شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 20:24 منتشر شده در مورخ: 1400/03/18 شناسه خبر: 1741402
خواجه سروی:

منافع کشور با منطقه گرایی و پرهیز از یکجانبه گرایی در سیاست خارجی تامین می شود

منافع کشور با منطقه گرایی و پرهیز از یکجانبه گرایی در سیاست خارجی تامین می شود
معاون اسبق فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: در برنامه حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به تامین منافع کشور با حفظ استقلال و پرهیز از یکجانبه گرایی در سیاست خارجی توجه جدی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ غلامرضا خواجه سروی طی سخنانی در نشست تحول و توسعه در دولت مردمی ایران قوی که روز دوشنبه در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اصل کلان سیاست خارجی ایران را نه شرقی و نه غربی دانست که مبتنی بر اصول توحید و نفی سبیل است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: امام راحل (ره) تلاش داشت تا بر همین مبنا هیمنه نظام استکباری را در جهان بشکند و ایشان در این زمینه موفق بود. مقام معظم رهبری نیز از سال 1368 همین مسیر را پیگیری کردند.
وی افزود: نظام جمهوری اسلامی در همین راستا به دنبال افزایش عمق استراتژیک خود در منطقه غرب آسیا بوده و موفقیت های سال های اخیر در تاریخ ایران بی نظیر است. کشور در حوزه های دفاعی پیشرفت های خوبی داشته ولی باید توجه داشت این امر به معنای جنگ طلبی جمهوری اسلامی نیست و ایران به دنبال رابطه با کشورها با رعایت حقوق متقابل است. علاوه بر این جمهوری اسلامی، سیاست خارجی خود را به گونه ای تنظیم کرده که منافع کشور تامین شود و بدون وابستگی به هیچ کشوری استقلال کشور تضمین شود.
خواجه سروی گفت: باید از یکجانبه گرایی و توجه صرف به غرب پرهیز کرد و منطقه گرایی و توجه به همسایگان در دستور کار قرار بگیرد و این نکات مورد توجه حجت الاسلام و المسلمین رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد. ایران دارای 15 همسایه مهم است و می توانیم با طراحی فرصت ها و شناسایی تهدیدها از ظرفیت های کشورهای همسایه استفاده کنیم و از محاصره غرب رها شویم. در دولت آینده از عمق استراتژیکی که به برکت تلاش های سردار شهید قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم به دست آمده، برای تامین منافع ملی استفاده خواهد شد.
وی ادامه داد: دولت فعلی در مذاکرات اهل التماس است که این امر موجب سرشکستگی و از دست رفتن منافع شده و نتیجه آن را در برجام دیدیم. امضای برجام در نتیجه التماس بود و نه بر مبنای اصل نه شرقی و نه غربی. ما باید به دوستان خود در آفریقا، آمریکای لاتین و کشورهای آسیایی بیشتر توجه کنیم.
خواجه سروی تاکید کرد: می گویند نیروهای ارزشی اهل مذاکره نیستند. ما حتما اهل مذاکره هستیم، ولی نه با حضور افرادی که دلبسته جهان غرب هستند و اعضای خانواده شان نیز در این کشورها زندگی کرده و دلبسته این آب و خاک نیستند. ما مذاکره را با تیمی که دلبسته جهان غرب نبوده و به اصل نه شرقی نه غربی اعتقاد دارد، انجام می دهیم. وزیر خارجه کنونی بارها مدعی شد بر مبنای برجام همه تحریم ها لغو می شود، ولی مشخص شد تحریم ها تنها تعلیق شده و نه لغو.  دولت آینده از فرصت های موجود در حوزه سیاست خارجی برای پیشرفت ایران بهره برداری می کند و ایران به عنوان کانون اصلی و موجه اسلام سیاسی منطقه را منتفع خواهد کرد. ما روحیه استعماری نداریم و بر مبنای احترام متقابل دوستانمان را از توانمندی های خود بهره مند می کنیم.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1741402
ارسال نظر
نظرات