شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:01 منتشر شده در مورخ: 1400/03/19 شناسه خبر: 1741601
برای نخستین بار؛

دانشگاه اراک در جمع برترین دانشگاه‌های آسیا قرار گرفت/ سیزدهمین دانشگاه کشور به واسطه حضور سرآمدان علمی

دانشگاه اراک در جمع برترین دانشگاه‌های آسیا قرار گرفت/ سیزدهمین دانشگاه کشور به واسطه حضور سرآمدان علمی
دانشگاه اراک برای نخستین بار در پایگاه رتبه بندی آسیایی تایمز در جمع ۵۵۱ دانشگاه برتر آسیا و ۴۰ دانشگاه ایرانی راه یافته به این رتبه بندی قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نق از دیار آفتاب؛ دانشگاه اراک براساس آخرین نتایج پایگاه رتبه بندی آسیایی تایمز، به عنوان دانشگاه ۴۰۹ بین ۵۵۱ دانشگاه برتر آسیا معرفی شد، براساس نتایج این نظام رتبه بندی، دانشگاه اراک بین دانشگاه‌های کشور در رتبه چهلم قرار گرفته است.

گفتنی است، این ارزیابی بر مبنای داده‌های ارسالی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و داده‌های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی و همچنین اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس است.

روش شناسی این رتبه بندی همانند روش شناسی رتبه بندی جهانی دانشگاه‌ها است که از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش (۲۵)، پژوهش (۳۰)، استنادات (۳۰)، درآمد صنعتی (۷.۵) و وجهه بین المللی (۷.۵) بهره جسته است. با این حال در رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی، پس از محاسبه امتیازات بر اساس شاخص‌ها نتایج کسب شده را بر اساس دانشگاه‌های موجود در این رتبه بندی باز تنظیم می‌کند.

دانشگاه اراک سیزدهمین دانشگاه کشور به واسطه حضور سرآمدان علمی

همچنین محمد یاسر معصومی عضو هیات علمی گروه شیمی و آبتین عبادی عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی از دانشگاه اراک برای دومین سال متوالی در جمع ۱۰۰ سرآمد علمی کشور قرار گرفتند.

فدراسیون سرآمدان علمی ایران که تحت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دارد، صد محقق کشور را به عنوان سرآمدان علمی کشور معرفی می کند . در سال ۱۴۰۰ دکتر محمد یاسر معصومی عضو هیات علمی گروه شیمی با رتبه ۱۸  و اعتبار علمی ۶۷۲ و دکتر آبتین عبادی عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی با رتبه ۲۵ و اعتبار علمی ۵۱۴ ، در این رتبه بندی خوش درخشیدند که به واسطه این حضور دانشگاه اراک رتبه سیزده را در میان دانشگاه های کشور  با اعتبار علمی ۱۱۸۶ کسب کرد.

این فدراسیون سالانه ۱۰۰ نفر از اعضا هیات علمی کشور در کل رشته های پزشکی و غیر پزشکی  که دارای دستاوردهای پژوهشی برتر هستند را رصد،  شناسایی، ارزیابی و حمایت می کند.

در این رتبه بندی دانشگاه اراک در جایگاهی بالاتر نسبت به دانشگاه هایی همچون شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد،بوعلی سینا، اصفهان، صنعتی امیرکبیر و علوم پزشکی ایران و ... قرار گرفته است.

دانشگاه اراک به عنوان دانشگاه مادر استان مرکزی شامل هفت دانشکده علوم پایه، فنی‌مهندسی، علوم ورزشی، علوم انسانی، ادبیات و زبان‌های خارجی، کشاورزی و منابع طبیعی و حقوق و علوم اقتصادی است، دانشکده هنر نیز از دانشکده‌های نوپای این دانشگاه محسوب می‌شود که زیر نظر پردیس مرکزی دانشگاه قرار دارد، این دانشگاه با ۱۱۵ رشته تحصیلی دارای حدود ۳۰۰ عضو هیات علمی و قریب به ۷ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

بیشتر بخوانید:

جایگاه دانشگاه های استان مرکزی در رتبه بندی و ارزیابی مراکز آموزش عالی دولتی مشخص شد

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1741601
ارسال نظر
نظرات