شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 17:22 منتشر شده در مورخ: 1400/03/18 شناسه خبر: 1741373
رضایی در دومین مناظره انتخاباتی:

آخرین ریالی که از جیب شما به جیب دیگران رفته را برمی گردانیم

آخرین ریالی که از جیب شما به جیب دیگران رفته را برمی گردانیم
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آخرین ریالی که از جیب شما به جیب دیگران رفته را برمی گردانیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (سه شنبه) در بخش اول نیمه اول دومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سئوالی در خصوص راهکارهای شما برای رفع موانع امید در میان جوانان گفت: مردم عزیز ایران؛ مشکلات شما با شعار، وعده، شعبده بازی و حرفهای مفت حل نمی شود. مشکلات شما ریشه اقتصادی دارد و با حرف درمانی و سخنرانی به نتیجه نمی رسد. به قول دانشجوی شیمی دانشگاه تهران که در حال دستفروشی بود، ما از گرسنگی امید می خوریم. درست می گوید؛ چرا که امید دیدنی است؛ دولت ما، امید را به سفره شما باز می گرداند و ان شاءالله یک بار دیگر لبخند پیروزی بر چهره شما خواهد نشست.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: حرف صحیحی در مناظره قبلی گفته شد که کسانی که نمی خواهند تا پایان بمانند به مردم اعلام کنند. البته نباید با توهین گفته می شد. همانگونه که شما احساس کردید، تا پایان انتخابات هستم و با همه رقابت خواهم کرد. در مناظره قبلی در مورد ایران و امید به آینده ایران صحبت کردم. در اینجا می خواهم از مردم ایران سخن بگویم. از تمام اقوام تمدن ساز ایرانی از آذربایجان که سر ایران است و مهدی باکری که وقتی از خاکریزهای دشمن عبور می کرد، می گفتند «یاشاسین آذربایجان» از همت و احمد متوسلیان و شهید مقدم و همه قهرمانان و اقوام ایرانی سخن خواهم گفت.

رضایی تصریح کرد: ما جنگ را با همه ملت ایران به نتیجه رساندیم. بنابراین دولت ما دولت همه اقوام ایرانی است. از سنی گرفته تا تشیع و تمام اقوام؛ البته نمی‌دانم چرا به خاطر زاگرسی بودن مرا متهم می‌کنند. من افتخار می‌کنم که زاگرسی هستم و از قوم لر. اما همه می‌دانند که در تمام زندگی ام، از همه اقوام ایرانی استفاده کردم و دولت ما از تمام ایرانیان تشکیل می شود.

وی ادامه داد: امید زمانی تحقق می‌یابد که ما یک انرژی جدیدی را در جامعه آزاد کنیم و از دولت های خواب آلوده ای که شب می خوابند و بعد قیمت بنزین را چند برابر می کنند،  مردم هم که توجیه نشده اند و در خیابان ها می ریزند و آن مشکلات برای مردم به وجود می آید. ما با دولت های خواب آلوده خداحافظی می کنیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: من به شما قول می دهم سال ۱۴۰۰، سال گشایش در آینده ایران و آغازی جدید است. امسال به نام مبارک حضرت ولی عصر منتسب شده و من مطمئن هستم ملت ایران با مشکلات خداحافظی خواهند کرد. «ان مع العسر یسری»

رضایی گفت: مطمئن باشید ما لبخند را به چهره مردم ایران، برکت را به جیب شما بر می گردانیم و آن آخرین ریالی که از حق و جیب شما رفته را به جیب شما بر می گردانیم، امید جدیدی که آن هم دیدنی است و نه گفتنی را خواهید دید.

برای رفع محرومیت در زندگی مردم طرح دارم

وی در انتقاد به آنچه از سوی سایر نامزدها مطرح شده بود، گفت: به دلیل اینکه در صحبت سایر نامزدها کمتر به بیان برنامه ها توجه شده است، برای جبران این نقیصه برنامه خود را اعلام می کنم. اولا مسأله عدالت، فقرزدایی و محرومیت زدایی به جراحی و اقدامات بزرگ نیاز دارد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: طرحی که برای رفع محرومیت در زندگی مردم در پیش گرفتم تحت عنوان طرح کفایت زندگی یا ایران بدون فقیر که از پنج محور تشکیل می شود را طراحی کردم. اولین مسأله یارانه ۴۵۰ هزار تومانی و مسأله دوم مسکن سهل و ارزان و مسأله سوم پرداخت حقوق نقد خانه داری به بانوان خانه دار و چهارم کسب و کار خانگی و پنجم سهام صندوق صنعت نفت ملی ایران است.

