلان مکتب اقتصادی چه می‌گوید و دیگر مکتب اقتصادی چه می‌گوید؟ دو مکتب اقتصادی با هم دعوا دارند و دو نفر اقتصادی حرف یکسان نمی گویند. مردم دنبال یک مدیر مقتدر جهادی می گردند که کارهای کشور را سامان بدهد. چرا اجازه نمی دهید این کار اتفاق بیافتد؟

زمین، تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده است

رئیسی در پاسخ به این سوال که «زمین خواری و تصرف اراضی اعم از دولتی و شخصی از سوی برخی از اشخاص با استفاده با استفاده از نفوذ و بهره‌گیری از خلأ های قانونی پدیده شومی است که لطمات زیادی را به مردم وارد آورده است، چه برنامه مدون و بازدارنده ای برای مقابله با این معضل در نظر دارید؟» گفت: یکی از مشکلات جدی کشور مسائل زمین‌خواری است که زمین به جای اینکه برای کشاورزی، سکونت مورد بهره‌برداری قرار گیرد، به سرمایه‌هایی مانند طلا و ارز تبدیل شده است و  به دست سوداگران و کسانی که با زمین از طریق جنگل خواری و کوه خواری و تعبیر کاربری ها برخورد می کنند افتاده است.

شورایی برای پیشگیری از زمین خواری ایجاد کردیم

وی بیان کرد: این از آن چیزهایی است که در قوه قضاییه شاهد خروجی آن هستیم و پرونده های زیادی تولید می شود اما اگر ساز و کارهای آن در دولت اصلاح شود و دستگاه های مسئول در حوزه شهر و روستا مسئولیت خود را انجام دهند واقعا نوبت به دستگاه قضایی نمی رسد. ما یک شورای حفظ حقوق بیت المال با شرکت همه مسئولین اجرایی و قضایی ایجاد کردیم که از اینگونه زمین‌خواری ها پیشگیری می کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه برای عبور از این وضعیت باید سند عادی را به سند رسمی تبدیل کرد، بیان کرد: این یکی از ضرورت های جدی کشور است که از ابتدای ورود به قوه قضاییه با همراهی مجلس آن را دنبال کردم. مجلس هم خوشبختانه آن را تصویب کرد که مقداری در گیر و دار مسائل اداری است. این اولین مسأله است.

دنبال این هستیم که کاداستر تا پایان ۱۴۰۰ به سامان برسد

رئیسی افزود: دومین مسأله موضوع حدنگار و کاداستر است که در کشور ما شروع شده و عمل کردیم. متاسفانه کشور ما در زمینه حدنگار و کاداستر عقب است. شاید یک کشور است که این کار را انجام نداده با در حال انجام است. ما به دنبال این هستیم که ان شاءالله تا پایان ۱۴۰۰ کاداستر کشور به سامان برسد. مدیریت معنایش همین است این کار چهل ساله بوده اما الان دارد به سامان می رسد و همه شاهد انجام آن هستند. ما باید سازمان های مردم نهاد و نهادهای مردمی را فعال کنیم تا در این زمینه فعال شوند و نظارت کنند و از تغییر کاربری ها جلوگیری کنند.

مقررات قانونی عمل شود، از زمین خواری جلوگیری می‌شود

وی تاکید کرد: راه قانونی باید برای مردم باز شود تا مردم سراغ کار غیر قانونی نروند و در صورت تخلف، متخلف شناسایی شود. ما امروز مدیریت حدی در امور می خواهیم وگرنه مقررات هست و به آن عمل نمی شود. اگر عمل شود ساز و کارها موجود است تا از زمین‌خواری ها جلوگیری شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که « تورم یکی از بیماری های مزمن اقتصاد ایران است، مهمترین راهکار شما برای تعدیل این مشکل چیست؟» گفت: متاسفانه یکی از مشکلات جدی ای امروز مردم گرفتار آن هستند موضوع تورم است. قیمت ها نسبت به کالاهای اساسی فوق العاده افزایش پیدا کرده است و مسکن ۷ برابر، خودرو ۸ برابر و قیمت گوشت و مرغ و ... حدودا ۶ برابر افزایش پیدا کرده است و امروز آنچه مردم را بسیار نالان کرده است این است که سفره ای که مردم داشتند کوچک شد.

برخی سال ۹۶ گفتند اگر فلانی بیاید دلار ۵ هزار تومان می‌شود اما خودشان دلار را ۳۰ هزار تومان کردند

رئیسی افزود: برخی سال ۹۶ در همین سالن گفتند اگر فلانی بیاید قیمت دلار  ممکن است به ۵ هزار تومان برسد اما شاهد بودیم قیمت آن را به ۳۰ هزار تومان رساندند. بعد هم اعلام می کنند اگر ما نبودیم در مملکت قحطی می شد. این مثل دروازه بانی است که ۱۷ گل خورد و گفت اگر نبودم ۳۰ گل خورده  می شد. این که پاسخ به مردم نشد؛ باید برای تورم راهکار پیدا کرد.

