شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 18:06 منتشر شده در مورخ: 1400/03/22 شناسه خبر: 1742419
مهرعلیزاده در آخرین مناظره انتخاباتی:

دغدغه امروز کشور بی‌اعتمادی مردم به دولت است

دغدغه امروز کشور بی‌اعتمادی مردم به دولت است
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به از بین رفتن اعتماد مردم به مدیران و دولت گفت: عدم صداقت در رفتار مدیران باعث بی اعتمادی مردم شده و موجب شده مردم با دولت همکاری نکنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محسن مهرعلیزاده انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (شنبه) در سومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری در سخنانی اظهار کرد: من فکر می‌کنم که با توجه به اینکه فرصت محدود است، یک اشاره‌ای به هفت موردی که سوال شد، کنم و بعد مسائلی که دغدغه اساسی مردم است را مطرح کنم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: برنامه دولت زندگی، برنامه اقتصادمحور است که تنظیم شده و برنامه‌ای اقتصادی، اجتماعی است که هم به توسعه اقتصادی و هم به تأمین اجتماعی و معیشت مردم می‌پردازد و شامل مسائل کلان تولید و نیز مسائل سرمایه‌گذاری، از بین بردن موانع، افزایش GDP، کارگران، معلمان، جوانان و ایجاد صندوق درآمد پایدار، ایجاد صندوق بیمه تکمیلی رایگان، توسعه گردشگری، تنش‌زدایی در سطح دنیا و ورود به عرصه رقابت‌های جهانی، ۵ برابر کردن یارانه‌های نقدی و واکسیناسیون کرونا تا پایان سال، اجرای سه‌جانبه‌گرایی در تأمین اجتماعی، افزایش حقوق و دستمزد کارگران براساس نرخ تورم، واگذاری اختیارات هنر و اصناف هنر، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است.

وی ادامه داد: برنامه‌ای که بنده در سایت خودم در روز اول مناظره قرار داده‌ام، مردم به آن توجه کنند و می‌خواهم مسائل دیگری که دغدغه‌های اصلی هستند را مطرح کنم، نبایستی به مسائلی که اینجا مطرح می‌شود، اکتفا کنیم.

دغدغه اصلی من از بین رفتن اعتماد مردم به مسئولان است

مهرعلیزاده اظهار داشت: بنده یکی از دغدغه‌های اصلی‌ام را مسئله از بین رفتن اعتماد مردم به مدیران و دولت می‌دانم. احساس می‌کنم که مردم عدم صداقت در رفتار، کردار و گفتار مدیران را می‌بینند و به مجموعه عملکردها بی‌اعتماد هستند.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه بی‌اعتمادی مردم به عملکردها باعث می شود مردم با مجموعه دولت و دستگاه های اجرایی همکاری نکنند، گفت: مصداق این بی اعتمادی همین صدا وسیماست. کاری شده که مرجعیت رسانه امروز از تهران به لندن انتقال پیدا کرده است.

وی افزود: امروز کمتر از ۱۰ درصد مردم اخبارشان را از رسانه ملی دریافت می کنند. فیلم تبلیغاتی بنده را سانسور کردند. برای اینکه در این فیلم تصویری از حضرت امام و رهبری و سخنانی از شهیدان طالقانی و بهشتی بود.

صداوسیما متأسفانه حتی نماینده اقلیتِ اقلیت هم نیست

مهرعلیزاده تصریح کرد: امروز صداوسیما متأسفانه حتی نماینده اقلیتِ اقلیت هم نیست. ریشه مشکلات عمدتاً امروز در سیاست زدگی است. این موضوع را باید مورد توجه قرار دهیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بینش ها وروش ها و نیز نگاه ها باید تغییر کند. نگاه ارباب رعیتی باید از بین برود. بعضی ها می خواهند همه جا باشند و حتی می خواهند همه کاره باشند و یا حتی در همه جا دخالت کنند و آنجایی که باید باشند نیستند و آنجا که نباید باشند، هستند.

اقتصاد و معیشت ما دچار فضای سیاست زدگی سنگین است

وی تأکید کرد: امروز اقتصاد و معیشت ما نیز متأسفانه دچار این فضای سیاست زدگی سنگین است. بعضی ها هیچ التزامی به قانون و برنامه ندارند. این همه برنامه در این برنامه گفته شد و آقای همتی هم مسائل خوبی را مطرح کرد اما افسوس که هیچ التزامی به اجرای قانون نیست بلکه مشکل از عملکرد مدیران و ساختارهاست.