به معنای واقعی نفت را ملی می‌کنیم

رضایی تصریح کرد: زمان مصدق نفت ملی شد اما دولتی شد، ما می خواهیم به معنای واقعی نفت را ملی کنیم. اگر این پنج محور اتفاق بیافتد یک بسته زندگی شکل می گیرد که نام آن را کفایت زندگی گذاشتم و بعد از این اقدامات امیدوار هستم حتی یک فقیر هم در ایران پیدا نشود.

وی افزود:  بعضا گفته می شود منابع وعده هایی که داده می شود کجاست، مردم عزیز در سال گذشته ۱۳۷ میلیارد دلار از منابع دولتی به جامعه رفته اما به دلیل رانت کثیف و مافیای موجود در کشور اکثر این پولها به دست کسانی که صاحب حق نبودند رفته است. ۴۰ درصد از این ۱۳۷ میلیارد، معادل حدود ۵۰ و خرده ای میلیارد قابل بازتوزیع است. یعنی می توانیم دوباره این پول را برگردانیم، حتی ۱۰ میلیارد آن را به دولت بدهیم که دیگر کسری بودجه نداشته باشد و به تورم های سنگین پایان دهد و بقیه آن را صرف پنج موردی که عرض کردم کنیم.

حق مردم را به خودشان می‌دهم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با طرح این پرسش که اکنون چرا وقتی از یارانه صحبت می کنیم سرو صدای عده ای بلند می شود که منابع کجاست؟اظهار داشت: چطور برای رانت فولاد و سلاطین، مافیای مفت خور منابع داریم که مثل جاروبرقی منابع کشور را به سمت خودشان می کشند، اما برای فقرا منابع نداریم؟ من روی مردم منت نمی گذارم که می خواهم این کار را کنم، این وظیفه من است اما ان شاءالله دولت ما با قدرت بدون مسامحه و ترس از کسی، سعی می کند حق مردم را به خودشان بدهد تا مشکل را حل کنیم.

رضایی تصریح کرد: موضوع بعد حقوق خانه داری است. مردم عزیز شما می دانید در هر خانه ای دو نفر کار می کنند و یک شغل آشکار برای مرد اینکه بیرون می رود، اما شغل دوم در خانه و پر از مشقت است که از تربیت فرزند گرفته تا مشکلات عدیده همسایگی را شامل می شود. چرا نباید برای خانه داری حق قائل شویم؟ منابعی وجود دارد و می توانیم آزاد کنیم. بانوان ما آینده ساز کشور هستند.

رضایی گفت: مردم ما امروز در سخت ترین دوران خود بعد از انقلاب هستند. حتی در زمان جنگ نیز این شرایط را نداشتیم. گرانی، بیکاری، تبعیض، فساد و تغییرات دائم که مردم نمی دانند فردا چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات در پاسخ به این سوال که می‌شود تورم را کاهش داد؟ بله می‌شود. آیا کرونا را می‌شود مهار کرد؟ بله، می‌شود و آیا می‌شود ارزش پول  ملی را حفظ کرد؟ بله، می توانیم. کشورهای ضعیف تر از ما این کار را کرده اند. چطور ملت و ایران ما نمی توانیم این کار را بکنیم؟

وی تاکید کرد: متاسفانه بحث «ما نمی‌توانیم» چند وقتی است در کشور ما گسترش یافته و جوانان را هم تحت تاثیر خود قرار داده است و حتی مردان بزرگی که با دستان خالی کارهای بزرگی می کردند را به حاشیه بردند. من معتقدم امید، دیدنی است. سال ۱۴۰۰ سال گشایش خواهد بود.

۱۳۷ میلیارد دلار ارزش معادل دلاری یارانه‌های پنهان است

رضایی در خصوص نقد آقایان زاکانی و همتی گفت: من تعجب کردم از این مطالب شما. ببینید این ۱۳۷ میلیارد دلار ارزش معادل دلاری یارانه های پنهان است که دهها منبع از جمله بانک جهانی آن را اعلام کرده اند که آقای همتی به عنوان رئیس بانک مرکزی باید این مطلب را بداند. همچنین آقای زاکانی هم رئیس پژوهش های مجلس هستند باید این مطالب را بداند.

با پولی که در کشور حیف و میل می‌شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ادامه داد: آقای زاکانی و همتی مطمئن باشید با پولی که در کشور حیف و میل می‌شود، بسیاری از مشکلات کشور را می‌توان حل کرد.

وی افزود: در خصوص مطالب آقای رئیسی هم باید بگویم که بخش دوم سخنان ایشان را من قبول دارم و معتقدم اگر مدیریت جهادی در کشور مستقر شود مسائل را حل می کند اما قسمت اول سخنان ایشان که شاید منظورشان هم این نبوده است و گفتند که برنامه هست باید بگویم خیر. واقعا برنامه نیست. در این دولت در ۴سال اول ۳ بار برنامه عوض شد.

