شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:08 منتشر شده در مورخ: 1400/03/18 شناسه خبر: 1741153
فعال کارگری هپکو:

آیت الله رئیسی در مسئله هپکو جور رئیس‌جمهور را کشید/ امیدواریم با چشم انداز دولت جوان و انقلابی هپکو احیا شود

آیت الله رئیسی در مسئله هپکو جور رئیس‌جمهور را کشید/ امیدواریم با چشم انداز دولت جوان و انقلابی هپکو احیا شود
میرناصری گفت: آیت‌الله رئیسی از ریز مشکلات هپکو مطلع هستند، هر چند که ما از دستگاه قضا انتظار نداشتیم که وضعیت هپکو را درست کند چون وظیفه دستگاه قضایی پیگیری مسائل اجرایی نبود اما بازهم به این مسئله ورود کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛سید امیر میرناصری فعال کارگری شرکت هپکو در گفتگو با دیار آفتاب؛ بخشی از تلاش‌های رئیس دستگاه قضا در راستای جلوگیری از تعطیلی این واحد عظیم صنعتی را تشریح کرد و گفت: ورود آقای رئیسی به مسئله هپکو از آنجا شروع شد که تعدادی از کارگران طی چند سال گذشته به دلیل اعتراضات صنفی محکوم‌شده بودند و پرونده آن‌ها باز بود که با دستور حمایتی رئیس دستگاه قضا پرونده‌ها مختومه اعلام شد و اکثر کارگران هپکو از اتهامات وارده تبرئه شدند.

این فعال کارگری ادامه داد: در رابطه با شرکت هپکو قبل از اینکه ایشان در سال ۹۸ به استان مرکزی سفر کنند ما به‌واسطه دوستان خدمت ایشان رسیدیم و گزارش مفصلی راجع به شرکت هپکو و بحث خصوصی‌سازی ارائه دادیم و ایشان بعد از حضور در اراک در اولین اقدام با فعالان صنایع و کارگران استان جلسه‌ای ترتیب دادند و درد دل‌های کارگران را شنیدند و دستوراتی صادر کردند.

وی افزود: ایشان خردادماه در اراک حضور پیدا کردند اما وعده ندادند بلکه قول پیگیری دادند و بعدازاین قضیه بود که ما در آذرماه از سوی دانشجویان دانشگاه تهران در نشستی با حضور رئیس دستگاه قضا دعوت شدیم و بار دیگر مسائل را مطرح کردیم و ایشان قول پیگیری مجدد دادند تا اینکه بعدازاین نشست دادگستری تهران از ما دعوت کرد و حضور پیدا کردیم و گزارشاتی اراده دادیم.

فعال کارگری هپکو تصریح کرد: کارها در حوزه قضایی پیشرفت خوبی داشت ولی دولتی‌ها هم اهداف خودشان را پیش می‌بردند که خوشبختانه اتفاق خوبی که رخ داد آقای پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی بازداشت شد و به پرونده‌های ایشان رسیدگی شد و هنوز هم در حال رسیدگی است.

میرناصری اظهار کرد: در روز کارگر سال ۹۹ اما بازهم رئیس قوه قضائیه جور رئیس‌جمهور و مسئولین اجرایی را کشیدند و نشستی را ترتیب دادند که ما حضور پیدا کردیم و در این جلسه وقتی ما از عدم پیشرفت کار در هپکو خبر دادیم ایشان خیلی تعجب کردند و گفتند که گزارش‌هایی که از دولت به ایشان داده‌شده مبنی بر حل مشکلات هپکو است، ما اثبات کردیم که گزارش‌ها خلاف واقع بوده و سپس آقای رئیسی با سرعت دو روز بعد استاندار مرکزی و جمعی از مسئولین را به همراه ما خواستند و در مورد گزارش غلط داده‌شده متذکر شدند، در این نشست به جمع‌بندی رسیدیم که هپکو به ایمیدرو واگذار شود هرچند وظیفه دستگاه قضایی پیگیری مسائل اجرایی نبود.

 

وی ادامه داد: بعد از این نشست اما بازهم گزارشات دولتی‌ها به دستگاه قضا اشتباه بود و ما با نامه‌نگاری‌هایی که داشته‌ایم سعی کردیم که این وضعیت را شفاف کنیم تا رئیس قوه قضائیه از وضعیت مطلع باشند.

