شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 14:06 منتشر شده در مورخ: 1400/04/01 شناسه خبر: 1745693
چمران:

دولت ۷۰ درصد سهمیه خود را برای ساخت مترو نداد

دولت ۷۰ درصد سهمیه خود را برای ساخت مترو نداد
منتخب شورای شهر تهران با اشاره به اینکه سال آخر کارمان در شورا ۵ هزار میلیارد تومان برای ساخت و ساز مترو طلب کردیم گفت: دولت ۴۰۰ میلیارد تومان به ما داد و ۷۰ درصد این بودجه به دست ما نرسید و دولت سهمیه خود را به شورا نداد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهدی چمران منتخب شورای شهر تهران صبح امروز(سه شنبه) در نشست خبری در پاسخ به سوالی مربوط به برخی ادعاها درخصوص مازاد بودن نیروهای شهرداری گفت: مدیر باید بتواند از نیروهایش کار بکشد و اگر مثل الان باشد که کاری نمی‌کنند، نصف نیروها آزاد است و اگر فعال باشند بحث دیگری است.

وی در پاسخ به سوالی درمورد برخی گمانه زنی‌ها درخصوص گزینه شهرداری تهران تصریح کرد: در این باره یک فرد تصمیم نمی‌گیرد و شورا باید تصمیم‌گیری کند و در این باره نیز تفکری نشده و حال باید برای آن تصمیم‌گیری کنیم.

چمران تاکید کرد: مدیرانی که توانمند باشند باید در جایگاه خود به کارشان ادامه دهند و حتی در دوره پیشین نیز مدیران دوره قبل از ما باز هم حضور داشتند لذا کسی که تجربه داشته باشد باید به کار خود ادامه دهد و تغییر همه افراد بسیار غلط است.

چمران در پاسخ به سوالی در مورد بدهی های شهرداری تهران گفت: بدهی شهرداری تهران ۱۶ هزار و نیم میلیارد تومان بود و هر ساله شهرداری به تناسب این مقدار داشته و تمام آن به وزارت کشور پرداخت شد و اکثر نهاد‌هایی که کار اجرایی دارند این قبیل بدهی ها را دارند و این موضوع مسئله پیچیده‌ای نیست.

وی افزود: در آن موقع از بانک مرکزی پول قرض می‌گرفتیم که به نفعمان بود تا در برخی مواقع برای اجرای برخی از امور پول قرض بگیریم تا پروژه زودتر و ارزان‌تر تمام شود و مهمتر از آن اینکه مردم از این پروژه استفاده کنند. اکنون شاهد این هستیم که بدهی قبلی ما افزایش یافته و علت آن را نمیدانیم که به چه عللی این افزایش بدهی رخ داده است.

این منتخب شورای شهر تهران در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر ادامه راه شورای پنجم توسط شورای ششم گفت: عدم ساختمان‌سازی کار درستی نیست، شهر فروشی در دهه ۷۰ صورت گرفت که آمدند و گفتند هر چقدر پول بدهید به شما تراکم می‌فروشیم، طرح جامع شهر تهران را بعد از سال ۴۹ تعیین کردیم، هر شهرداری هر طور که دلش میخواست عمل می‌کرد.

چمران افزود: ۲۸ مهندس مشاور گرفتیم و برای هر منطقه مهندس مشاور قرار دادیم تا در فرصت کوتاهی طرح‌ها جمع آوری شد و طرح جامع تهران به تصویب رسید و اکنون شاهد این هستیم که شهر تهران قانون دارد و بر اساس آن باید کار کنیم.

این منتخب شورای شهر تهران تاکید کرد: شهر فروختن و نفروختن یک شعار است، تلاش ما این بود که در بافت‌های فرسوده ساختمان سازی شود، باید تشویق کنیم افراد در این مناطق خانه بسازند و برای انجام این کار گفتیم تا یک ریال عوارض پرداخت نشود، حتی برای ساخت در مناطق بافت فرسود جرایم موجود را خودمان پرداخت کردیم.

چمران افزود: در مورد قانون باغات تجدید نظر خواهیم کرد، در سال ۹۹ یک پروانه باغات هم صادر نشد از آن طرف در سال ۹۸ یک پروانه صادر شد، لذا نباید این طور باشد.

وی با بیان اینکه از کسانی که سابقه کار دارند و خوب کار کردند باید استفاده شود و لزومی ندارد فردی که دارای سابقه کاری مناسب است باید استفاده شود، تصریح کرد: زمانی که به شورا رفتم هیچ کسی را به عنوان همراه با خودم نبردم، کار من بر پایه شفافیت است و نیازی نیست که حتی آبدارچی خودم را هم خودم بیاورم و از تمام افرادی که در حال حاضر به صورت فعال مشغول به کار هستند، استفاده خواهیم کرد.

