شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 12:08 منتشر شده در مورخ: 1400/03/19 شناسه خبر: 1741574
اردکانیان خبر داد:

توافق با مصرف کنندگان برق تجاری برای استفاده از برق ازران‌تر

توافق با مصرف کنندگان برق تجاری برای استفاده از برق ازران‌تر
وزیر نیرو گفت: در موضوع جابجایی بار مصرف برق با صنایع و دارندگان مصرف تجاری برق توافقاتی صورت گرفت تا با برق ارزان تر جبران شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: برق موضوع مهم این روزها است، ما امسال علی رغم پیش بینی‌هایی که داشتیم با چند وضعیت غیر متعارف رو به رو شدیم که یکی از آن ها افزایش دمای زود هنگام بود. با کاهش باران و خشکسالی کاهش برق‌آبی داشته باشیم. 

وزیر نیرو ادامه داد: از ۷۳ هزار مگاوات ظرفیت گرمایی ما یک کاهش توان خروجی داشتیم، گرمای زودرس، کاهش در برق آبی ها و رمز ارزها باعث مشکلاتی شد. ما ماینرهای داشتیم که انرژی مصرفی آن را ۳۰۰ مگاوات بود اما با بررسی‌های جهانی مشخص شد ۱۰ درصد مصرف جهانی برق  برای رمز ارزها برای ایران است.

وی افزود: بیش از ۳۰۰هزار توافقنامه با مصرف کنندگان برق به امضا رساندیم تا از برق ارزان و رایگان در زمان اوج مصرف استفاده کنند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: تلاش‌های شبانه روزی در حال انجام است و صادرات را کاهش دادیم و حتی سعی داریم بر اساس قراردادها به صفر برسانیم و واردات را انجام دهیم. 

وی ادامه داد: خدایی نکرده اگر شبکه عمومی برق کشور در معرض فروپاشی قرار بگیرد ناچار به خاموشی هستیم و این  اتفاق هر ۱۲ الی ۱۳ سال در کشورهای دنیا اتفاق می افتد اما به الحمدلله امسال در کشور ۱۷ سال بعد از سال ۸۳ این اتفاق نیفتاده بود. 

اردکانیان گفت: هر سال تعمیرات اورهال صورت می‌گیرد و برنامه ها رو مشاهده کنید خواهید دید که از مهر ماه آغاز می شود و در خرداد نیروگاه ها باز می‌گردند، اتفاقی که سال گذشته  افتاد مربوط به کمبود گاز بود که گفتیم نیرو‌گاه‌های که با گاز کار نمی‌کنند به تعمیرات نروند.

وزیر نیرو تاکید کرد: عمده نیرو‌گاه‌های به مدار بازگشته اند همچین نیرو بوشهر هم پس از رفع مشکلات به مدار برگشت.

وی اضافه کرد: فردا کار اجرایی پروژه۱۴۰۰مگاواتی سیریک هرمزگان آغاز می شود. اعتبار اسنادی صورت گرفته و شرکای ایرانی آماده کار هستند . اهمیت این ۱۴۰۰مگاوات این است که پایداری شبکه برق جنوب و جنوب شرق کشور به این نیروگاه وابسته است.

وزیر نیرو بیان داشت: اهمیت دوم این است که چون نیروگاه نزدیک دریا و دور از مناطق مسکونی است مطابق استانداردهایی که دارد می تواند سوخت مازوت استفاده کند و در نتیجه سالی دو میلیارد و سیصد متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی می شود.

اردکانیان بیان داشت: نزدیک به چهار سال زمان می برد اما ریل گذاری برای فعالیت دولت بعدی است و همه تدارکات آن دیده شده است. فردا ششمین سد مخزنی دولت تدبیر و امید را در مدار بهره برداری خواهیم داشت. 

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: دو شبکه بزرگ آبیاری زهکشی فردا آب اندازی می شود. همچنین واحد گازی نیروگاه جزیره هنگام فردا به بهره برداری می رسد. پروژه های فردا به جز جزیره سیریک جمعا با هزینه ۴هزار میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1741574
ارسال نظر
نظرات