شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 10:25 منتشر شده در مورخ: 1400/03/21 شناسه خبر: 1741990
چالش‌های پیش روی رئیس‌جمهور آینده در بخش کشاورزی بررسی شد؛

تأمین ۵۰درصدی هزینه مکانیزاسیون کشت با توسعه صادرات محصولات کشاورزی

تأمین ۵۰درصدی هزینه مکانیزاسیون کشت با توسعه صادرات محصولات کشاورزی
بزرگ‌ترین مشکل بخش کشاورزی، مدیریتی است که هنوز بعد از گذشت چهار دهه نتوانسته در حوزه آمایش سرزمین، الگوی کشت و تنظیم بازار اقدامات مؤثری انجام دهد؛ در واقع نبود زنجیره تولید، تأمین و ارزش باعث چنین اتفاقی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ امروزه بزرگ‌ترین مشکل بخش کشاورزی، مدیریت است. مدیریتی که هنوز بعد از گذشت چهار دهه نتوانسته در حوزه آمایش سرزمین، الگوی کشت و تنظیم بازار اقدامات مؤثری انجام دهد. در واقع نبود زنجیره تولید، تأمین و ارزش باعث چنین اتفاقی شده است.

حسن عاقل، کارشناس اقتصاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس پیرامون این موضوع، اظهار کرد: بزرگ‌ترین مشکل بخش کشاورزی، مدیریت است. مدیریتی که هنوز بعد از گذشت چهار دهه نتوانسته در حوزه آمایش سرزمین، الگوی کشت و تنظیم بازار اقدامات مؤثری انجام دهد. در واقع نبود زنجیره تولید، تأمین و ارزش باعث چنین اتفاقی شده است.

تأمین 50 درصدی هزینه مکانیزاسیون کشت توسط توسعه صادرات محصولات کشاورزی

وی افزود: اگر در بحث صنایع تبدیلی و تکمیلی، فرآوری محصولات کشاورزی و انبارداری مشکلات را حل کرده بودیم، امروز با چنین مشکلات بزرگی در حوزه تولید مواجه نبودیم.

این کارشناس اقتصاد کشاورزی با بیان اینکه 50 درصد منابع مکانیزاسیون کشاورزی کشور از توسعه صادرات محصولات کشاورزی تأمین می‌شود گفت: امروزه دنیا نیز از خام‌سوزی و فله محصولات کشاورزی و غذایی فاصله گرفته و محصولات تولیدی فرآورده می‌شود؛ بنابراین با این شرایط ما شانسی برای توسعه صادرات نیز نداریم.

خرید تضمینی یک پنجم هزینه تولید نیست

وی افزود: تمام این مسائل باعث اختلاف قیمت فاحش محصول از سر مزرعه تا سر سفره شده و گاهی اوقات، قیمتی که محصول از کشاورز خریداری می‌شود یک‌پنجم هزینه تولید هم نیست؛ اما مصرف‌کننده همان محصول را پنج برابر قیمت واقعی خریداری می‌کند.

عاقل تصریح کرد: چهار دهه است که این مشکلات هرسال در کشور ما تکرار می‌شود اما متأسفانه برنامه جدی برای حل آن ارائه نمی‌شود. اگر هم راه‌حلی ارائه می‌شود به‌صورت موقت و مقطعی است که بعد از مدتی بی‌تأثیر می‌شود.

وی افزود: باوجود تمام نامه‌نگاری‌ها، اطلاع‌رسانی‌های دقیق به مسئولان مربوطه و مصاحبه با اصحاب رسانه نمی‌دانم چرا عزم جدی برای حل این مشکلات وجود ندارد.

ضرورت برنامه‌ریزی قابل اجرا در اکونومی وزارت کشاورزی

این کارشناس اقتصاد کشاورزی راهکار مشکلات موجود در صنعت کشاورزی نیازمند برنامه‌ریزی درست و قابل‌اجرا بودن دانست و خاطرنشان کرد: اولین اقدام نیز جمع‌آوری آمار و اطلاعات دقیق و ایجاد یک بانک اطلاعاتی جامع برای این بخش است. به‌طوری‌که آمار دقیقی از تعداد بهره‌برداران، نوع بهره‌برداری، سطح زیر کشت، میزان تولید، میزان مصرف و ..  جمع‌آوری شود. تنها در این صورت است که می‌توانیم آمایش سرزمین و طرح الگوی کشت را در کشور اجرا کنیم.