اینقدر دخالت کردن در بازار از سوی دولت معنا ندارد

وی با بیان اینکه ثبات بازار بسیار مهم است، گفت: اینقدر دخالت کردن در بازار از سوی دولت معنا ندارد. شأن دولت نظارت، هدایت و حمایت است. برای اداره بازار باید از بازاری کمک گرفت. از تولید کننده برای اداره واحدهای تولیدی مجموعه های صنعتی باید کمک گرفت. نمی شود نشست و برای همه با بخشنامه تصمیم گرفت.

بازار دستوری اداره نمی‌شود

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: بازار دستوری اداره نمی شود. باید ارز تک نرخی را در کشور باب کرد. این فساد جدی است و در قوه قضاییه شاهد هستم ارز ۴۲۰۰ چقدر مشکل درست کرده است. بله کمک به سفره مردم درست است اما باید به سمت ارز تک نرخی و ثبات در بازار رفت. باید مسأله ارز صادراتی را مدیریت کرد. زمانی اعلام می کنیم صادرکننده ها ارز صادراتی نیاوردند. با قوه قهریه که نمی شود حل کرد. باید پیگیری کرد و این را به صورت تهاتری دنبال کرد.

رئیسی افزود: مدیریت کردن ارز صادراتی بسیار مهم است. مسأله این است که ما باید تسهیلات بانکی را مدیریت کنیم.

وی بیان کرد: رئیس‌جمهور رئیس همه جمهور است یعنی همه مردم و تمام جناح ها و گروه‌ها و دغدغه مندان نسبت به مردم و انقلاب از هر جناح و حزب و با هر گویشی و در هر اقلیمی که قرار دارند. نگاه، نگاه خدمتگزاری به همه است. رفع مشکل زن مرد، پیر و جوان و همه باید در دستور کارش باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید یک نگاه عمیق و شناخت مسائل کشور و حل مسائل و مشکلات کشور و با برنامه وجود داشته باشد تاکید کرد: روزی که رفتم در قوه قضاییه همه می دانند برنامه ای تحت عنوان سند تحول ارائه دادم و مشغول کار شدم و آن را در اختیار همه صاحبنظران و اندیشمندان و قضات قرار دادم و گفتم تحولی که می خواهم ایجاد کنم در پرتوی است سند است.

رئیسی افزود: احساس مردم هم این بود که پس از دو سال و چند ماه اتفاقی در قوه قضاییه افتاده است. نگاه های مردم و نگاه نخبگانی و حتی جناح ها این بود که در قوه قضاییه اتفاقاتی رخ داده است و وضعیت متفاوتی رقم زده است. در چند روزی که تصمیم گرفتم ۱۲ اندیشکده را به خط کردیم و دوستان کارهای بسیار خوبی کردند و برنامه ای برای بخش های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و شناخت گره ها و نظام مسائل مردم در دستور کار بوده است.

وی تاکید کرد: آقایانی که مسأله فضای مجازی را مطرح می کنند، اعتقاد ما این است که در فضای مجازی عقب هستیم و کار آنچنان که بایست انجام نشده و زیرساخت ها مشکل دارد. از جوانان و بچه ها سوال می پرسم وقتی گیم‌بازی می کنید چقدر وسط بازی حال شما گرفته می شود؟ معلوم است که زیرساخت ها درست نیست. پژوهشگر عزیز وقتی در حال پژوهش هستی در پژوهشت مشکل ایجاد می شود معلوم است زیرساخت کامل نیست و باید کامل شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در تولید محتوای فضای مجازی با مشکل روبرو هستیم، گفت: حق بسیاری از بانوان در فضای مجازی در حال تضییع است. خانم خانه داری که در حال تولید محتوا است حقش دارد ضایع می شود. در زمینه فضای مجازی باید کار بسیار شود. من در این فضا هستم و دو میلیون فالوور دارم و با آنها ارتباط دارم و خیلی از مسائل از این طریق به من منتقل می شود. آقایان دارند بسیاری از این مسائل را خلط مبحث می کنند.

رئیسی در پایان تصریح کرد: وقتی می گوییم سفره و کسب و کار و دولت، اینها همه مسأله مردم هستند. چطور نتوانیم پس از این همه وقت یک دولت تراز انقلاب اسلامی و خواست مردم عزیز با همه نگاه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایجاد کنیم. قطعا ما توانمند هستیم. ما اصحاب ما می توانیم هستیم نه نمی شود و نشد. در رابطه با بعضی از مسائل بانکی با مسئولین بانکی صحبت کردم که این کار بشود، گفتند بانک ها به حرف ما گوش نمی کنند. یعنی چی گوش نمی کنند؟ هر مدیری محکم و جدی عمل کند کار پیش می رود.

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1740612
ارسال نظر
نظرات