این فعال کارگری خاطرنشان کرد: زمانی که دستگاه قضایی ورود می‌کرد دولت عقب‌نشینی می‌کرد اما با همه این تفاسیر کار خودش را پیش می‌برد و در حقیقت می‌دانستیم که امیدی به این دولت نیست و تلاش ما این بود که با چنگ و دندان هپکو را نگه‌داریم تا دولت تغییر کند.

 آقای رئیسی از ریز مشکلات هپکو مطلع هستند/ دولت فعلی به دلیل عدم باور به تولید ملی اراده احیای هپکو را ندارد

میرناصری با بیان اینکه ما از دستگاه قضا انتظار نداشتیم که وضعیت هپکو را درست کند اما بازهم به این مسئله ورود کردند افزود: حال با توجه به اینکه آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدند و شخصاً سه بار خدمت ایشان رسیدیم و از مشکلات ریز هپکو مطلع هستند امیدواریم با توجه به اختیارات اجرایی که رئیس‌جمهور دارد ایشان یا هرکدام از نامزدهای انقلابی در آینده خیلی قاطعانه بحث احیای هپکو را دنبال کنند و جلوی مافیای وارداتی را که به کشور ضربه می‌زند را بگیرند.

فعال کارگری هپکو تصریح کرد: قطعاً هپکو می‌تواند در حوزه ماشین‌آلات معدنی که زیرساخت‌های آن آماده‌شده است با حمایت دولت خیلی سریع به چرخه تولید بازگردد و محصولات بزرگ معدنی را برای اولین بار داخلی سازی کند.

وی با تأکید بر اینکه بحث سرمایه در گردش، تهاتر بانکی، ضمانت‌نامه‌ها باید حل شود افزود: دولت باید این کار را برای ما انجام بدهد، شرکت هپکو بزرگ است و مشکلات بزرگ آن را هم دولت باید حل کند چراکه دولت با واگذاری آن به اشخاص نا اهل این مسائل را به وجود آورد و با کمک دولت نیز حل می‌شود.

میرناصری با بیان اینکه دولت فعلی به خاطر وجود سودهای کلان در واردات ماشین‌آلات معدنی و راهسازی و عدم باور به تولید داخل اراده احیای شرکت هایی مثل هپکو را ندارد افزود: مسئولین دولت می‌گویند مشکلات هپکو کارگران و ماشین‌آلات فرسوده آن است تا تخلفات خودشان را توجیه کنند اما ما ثابت می‌کنیم همان‌طور که راهکار و برنامه‌های عملیاتی دادیم یقیناً هپکو می‌تواند به چرخه تولید برگردد.

هپکو می تواند با حمایت حداقلی دولت آینده به رونق تولید و شکوفایی برسد

این فعال کارگری همچنین در رابطه با نشست هفته گذشته جمعی از فعالان کارگری در ستاد مرکزی آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: به جد از تیم اقتصادی آقای رئیسی برای اثبات توان تولید در داخل ماشین‌آلات معدنی دعوت کردیم تا در کارخانه حضور پیدا کرده و از نزدیک و با برنامه‌های دقیق و کارشناسی شده تیم مدیریت این شرکت آشنا شوند تا با حمایت حداقلی از طرف دولت آینده شاهد رونق تولید و ایجاد شکوفایی در صنعت باشیم.

وی افزود: چنانچه جلوی واردات گرفته شود و مشکلات ضمانت‌نامه‌ای هپکو حل شود این شرکت می‌تواند با چشم‌انداز دولت بعد که جوان و انقلابی خواهد بود احیا شود و در سال ۱۴۰۱ جشن تولید هزار دستگاه در سال را در هپکو بگیریم.

این فعال کارگری اظهار کرد: دغدغه‌ای که وجود دارد این است که باوجود برخی فشارها به دستگاه قضا جهت عدم پیشرفت پرونده هپکو در مسیر قانونی خود باوجود آقای رئیسی چه تمهیداتی برای پاک دست کردن دولتی دارند که سال‌ها زیرمجموعه‌های بسیاری در جهت تخلف و ایجاد رانت و فساد در آن به وجود آمده است و دولت آینده چگونه نسبت به مقابله و اصلاح این ساختار فسادزا به خصوص در بحث واردات و نگاه به تولید داخل عمل خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1741153
ارسال نظر
نظرات