روش مناظره سوم باید عوض شود

رضایی ادامه داد: بحث‌های آقای جلیلی را کاملا قبول دارم و از آقای علی عسکری تقاضا می کنم اگر می توانند روش مناظره سوم را تغییر دهند. اما آقای جلیلی! باید خودمان از شرایط استفاده کنیم و دیدگاههای‌مان را مطرح کنیم.

محسن رضایی در نیمه دوم مناظرات گفت: در زمان استراحت دیدم که مردم با اشتباه لفظی من شوخی کرده اند. این شوخی ها سرمایه بنده است و نشان می دهد که شما، من را از خود می دانید و از ما نمی ترسید. دلم می خواهد روزی بیاید که هیچ کدام از مردم ما از دولتمردان نترسند.

وی افزود: من بابت اشتباه لفظی که داشتم از مردم عذرخواهی می کنم.  

گلایه رضایی از زاکانی

رضایی گفت: مردم این اشتباه لفظی من را ببخشند اما از برادر عزیزمان آقای زاکانی گله مندم چرا که بلافاصله سایت مرکز پژوهش ها این اشتباه لظفی من را تیتر کرده است. اینکه مردم با من شوخی کنند حقشان است و با این شوخی ها دلشان آرام شود من خوشحال می شوم ولی یک مرکز دولتی چگونه  این مطلب را تیتر می کند؟ من با اینکه لر هستم تمام زندگی ام را تقدیم ملت ایران می کنم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات افزد: آذربایجانی ها به خوبی می دانند عشقی که من به مهدی باکری دارم بسیار عمیق است و هنوز که هنوز است وقتی یاد او می افتم متاثر می شوم.

می‌توانیم یارانه‌های پنهان را بازگردانیم

رضایی ادامه داد: مرکز پژوهش های مجلس یارانه انرژی را سالانه ۴۹ میلیارد دلار اعلام کرده است ضمن اینکه ما چقدر سلطان دلار و سکه داریم؟  من خدمت آقای همتی قاطعانه عرض می کنم که می توانیم یارانه های پنهان و آن یارانه هایی که دست افرادی می رسد که حقشان نیست. بازگردانیم.

وی تصریح کرد: هیچگاه در برنامه‌های توسعه رابطه بین محیط زیست و تولید صنعتی لحاظ نشده است و به همین دلیل آبهای زیرزمینی ما امروز به چه روزی افتاده اند و گرد و خاکی که در خوزستان، زابل و حتی یزد به راه می افتد زندگی مردم را مستاصل کرده است. در یزد توسعه صنعتی خوبی رخ داده اما مشکل آب و گرد و غبار وجود دارد.  

رضایی در خصوص برنامه هایش در حوزه اقوام گفت: ما در برنامه ای که طراحی کرده ایم زبان مادری را به عنوان یک مسئله مهم مد نظر قرار دادیم.

رضایی با اشاره به برنامه اش برای حل ریشه ای مشکلات اجتماعی گفت: در این حوزه ما با دو مشکل ساختاری و مدیریتی در آموزش و پرورش و آموزش عالی مواجه هستیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برنامه اش برای تأسیس مدارسی جهت آموزش زمامداران آینده گفت: ما برای تقویت زمامداران در تمامی بخش های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در تمام استان ها برنامه داریم.

وی ادامه داد: پنج سالی است که ما آموزش جوانان را شروع کرده ایم و بیش از هزار جوان را آموزش داده و تقویت کرده ایم که بتوانیم کشور را در این حوزه بیمه کنیم.

 رضایی گفت: تا زمانی که تغییراتی در آموزش عالی و آموزش و پرورش ایجاد نشود، نمی توان از عناصر ضعیف و آموزش ندیده توقع بالایی داشت.

مدرسه محوری را در دولت خود خواهیم داشت

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما در برنامه دولت، مدرسه محوری را محور فعالیت آموزش و پرورش خواهیم کرد و با ایجاد مجتمع های آموزشی متشکل از ۱۱۰ مدرسه به آنها اختیارات خواهیم داد تا مدرسه محور اساسی شود. اینکه وزارت آموزش و پرورش بسیار بزرگ و حجیم شده است و به امورات مدارس نمی رسد، یکی از اشکالات بزرگ است که ما آن را رفع خواهیم کرد.