مهرعلیزاده با طرح این سوال که مردم از چه چیزی امروز ناراحت هستند؟ و چرا کوچکترین مشکل اجتماعی در اسرع وقت به یک بحران تبدیل می‌شود؟ گفت: وقتی باران می بارد و سیل می آید به بحران تبدیل می شود و نارضایتی ایجاد می شود. با وقوع زلزله نیز، بحران ایجاد می شود. مسئله بنزین نیز بحران ایجاد می کند.

اشکنه خوردن و لنگ پوشیدن راه حل مشکلات نیست

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: اینها راه حل نیست. به نظر من مسائلی که مطرح می شود، راه حل هایی دارد که مردم این راه حل ها را می دانند. بعضی ها راه حل هایی ارائه می دهند که راه حل های مورد نظر و واقعی نیست. اشکنه خوردن و لنگ پوشیدن راه حل نیست. ما می توانیم بحران ها را پشت سر بگذاریم و حل کنیم.

وی با بیان اینکه ما می توانیم براساس برنامه هایی که بنده ارائه کرده ام، مشکلات را حل کنیم، گفت: حل این مشکلات به شرطی است که با هم باشیم. جوانان ما امروز در طرح های سنگین در سطح بین المللی در ناسا کار می کنند. اگر این جوان را ما امروز در کشور داشتیم و او را فراری می دادیم، آیا با چنین مشکلاتی روبرو بودیم.

مهرعلیزاده اظهار داشت: یکی دیگر از دغدغه ها، مسئله شفافیت و صادق بودن با مردم است. در کنار مسئله معیشت و اشتغال، امنیت شغلی، آزادی‌های اجتماعی، مردم شفافیت نیز می‌خواهند. مردم خواهان صداقت هستند. اگر شفافیت بود، این همه اختلاف و رانت خواری که موجب بی‌اعتمادی مردم به مدیران کشور شده را شاهد نبودیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: اگر پرونده هایی مثل آقای عیسی شریفی که به شهردار وقت وصل بود و الان چهار سال است که خاک می خورد و یا حتی رانت و اختلاس چند هزار میلیاردی بوده، هیچکس کاری به کسی در این زمینه ندارد.

وی ادامه داد: اگر پرونده بابک زنجانی مشخص می شد و یا اگر مسئله طبری‌ها ریزتر مشخص می شد، مردم اعتماد می کردند. مردم صداقت و روراستی می خواهند. مردم می پرسند که آیا واقعاً کرونا خطرناک است و باید در خانه ها بمانند و کسب و کارشان تعطیل شود؟

مهرعلیزاده با اشاره به سفر چند روز گذشته رئیسی به استان خوزستان، گفت: مردم می پرسند اگر کرونا خطرناک است، خوزستان با وضعیت قرمزی که چند ماه است شاهد آن هستیم و روزی بیش از صد نفر در این شهر فوت می کنند، آقای رئیسی در این استان شوآف و تبلیغات می کند و هزاران نفر را در آنجا گردهم می آورد.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: مردم می‌پرسند ما بالاخره به چه اعتماد کنیم، کرونا هست یا نیست. خطر هست یا نیست. بنده می ترسم به این ترتیب آقای رئیسی که می‌خواستند سید محرومان شوند اما این بار سید مرحومان شوند.

وی افزود: در استان فارس ۱۰ نفر از مدیران سیستم قضایی واکسن زده اند. مردم می پرسند آیا این واکسن زدن ها قانونی و شفاف بوده است.

مهرعلیزاده در بخش دوم مناظره و در انتقاد از برنامه‌های دیگر کاندیداها، با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های من فقدان اعتماد مردم و نبود امید اجتماعی است، گفت: اگر امروز علیرغم توصیه‌های مکرر مسئولین، تبلیغات شبانه‌روزی صداوسیما و بنرها و پوسترهای رنگارنگ، هنوز فضای انتخابات سرد و بی روح است، به دلیل بی‌اعتمادی مردم به میزان تأثیرگذاری آنان و ناامیدی از رویاهایی است که داشته‌اند و برآورد نشده است.

وی افزود: در طول این سال‌ها موضوعاتی مانند زنان، جوانان، اقوام، مذاهب، مستضعفین و حتی انتخابات، مفاهیم اصلی خود را از دست داده است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: دغدغه من جوانان نخبه‌ای است که آنقدر عرصه بر آنها تنگ شد که به جای نشستن بر روی صندلی مدیریت کشور، باید روی صندلی هواپیما بنشینند و از کشور فرار کنند و یا جوانانی که هزاران دلیل برای رفتن دارند و یک دلیل برای ماندن ندارند.

