شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 19:06 منتشر شده در مورخ: 1400/03/17 شناسه خبر: 1741075
ستاد حقوق بشر ایران:

کانادا امکان شرکت ایرانیان مقیم این کشور در انتخابات را ایجاد کند

کانادا امکان شرکت ایرانیان مقیم این کشور در انتخابات را ایجاد کند
ستاد حقوق بشر ایران با انتقاد از مواضع سیاست زده اتاوا، خواستار ایجاد شرایط مشارکت ایرانیان مقیم کانادا در انتخابات ۱۴۰۰ شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ستاد حقوق بشر ایران با انتشار توییتی ضمن انتقاد از نقض حقوق ایرانیان مقیم کانادا، نوشت: «صدها هزار ایرانی در کانادا مقیم هستند که بدلیل موضع سیاست‌زده اتاوا نه تنها از حقوق کنسولی، بلکه اکنون از حق بدیهی تعیین سرنوشت خود از طریق انتخابات نیز محروم‌اند. دولت کانادا موظف است بدون قید و شرط زمینه مشارکت آسان ایرانیان مقیم کانادا در انتخابات ریاست جمهوری را فراهم آورد.»

 
طبق آمارها حدود ۴۰۰ هزار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند که ترک تابعیت نکرده و در کنار هویت جدید کانادایی، دارای پاسپورت و شناسنامه ایرانی هستند و با اهداف معقول و مشروع، به وطن و زادگاه مادری خود رفت و آمد دارند.
 
از جمله امور مترتب بر هر شخصی که مقیم کشور دیگری است، امور کنسولی است؛ اعم از دریافت و تعویض گذرنامه و شناسنامه و کارت ملی، امور اسنادی مانند وکالتنامه‌ها، شرکت در انتخابات و مشارکت در تعیین سرنوشت وطن اصلی، مبادله نامه‌های اداری و رسمی و بسیاری موارد دیگر.
 
اما دولت کانادا، ایرانیان مقیم این کشور را از دریافت این خدمات محروم کرده و علیرغم اعتراضات ایران، از بازگشایی کنسولگری جمهوری اسلامی خودداری می‌کند.
 
ایرانیان ساکن این کشور برای انجام امور کنسولی خود مجبورند متحمل هزینه‌های گزاف شده و برای انجام چنین اموری یا به ایران سفر کنند و یا به کشورهای دیگر بروند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1741075
ارسال نظر
نظرات