چمران در  تشریح شخصیت شهید چمران خاطرنشان کرد: شهید دکتر چمران بسیار احساسی و صمیمی بود و نسبت به من احساس محبت می‌کرد، زمانی که در منطقه احساس خطر می‌کرد، من را از منطقه دور می‌کرد. ایشان اگر زنده بودند، به من رای می‌دادند.

وی درمورد برنامه‌های شورای ششم، افزود: برنامه ریزی کردیم، از مرکز مطالعات فعلی شهرداری استفاده کردم و در وهله اول تمامی پروژه‌های نیمه تمام را تمام خواهیم کرد.

چمران در واکنش به اینکه آیا کاندیدای شهردار، تهران خواهد شد یا خیر، گفت: این امر بستگی به تصمیم اعضای شورای شهر دارد.

منتخب شورای شهر تهران در خصوص حفظ جایگاه و نام شهدا توسط شورای شهر، گفت: روشی که در شورای گذشته داشتیم این بود که نامگذاری شهدا در اماکن، خیابان، کوچه‌های تهران صورت بگیرد.

چمران گفت: اولین‌کار ما در شورای دوم نام گذاری شهید صیاد شیرازی برای بزرگراه بود که صورت گرفت، با رضایت خانواده‌های شهدا، این اقدام را استمرار خواهیم بخشید و به این کار با ارزش افتخار خواهیم کرد.

وی افزود: در صورت نیاز اصلاح مصوبات این کار را انجام خواهیم داد، ما مصوبه‌ای در خصوص برج باغ نداشتیم و این بحث تازه باب شده است.

منتخب شورای شهر گفت:در اصطلاح شهرسازی به ساختمانی که بالای ۱۲ طبقه دارد برج می‌گویند، اما عده‌ای برای خانه‌های ۸ طبقه‌ای مجوز برج باغ می‌گیرند و ساخت و ساز می‌کنند.

چمران تاکید کرد: باید این قانون اصلاح شود و فکری برای ساخت و ساز در باغات و حفظ درختان شود، باید مردم را تشویق به درختکاری کنیم تا درخت بکارند و این به منزله تشویق لسانی نیست بلکه باید کاری صورت بگیرد تا از نظر مادی درختکار به نفع مردم باشد.

وی در خصوص رویکرد شفافیت شورای ششم، افزود: رویه ما همان رویه قبلی است با این تفاوت که میزان شفافیت بیشتر شود آن هم شفافیت واقعی نه شفافیت شعاری!

چمران با اشاره به برنامه شورای شهر برای شورای عالی استان‌ها و استفاده از جوانان، گفت: از الان برای شورای عالی استان‌ها نمی‌توان حرفی زد بلکه باید به صورت دقیق و اصولی برای این موضوع فکر و برنامه ریزی کرد.

منتخب شورای شهر تهران درباره اجرایی شدن یارانه حمل و نقل در شورای ششم، بیان داشت: به حمل و نقل یارانه نمی‌دهند، حمل و نقل در مجموع کشور‌ها توسط دولت‌ها صورت می‌گیرد، دولت یارانه می‌دهد و شورا هم می‌سازد، لذا دولت یارانه حمل و نقل را نپرداخت.

وی افزود: سال آخر کارمان در شورا ۵ هزار میلیارد تومان برای ساخت و ساز مترو طلب کردیم، اما دولت ۴۰۰ میلیارد تومان به ما داد. ۷۰ درصد این بودجه به دست ما نرسید و دولت سهمیه خود را به شورا نداد.

چمران گفت: کسانی که از حمل و نقل عمومی بیشتر استفاده می‌کنند، قشر ضعیف و متوسط جامعه هستند که نباید به آن‌ها فشار بیاید، دولت یک سوم سهمیه یارانه حمل و نقل خود را نپرداخت و هیچ همکاری در این زمینه صورت نگرفت.

وی افزود: پول‌های خرید واگن را با زور از دولت اول آقای روحانی می‌گرفتیم و مشکل متروی ما ایستگاه و خط نیست چون ایستگاه و خط دوماهه قابل ساختن است و مشکل ما نبود واگن است چون هزینه خرید واگن زیاد است و در این زمینه نیازمند کمک دولت هستیم.

چمران در رابطه با اینکه مرکز مطالعات شهرداری که در دوره پنجم قرار بود زیر نظر شورای شهر باشد و اینگونه نشد، گفت: تمام پروژه‌های باید ابتدا به شورا بیاید سپس تصویب شود و به دست شهرداری برسد، ما برای شورای یک مرکز پژوهش جداگانه تاسیس کردیم که دوستان آن را تعطیل کردند.

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1745693
ارسال نظر
نظرات