شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:33 منتشر شده در مورخ: 1400/03/18 شناسه خبر: 1741160
در صحن مجلس؛

نمایندگان سوال کننده از توضیحات زنگنه قانع شدند

نمایندگان سوال کننده از توضیحات زنگنه قانع شدند
دو نماینده سوال کننده از وزیر نفت از توضیحات بیژن زنگه به ظور مشروط قانع شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، سوال علیرضا ورناصری از بیژن زنگنه درباره روند جمع آوری و ساماندهی گازهای فلر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پس از توضیحات وزیر نفت، ورناصری گفت: هیئت مشترکی از وزارت نفت، سازمان پدافند غیرعامل و کمیسیون انرژی در میدان حضور پیدا کرده و مسائل را بررسی کنند. اگر موارد مربوط به آلایندگی به خصوص در مسجد سلیمان رعایت نشود، در آینده با فاجعه مواجه خواهیم شد و لذا باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

وی بیان کرد: در صورت تشکیل این کمیته و بررسی این موارد از پاسخ‌های وزیر قانع می‌شوم.

محمد باقر قالیباف هم در این زمینه، گفت: بنده از مسجد سلیمان بازدید کردم. در این بخش تلاش‌های خوبی صورت گرفته و اگر در موضوع منابع انسانی پیشنهادی دارید، اعلام کنید تا پیگیری شود.

 

ورناصری: وزارت نفت قانون برنامه ششم توسعه را اجرایی نکرده است

براساس این گزارش علیرضا ورناصری نماینده مسجدسلیمان در  مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال خود از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت با موضوع علت تأخیر در ساماندهی گاز فلر توسط این وزارتخانه اظهار داشت: بیش از 20 سال از موضوع ساماندهی وجمع‌آوری گازهای فلر در وزارت نفت می‌گذرد و با توجه به ارزش بالای اقتصادی گازهای مشعل و منافعی که از جمع‌آوری آنها حاصل می‌شود و منافع غیرمستقیم آن در کاهش آلایندگی زیست‌محیطی بنا بود تا پایان برنامه ششم توسعه سوختن 90 درصد گازهای مشعل کنترل شود و با توجه به تقاضای بخش خصوصی در شرکت‌های مختلف بر اساس ماده 48 قانون برنامه ششم توسعه پروژه کنترل و بهره‌برداری از گازهای فلر تکمیل نشده و پیشرفت فیزیکی مطلوبی ن دارد و برای جلوگیری از سوختن این گازهای فلر چه پروژه‌های در دستور کار است.

وی افزود: سالانه بیش از 150 میلیارد مترمکعب گاز تحت عنوان سوزاندن گازهای مشعل به مواد آلاینده تبدیل می‌شود که معادل یک سوم مصرف گاز اروپا است.

نماینده مسجدسلیمان در مجلس تصریح کرد: از حجم گازهای آلاینده 75 درصد آن متعلق به 10 کشور دنیا از جمله ایران است.

ورناصری خاطرنشان کرد: در سال 2020 ایران سومین کشور با بیشترین حجم فلرسوزی در جهان بود که سهم 9.3 درصدی از کل حجم فلرسوزی گاز جهان را به خود اختصاص داده است. البته از 2017 به بعد حجم فلرسوزی ایران با کاهش همراه شد و از 17.7 میلیارد مترمکعب در سال 2017 به 13.3 میلیارد مترمکعب در سال 2020 رسیده است.

وی با اشاره به موضوع مطالبات نیروی انسانی شاغل در وزارت نفت گفت: براساس تبصره 3 ماده 29 برنامه ششم توسعه باید همسان سازی کارکنان 100 درصد انجام می‌گرفت که این موضوع به صورت کامل محقق نشد. 

نماینده مسجد سلیمان خاطرنشان کرد: در بودجه 1400 طبق ابلاغ دستورالعمل 2608 رئیس سازمان اداری استخدامی و رئیس برنامه، بودجه پیش بینی و لحاظ شده است، حقوق کارکنان قراردادی باید 100 درصد با حقوق کارکنان پیمانی همسان سازی شود، چرا این مهم انجام نشده است؟ چرا این مطالبه و حق قانونی همچنان معوق مانده است؟

ورناصری تاکید کرد: سوال بعدی من به دلیل تبعیت کارکنان قراردادی از قانون صنعت نفت، بایستی گروه بندی شغلی برای این کارکنان اجرا و فوق العاده ها مطابق مجموع مقررات اداری استخدامی صنعت نفت پرداخت شود، برای 34 هزار کارمند قراردادی گروه بندی ایجاد نشده است. برای 106 هزار نیروی پیمانکاری طرح طبقه بندی مشاغل اجرا شد، آقای وزیر چرا این همه مطالبات که تکلیف قانونی شما بوده، رها شده است؟

نماینده مسجد سلیمان اظهار داشت: موضوع مطالبات نیروی انسانی موضوعی است که انتظار داشتم وزیر به آن پاسخ دهد. 

در جلسه امروز مجلس همچنین جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد بعد از پاسخ‌های وزیر نفت به سؤالش درباره دلایل کمبود گاز مایع و نفت سفید در روستاها و مناطق محروم اعلام کرد که پاسخ‌های وزیر نفت قانع‌کننده است. 