مهرعلیزاده تصریح کرد: آیا فرصت برابر برای کسب دانش، اشتغال و سهیم کردن زنان در عرصه‌های مدیریت کشور فراهم شده است؟ آیا برای اقوام و مذاهب مختلف کشور در تمامی شئون فرصت برابر ایجاد شده است؟

وی افزود: برای اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی و استفاده از زبان محلی در مطبوعات، رسانه ها و تدریس در مدارس اقدام جدی صورت گرفته است؟

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: امروز علیرغم توصیه‌های زیبای حفظ وحدت، اهل سنت را بی دلیل از حضور در عرصه های مدیریتی باز داشته ایم و حتی در داشتن مراکز فرهنگی و عبادتگاهشان نیز دچار محدودیت هستند.

مهرعلیزاده با بیان اینکه امروز با تبلیغ زندگی اشرافی مسئولان و با اخبار فساد، ارتشاء، اختلاس های چندهزار میلیاردی نهال امید در دل محرومان و مستعضفان خشکانده شده است گفت: برنامه بنده که دولت زندگی نام دارد بازگرداندن اعتماد از دست رفته مردم و دمیدن روح امید در کالبد جامعه است.

وی ادامه داد: منظور من از توجه به زنان و جوانان، فراهم کردن شرایط برای فراهم کردن نقش موثر و عادلانه ایشان در مدیریت کشور است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: نقش امثال مریم میرزاخانی‌ها و مریم بختیاری‌ها در برنامه بنده است.

مهرعلیزاده گفت: منظور من از توجه به اقوام، توجه به نقش همه هموطنان لر، کرد، ترکمن، بلوچ، سیستانی، عرب، گیلک و فارس و دیگر حاشیه نشینان شرق و غرب و شمال کشور است.
وی افزود: منظور من از توجه به اهل سنت در سالیان سال مرزهای ایران بزرگ را در شرق و غرب کشور عاشقانه و بدون چشمداشت حفظ کرده اند و در دوران انقلاب، جنگ و سازندگی در کنار سایر هموطنانشان بودند اما در داشتن فرصت های برابر مانند دیگران گرفتار تبعیض شده اند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: در دولت زندگی، بنده خود را موظف به جبران تبعیض های گذشته به ایشان و بهره گیری از توان نخبگان اهل سنت در سطوح عالی کشور اعم از وزارت، استانداری، سفارت و ریاست سازمانهای دولتی بزرگ می دانم.

مهرعلیزاده افزود: منظور من از توجه به محرومین و مستضعفین، توجه اصولی و زیربنایی جهت توانمندسازی ایشان است و رفع محرومیت را در تولید ثروت و نه توزیع فقر می دانم.

وی تاکید کرد: درباره صحبت های آقای زاکانی باید عرض کنم که ایشان به کرسنت توجه کردند، خوب است، اما فکر می‌کنم که به «اف‌ای تی‌اف» هم توجه کنند باید به آب در آسیاب ترامپ ریختن و تورم یک رقمی هم توجه کنند.

مهرعلیزاده همچنین در بخش دیگری از مناظره به برنام‌هایش درباره وضعیت بازار بورس اشاره کرد وگفت: بورس یکی از بهترین بازارهای ممکن برای جذب سرمایه‌گذاری است. برای اینکه پول وقتی در یک جا جمع می‌شود، به سمت تولید می‌رود.

وی افزود: یکی از مشکلات اساسی کشور ما، مشکلات تولید است و از طرف دیگر مسئله افزایش و رونق تولید نیز مسئله دیگری در زمینه تولید است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: از طرف دیگر یکی دیگر از مشکلات اقتصادی امروز کشور، گرایش دادن جامعه به سمت اقتصاد و تولید است.

مهرعلیزاده افزود: آنچه که در فروردین سال گذشته اتفاق افتاد این بود که به هر دلیلی، که به نظر من غیرکارشناسی بود، دولت در مسئله بورس دخالت کرد. صاحبان سهام عمده که معمولاً نقش تعیین‌کننده در قیمت سهام خودشان دارند، در یک هماهنگی، با یکدیگر وارد معرکه شدند و مردم را برای آوردن پولشان برای سرمایه‌گذاری در بورس تشویق کردند.

