شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:50 منتشر شده در مورخ: 1400/03/29 شناسه خبر: 1744723

مقبره آقا نورالدین اراکی مرمت شد

مقبره آقا نورالدین اراکی مرمت شد
مدیر کل میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی‌استان مرکزی از مرمت بقعه آقا نورالدین اراکی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مصطفی مرزبان در گفتگو با دیارآفتاب؛ بیان کرد: مرمت بام و بدنه‌های بقعه آقا نورالدین اراکی همچون آواربرداری و سبک‌سازی بام، استحکام‌بخشی بدنه‌ها و پایه‌های فضای پیرامونی گنبد، شیب‌بندی، عایق بام و بام‌سازی نهائی انجام شد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی‌استان مرکزی اعتباری هزینه شده برای مرمت این بنای تاریخی را بالغ بر یک میلیارد ریال دانست.

وی بیان کرد: بقعه آقا نورالدین، آرامگاه آقا نورالدین اراکی از علمای دینی اواخر دوره قاجار در شهر اراک است که بنای اصلی در بخش مرکزی مجموعه‌ای قرار داشته که دور تا دور آن دارای حجره و رواق‌های متعدد بوده و متأسفانه در دهه گذشته به دلیل عدم هماهنگی مدیریت شهری حجره‌ها و رواق‌های پیرامونی تخریب شده است.

مرزبان بیان کرد: بنای آرامگاه از یک ایوان ورودی و گنبدخانه تشکیل شده که گنبدی زیبا از نوع گنبدهای سروک ( شبیه درخت سرو) بر فراز آن قرار دارد. این نوع گنبدها خاص معماری سده چهارم هجری در جنوب ایران و استان فارس است که در دوره قاجار دوباره متداول بوده و در برخی بناها نظیر بقعه آقا نورالدین به کار رفته است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی‌استان مرکزی یاد آور شد: بنای تاریخی مقبره آقا نورالدین در سال ۱۳۷۹  به شماره  ۳۴۷۷  در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1744723
ارسال نظر
نظرات