محدودیت بانوان برای ورود به ورزشگاه را از بین خواهیم برد

وی با اشاره به برنامه هایش برای بانوان گفت: زن ها می توانند نقش بسیار مهمی در کشور داشته باشند. من بحث اینترنت ارزان قیمت را برای بانوان سرپرست خانوار اجرا خواهم کرد. همچنین محدودیت هایی که برای خواهران ورزشکار ما در ورزشگاه ها درست کرده اند مانند خواهران منصوریان که نگذاشته بودند آنها به ورزشگاه بانوان وارد شوند، از بین خواهیم برد.

 رضایی ادامه داد: رسیدگی به مسائل معلمان یکی دیگر از برنامه های ما در دولت است. معلمان به دلیل مشکلاتی که دارند نمی توانند آن تمرکز لازم را برای تربیت دانش آموزان داشته باشند، لذا در دولت ما ساخت مسکن ارزان برای معلمان یکی از اولویت ها است تا بار سنگینی را از دوش آنها برداریم و آنها با خیال راحت تری به تربیت فرزندان ما بپردازند.

وی در جمع بندی سخنان خود، گفت: عنوان دولت ما «اقدام و تحول است» یعنی دیگر شعار را باید کنار گذاشت و تحول یعنی باید اقدامات بزرگی انجام داد، چرا که مشکلات اجتماعی ریشه در مسائل اقتصادی دارد و مشکلات اقتصادی ریشه در مسائل سیاسی و ساختار دارد، بنابراین باید کاری درست و اساسی صورت بگیرد.

اصلاحات اساسی از بالا تا پایین انجام می دهم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: برنامه دولت ما بر اساس اصلاح از درون است و به این دلیل که رابطه من با نظام یک رابطه باثبات بوده و بیش از پنجاه سال (یعنی از ۱۷ سالگی) من در یک مسیر مستقیم حرکت کرده ام و اعتمادی که بین من و نظام وجود دارد همچنین روابطی که با سایر دوستان از نیروهای مسلح، مجلس و قوه قضائیه دارم، می توانم ادعا کنم که یک اصلاحات اساسی از بالا تا پایین انجام می دهم.

رضایی ادامه داد: کار اصلاح را ابتدا از دولت شروع خواهم کرد. وزارتخانه ها و شرکت های وابسته، تشکیلات بسیار عریض و طویلی دارند که باید آنها را سروسامان دهیم. البته این به معنای آن نیست که ما از برخی مدیران فعلی استفاده نمی کنیم زیرا آنها مدیران باتجربه و خوبی هستند، اما مشکل ما بحث دیوان سالاری و سیستم های پیچ در پیچی است که با آیین نامه های متعدد، منجلابی از درگیری ها، زد و خوردها و فساد را به وجود آورده اند.

وی تصریح کرد: نهادهای وابسته به رهبری همه در خدمت دولت هستند. ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء نیز نیاز به اصلاحاتی دارند که من پیشنهاداتم را خدمت مقام معظم رهبری خواهم داد تا بتوانیم اصلاحاتی را برای بهره وری بیشتر این تشکیلات داشته باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری، کمک به ادامه تحولات در قوه قضائیه را یکی دیگر از برنامه های خود دانست و گفت: این کاری که آقای رئیسی در قوه قضائیه شروع کرده می تواند تحولات بزرگی به وجود آورد. همچنین به مجلس شورای اسلامی کمک خواهد کرد.

پیشنهادم انحلال شورای انقلاب فرهنگی است

رضایی ادامه داد: جلسات سران قوا نیز بسیار مهم است اما واقعا شورای انقلاب فرهنگی بی خاصیت شده است. من از رهبر انقلاب تقاضا خواهم کرد که اگر ایشان موافقت کنند، شورای انقلاب فرهنگی را منحل کنیم تا بتوانیم وضعیت فرهنگی را به طور اساسی حل کنیم.

وی گفت: موضوع دیگری که وجود دارد بحث احزاب سیاسی است. اصلاح احزاب هم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اصولگرا، اصلاح‌طلب دو سرمایه هستند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: نفوذی ها و بازیگران سیاسی موجب شده که ماجراجویی های زیادی در این ساختار سیاسی ما شکل بگیرد. امروز در زمان رهبر معظم انقلاب و بسیاری از نسل اولی ها و دومی های انقلاب، اگر نتوانیم یک ساختار درست سیاسی و اجتماعی برای آینده ایران درست کنیم، خسارت زیادی خواهیم خورد.

رضایی گفت: من معتقدم اصلاحات اساسی در درون قدرت باید به وجود آید تا ما بتوانیم مشکلات مدیریتی و ساختاری را حل کنیم و وارد مسائل اقتصادی شویم و همچنین مسائل اجتماعی را حل و فصل کنیم.

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1741373
ارسال نظر
نظرات