وی از وزیر نفت خواست قول دهد تا برای رفع مشکل توزیع گاز مایع و نفت سفید در روستاها و مناطق محروم اقدامات اساسی انجام دهد. 

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت قول داد تا دستورات لازم را برای رفع این مشکل صادر کند.

علی نیکزاد نائب رئیس مجلس که ریاست اداره مجلس را برعهده داشت، از وزیر نفت خواست که با عمل به قولش، زحمات و خدمات وزارت نفت در کشور را تکمیل کند.

 

محمودزاده: غفلت وزارت نفت از برداشت گاز و نفت در میادین مشترک در دریای خزر

جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز در تشریح سؤال خود از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مورد کمبود گاز مایع (LPG) و نفت سفید در سطرح کشور اظهار داشت: انرژی به عنوان یکی از مهمترین کارها به منظور آغاز فعالیت‌های اقتصادی از جایگاه ویژه در توسعه کشور برخوردار است و نفت و گاز یکی از مهمترین بخش‌های مهم در سبدهای انرژی دنیا محسوب می‌شود. 

وی افزود: ایران با دارا بودن 34.5 تریلیون مترمکعب گاز 8 درصد ذخایر گاز دنیا را دراختیار داشته و بزرگترین دارنده مخازن گازی در دنیا محسو ب می‌شود. 

وی تصریح کرد: وزارت نفت درباره برداشت از میادین مشترک، غفلت بزرگی دارد این در حالی است که 2 تریلیون فیت مترمکعب گاز و 2.5 میلیارد بشکه نفت در دریای خزر (کاسپین) داریم و در زمان مدیریت آقای زنگنه در وزارت نفت کار خاصی در این باره صورت نگرفته است. 

محمودزاده خاطرنشان کرد: با وجود داشتن حجم زیادی از نعمت خدادادی نفت و گاز چرا مردم کشورمان باید در صف‌های طولانی برای تهیه گاز مایع و نفت سفید معطل بمانند در حالی که از این نعمت فراوان برخوردار هستیم و وقتی گاز مایع از سوی وزارت نفت به روستاها و مناطق محروم داده نمی‌شود، آنها مجبور به استفاده از نفت سفید هستند.

محمودزاده تصریح کرد: گازرسانی باعث صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی و همچنین سوخت گاز مایع می‌شود. از طرفی استفاده از سوخت پاک و ارزان به اقتصاد خانوار کمک می‌کند و راه توسعه پایدار را هموار می‌کند، اما متاسفانه وزارت نفت در ایجاد این امر مهم سهل انگاری می‌کند و مردم در فصول گرم و سرد باید برای دریافت گاز در صف های طولانی بایستند.

وی با بیان اینکه ۸ تا ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور از شبکه گاز خانگی محروم هستند، گفت: به خاطر کم کاری وزارت نفت در ایجاد جایگاه CNG یک میلیون خودرو به صورت غیراستاندارد از سوخت مایع استفاده می‌کنند. همچنین علی‌رغم این‌که سالیانه ۱۰۰ میلیون تن گاز مایع در کشور تولید می‌شود بخش اندکی برای مصرف مردم در نظر گرفته می‌شود.

وی با طرح این سوال که دلایل مخالفت وزارت نفت با توزیع مایع گاز چیست؟، یادآور شد: دلیل مخالفت وزیر با مصرف گاز مایع در خودرو چه بود؟ آیا این کار بهتر است یا هدر دادن گاز تولیدی کشور؟ میانگین قیمت جهانی گاز مایع در شرایط غیرکرونایی ۱۵۰ دلار کمتر از بنزین بوده و بسیار به صرفه‌تر است که مصرف آن بیشتر شود اما چرا وزارت نفت با این رویه مخالفت می‌کند و ترجیح می‌دهد گاز مایع را صادر کند، دلیلش این است که ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از صادرات گاز به حساب وزارت نفت واریز می‌شود ولی اگر در کشور مصرف شود ۱۴.۵ درصد متعلق به وزارت نفت است و وزارت نفت از این درآمد محروم می‌شود، بنابراین درآمد شیرین صادرات گاز جلوی این حرکت سازنده را گرفته است.

نماینده مهاباد در مجلس با اشاره به مصوبه مجلس در بودجه سال ۱۴۰۰ برای استفاده قانونمند از سوخت گاز مایع و تکلیف سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت یارانه به خانوارهای ساکن مناطق فاقد لوله کشی گاز گفت: وزارت نفت هرچه سریع‌تر آیین‌نامه قانون را به تصویب هیات وزیران برساند.

محمودزاده اضافه کرد: چرا مخالف توزیع گاز هستید؟ آیا این در شأن مردم خوب و انقلابی ماست که در صف گاز مایع دچار زحمت شوند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش اظهار کرد: گازرسانی به روستاها در زمان مسئولیت آقای زنگنه ۲.۵ برابر شده و ما منکر تلاش‌های ایشان نیستیم، ولی استان‌هایی مثل سیستان و بلوچستان، هرمزگان‌، آذربایجان غربی و خراسان از توسعه گازرسانی عقب مانده‌اند و از متوسط کشوری از نظر گازرسانی در سطح پایین‌تری قرار گرفته‌اند.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی در نهایت خواستار قول مساعد وزیر نفت برای سرعت بخشی به گازرسانی شد و در نهایت این سوال به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته نشد.

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1741160
ارسال نظر
نظرات