وی گفت: این مسئله موجب نشد که پول به سمت تولید برود، بلکه موجب این شد که بعضاً به شکل حبابی، قیمت سهام چندین برابر شود که این چندین برابر شدن هم اصولاً به منتفع شدن سهامداران عمده منتهی شد که بعداً هم وقتی حباب ترکید و قیمت ها واقعی شد، دیدیم که مردم متضرر شدند و فشار وارد کردند، این جزو همان مواردی است که عرض کردم که کوچکترین مسئله اجتماعی، پتانسیل تبدیل شدن به یک بحران اجتماعی را دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: تا جایی که بنده اطلاع دارم بعد از بحران بوجود آمده در بورس، دولت مجبور شد که از صندوق توسعه ملی ۲۰۰ میلیون دلار اختصاص دهد که تبدیل به ریال کنند و خسارات مردم جبران شود.

مهرعلیزاده تصریح کرد: همه این کارها قابل توجه است که به نظر من باید کار بورس را به خود بورس و بازار سهام واگذار کنند و دخالت دولت در بورس همواره زمانی است که به شکست بازار معروف است و شکست بازار نیز زمانی است که اتفاق خاصی مانند بحران ایجاد شده سالها پیش در آمریکا باید باشد.

وی اضافه کرد: بنابراین بایستی بورس را به خود بورس واگذار کنند و نقش سهامداران عمده را در آنجا به حداقل برسانند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: از طرف دیگر اگر این ۷۰ تا ۷۵ درصد اقتصاد که در دست دولت است را حل کنیم و سهامداران عمده وابسته به دستگاههای بزرگ و نهادها و دستگاههای نظامی و غیرنظامی دخالت نکنند قطعاً بورس یک وضعیت مطلوبی خواهد داشت که تنها راه آن استقلال بورس در چارچوب بازارهای بین المللی خواهد بود.

مهرعلیزاده با اشاره به افزایش سرمایه در تولید افزود: در حال حاضر تولید ناخالص داخلی کشور ما ۵۰۰ میلیارد دلار در سال است، این رقم در خصوص آمریکا ۲۲ هزار میلیارد دلار، چین ۱۶ هزار میلیارد دلار، اروپا جمعاً ۱۲ هزار میلیارد دلار است که جمع این ارقام حدود ۵۰ هزار میلیارد دلار در مقایسه با ۵۰۰ میلیارد دلار در کشور ما است.

وی ادامه داد: این کشورها در مجموع ۱۰۰ برابر کشور ما تولید خالص داخلی در سال دارند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: سوال این است که ما می خواهیم رشد سرمایه و فروش در بازارهای منطقه ای و جهانی داشته باشیم، راهکار آن چیست؟ ما می توانیم با تلاشی که انجام خواهیم داد در منطقه، بازار بالقوه ای ایجاد کنیم.

مهرعلیزاده تصریح کرد: آقای جلیلی گفتند که گردش بازار صادراتی در منطقه ۲۰ میلیارد دلار اما من معتقدم که می توانیم به ۵۰ میلیارد دلار این گردش بازار را افزایش دهیم اما اینها مستلزم این است که با دنیا رابطه خوبی برقرار کنیم.

وی افزود: اقتصاد ما دچار سیاست زدگی شده است، سیاست ما بر اقتصاد حاکم شده است. ما بایستی اقتصاد را نجات دهیم و سیاست خارجی مان را از تحریم ها و اف ای تی اف در اختیار اقتصاد قرار دهیم تا بتوانیم تعامل خوبی با دنیا برقرار کنیم.

 
بخش چهارم مناظره؛ انتقاد از برنامه‌ها
 
مهرعلیزاده همچنین تصریح کرد: اگر سیطره دولت را از مسائل اقتصادی برداریم، بسیاری از مسائل حل می‌شود. تمام صحبت‌هایی که آقایان درباره «اف‌ای تی‌اف» مطرح می‌کنند، واقعیت در جامعه امروز این است که با دیوارنوردی‌ها و با این قبیل کارها و با معطل کردن مسئله «اف‌ای تی‌اف» و در خصوص جریانات مذاکرات، هزار مشکل ایجاد کردنکارها پیش نمی‌رود، کشور ما به نقطه‌ای رسیده که امروز شاهد وضع موجود هستیم، امروز در شرایطی از لحاظ اقتصادی هستیم که آنچه را که بدست می آوریم را مصرف می‌کنیم.
 
وی افزود: در کشور ما حداکثر میزان درآمدی که داریم در سال، ۶ هزار دلار برای هر ایرانی است، ما همان را براساس میانگین‌ها استفاده می‌کنیم و ریالی برای سرمایه‌گذاری نداریم.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: ایرانیانی داریم که در داخل و خارج کشور سرمایه دارند. ما ۷ میلیون ایرانی خارج از کشور داریم که از این تعداد حداقل ۵ میلیون نفرشان افراد متخصص و سرمایه‌دار هستند. باید برای آنها فضای امن ایجاد کنیم که بتوانند در داخل کشور سرمایه‌گذاری کنند.
 