وی افزود: همچنین شناخت بازارهای مصرف و ایجاد ارتباط صحیح با آن‌ها می‌تواند به توسعه صادرات منجر شود و این امر مستلزم ایجاد صنایع تبدیلی، تکمیلی و بسته‌بندی و ایجاد برند برای محصولات تولیدی است. در این

دولت با حمایت سرمایه‌گذار خصوصی را به بخش کشاورزی هدایت کند

عاقل تأکید کرد: ما می‌توانیم به عمده کشورهای آسیایی و بخشی از اروپا صادرات داشته باشیم. ضمن اینکه نیاز به رایزنی و همکاری جدی با وزارت امور خارجه برای تسهیل این امور وجود دارد؛ انجام تمام این برنامه‌ها نیازمند استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است و دولت باید با حمایت و تقویت تشکل‌های بخش کشاورزی آن‌ها را در انجام چنین برنامه‌هایی یاری کند.

وی افزود: به‌عنوان‌مثال سازمان نظام صنفی کشاورزی کشور حدود ۳/۱ میلیون نفر عضو دارد که اطلاعات همه را بر اساس راستی آزمایی جمع‌آوری کرده است. اگر شرایطی ایجاد شود که تمام کشاورزان به عضویت این سازمان درآیند و پروانه کسب کشاورزی (فعالیت صنفی) دریافت کنند، ریز تمام اطلاعات در سامانه اطلاعاتی نظام صنفی ثبت می‌شود؛ بنابراین می‌توانیم با این اقدام سامانه جامع بانک اطلاعاتی و آماری را برای بهره‌برداری همه دستگاه‌ها کامل و آماده کنیم. به‌هرحال در برهه کنونی زیرساخت‌های لازم در کشور برای اجرای چنین طرحی وجود ندارد، در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی هنوز مشکلات اساسی وجود دارد و همچنین در بسیاری از زمینه‌های دیگر. ضمن اینکه نه دولت توان تأمین منابع لازم برای اجرای چنین طرحی را دارد و نه تشکل‌های کشاورزی حمایت می‌شوند که بتوانند چنین کاری انجام دهند.

توسعه کشت گلخانه‌ای، ایزوله‌سازی کشاورزی در مقابل بحران کم‌آبی

این کارشناس اقتصاد کشاورزی توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را در کشور ضروری دانست و گفت: درحال‌حاضر یکی از مواردی که روی آن تأکید زیادی می‌شود توسعه کشت‌های گلخانه‌ای است. احداث هر هکتار گلخانه بیش از ۲ میلیارد تومان هزینه دارد. کشاورزی که نقدینگی لازم را برای انجام کشت معمولی خود ندارد چگونه می‌تواند چنین هزینه‌هایی را تأمین کند؟

وی افزود: دولت باید در بحث ارائه تسهیلات کم‌بهره یا بدون بهره و حتی در اختیار گذاشتن زمین به کشاورزان کمک کند.

عاقل اجرای بوروکراسی‌های دست و پاگیر و روند طولانی و دشوار صدور مجوزها برای بخش خصوصی ضربه‌ای مهلک دانست و گفت: سرمایه‌گذاران بخش خصوصی یا کلاً تمایلی به حضور و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی ندارند یا اینکه در ادامه راه پشیمان شوند و کار را نیمه‌کاره رها کنند. اگر قرار است توسعه وجهشی در بخش کشاورزی اتفاق بیفتد در مرحله اول باید چنین مشکلاتی موردبررسی قرار بگیرد و در رفع موانع تولید و ایجاد بازار مناسب برای عرضه و صادرات محصولات کشاورزی اقدام جدی شود.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1741990
ارسال نظر
نظرات