شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 17:27 منتشر شده در مورخ: 1400/03/25 شناسه خبر: 1743294

انتخابات شوراها را بسیار جدی بگیریم

انتخابات شوراها را بسیار جدی بگیریم
شوراها به عنوان پارلمان‌های محلی دارای جایگاه ویژه ای در معادلات فرهنگی و اجتماعی هستند و باید با حساسیت ویژه ای امور مرتبط با آنها پیگیری شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به  نقل از کُردتودی، به منظور پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی،فرهنگی، آموزشی، پرورشی و سایر امور رفاهی از طریق‌همکاری مردم و نظارت بر امور روستا، بخش، شهر و شهرک، شوراهایی به نام شورای اسلامی روستا، بخش، شهر و شهرک براساس مقررات تشکیل می شوند و هر چهار سال یکبار این پارلمان مردمی فعالیت رسمی خود را با انتخاب افراد داوطلب آغاز می کند.

شوراهای اسلامی شهر و روستا به سبک جدیدی که در قانون تعریف شده است در استانی تاریخی همچون کردستان که هزاران سال سابقه مشارکت مردمی و مشورت عمومی را در کارنامه تاریخی خود دارد تاکنون نتوانسته اند موفقیتی عموم پسند داشته باشند و در شهرهای بزرگ استان به مراتب شهرهای کوچک و روستاها دارای حواشی و ضعف های بسیاری بوده اند.

متاسفانه تخلفات تعدادی از اعضای شوراهای شهرها و روستاها در استان و سوءاستفاده های مالی و اداری تعدادی از آن ها موجب خدشه دار شدن این جایگاه قانونی در نقاط مختلف استان شده و این نهاد عمومی آنچنان که شایسته است نتوانسته به وظایف خود عمل کند.

بدون شک بخشی از دلسردی مردم از پروسه انتخابات و پایین آمدن مشارکت مردمی در امور اجتماعی و سیاسی نشأت گرفته از عملکرد ضعیف و برخی سو استفاده های اعضای شوراهای شهرها و روستاها بوده و این ضعف همچنان در خلأ نظارت نهادهای متولی امر تداوم دارد.

شوراهای شهر و روستا به عنوان نهادهای عمومی و اجتماعی که در صف و خط مقدم امور زندگی و اجتماعی مردم قرار دارند به صورت مستقیم با تصمیمات خود بنیان های مالی خانواده ها و سلامت مردم را تحت تأثیر قرار می دهند.

همزمانی انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا با سیزدهمین دوره ریاست جمهوری موجب شده است که انتخابات این نهادهای عمومی در سایه انتخاب رئیس جمهور قرار گرفته و در بیشتر اوقات اهمیت ویژه این نهاد عمومی از یادها برود.

بدون شک در استان کردستان که دارای شهرهایی با زیرساخت های ضعیف عمرانی و کمبودهای بسیار از لحاظ خدماتی و رفاهی است توجه به شوراها و انتخاب افرادی اصلح به دور از علقه های قومی و طایفه ای می تواند مسیر توسعه این استان را به سوی مقصدی درست رهنمون کند و تا زمانی که شوراهای شهر و روستا با افرادی متخصص و توانمند مدیریت نشوند نمی توان به ارتقا مشارکت مردمی و توسعه شهرها و روستاهای کردستان امیدوار بود.

خبات ساعدی

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1743294
ارسال نظر
نظرات