مهرعلیزاده تصریح کرد: ما تکنولوژی را از کجا می‌خواهیم وارد کنیم؟ ما از نظر تکنولوژی، برتر از کشورهای منطقه هستیم. ما می‌خواهیم سرمایه را از کجا بیاوریم؟ کشورهای اطراف که سرمایه‌ای ندارند به ما بدهند.
 
وی گفت: سرمایه در غرب، چین، ژاپن، کره و هند و تکنولوژی نیز در این کشورهاست.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: تا زمانی که بخواهیم دنبال تنش و ماجرا جویی در دنیا باشیم وضعیت همین است.
 
مهرعلیزاده افزود: من نمی‌دانم که محکوم کردن دولت قبلی چه نتیجه‌ای دارد؟ مگر آقای رئیسی جزو سران سه قوه نیست؟ مگر آقای رئیسی در جلسه سران قوا نبود که در مسئله بنزین تصمیم غلط گرفتند و سپس اجرا شد؟ آقای رئیسی خودش می‌گوید که تلگرام و اینستاگرام دارد و با مردم مهربان شده است، همین الآن دستور دهید که فیلترینگ برداشته شود.
 
وی خطاب به آیت‌الله رئیسی گفت: لطف کنید در خصوص آنهایی که در ماجرای آبان ۹۸ دستگیر شدند و تعدادشان نیز حتی مشخص نیست و خانواده‌هایشان نیز نگران هستند، درخواست عفو از مقام معظم رهبری برای این خانواده‌ها داشته باشید.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: باید مقداری نگرانی‌ها را کاهش دهیم و فقط حرف نزنیم.
 
جمع‌بندی مناظره و بخش پایانی؛
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: مردم سرافراز ایران شش روز دیگر انتخابات برگزار می‌شود، انتخاباتی که می‌تواند با نتیجه‌ای از پیش تعیین شده به پایان برسد و یا با معجزه‌ای، نتیجه‌ای غیر از خواست انحصارطلبان رقم بزند.
 
وی افزود: قرار بود جمهوریت جمهوری اسلامی حفظ شود و مردم در رأس امور باشند، بیان اندیشه محدود نشود و تمام سلایق در انتخابات حضور داشته باشند.
 
مهرعلیزاده تصریح کرد: قرار بود با رفع رانت، تبعیض و تحقق عدالت، همه آحاد ملت ایران فرصت برابر داشته باشند، مردم در اینکه چه می‌پوشند، چه می‌خورند و چه می‌اندیشند و در یک کلام در انتخاب سبک زندگی، آزاد باشند.
 
مهرعلیزاده تأکید کرد: می‌دانم که امروز با این «قرار بودها» فاصله داریم، لیکن امروز دو راه پیش روی ما است.
 
وی ادامه داد: راه نخست این است که با صندوق رأی قهر کنیم و در این انتخابات شرکت نکنیم و راه دوم اینکه با امید به آینده درخشان و برای عزت ایران و ایرانیان و نیز برای خط بطلان کشیدن بر این صحنه‌آرایی خطرناک با ا مید به آینده، در جلوگیری از به خطرافتادن ایرانمان در آینده بر سر صندوق‌ها حاضر شویم.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به مردم ایران، تأکید کرد: در خرداد سال ۷۶ نیز ابر و باد و مه و خورشید و فلک برای انتخاب یک فرد به میدان آمده بودند، اما قدرت خاص شما مردم، عرصه دیگری را رقم زد و تشکیل دولت اصلاحات به عنوان کارآمدترین دولت پس از پیروزی انقلاب را به ارمغان آورد.
 
مهرعلیزاده ادامه داد: مردم ایران، قدرت در دست شما است، قدرت انتخاب بین شادی و نشاط و یا اندوه و ناامیدی، برقراری عدالت و یا تبعیض و ظلم.
 
وی اضافه کرد: مردم ایران شرکت و یا عدم شرکت در انتخابات، حق شما است، اما عدم شرکت در انتخابات، محروم ساختن خویشتن از حق خویشتن است، بیایید با استفاده از این حق قانونی خود به زندگی سلامی دوباره کنیم و با رأی به دولت زندگی، ایرانی بسازیم برازنده ایرانیان، بیایید همه با هم و در کنار هم برای حکمرانی خوب و ساختن ایرانی آباد، آزاد و مستقل تلاش کنیم، این بار لحظه انتخابات، لحظه تغییر قرن است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1742419
ارسال نظر
نظرات