شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:45 منتشر شده در مورخ: 1400/04/04 شناسه خبر: 1746297

زنگ خطر بحران هویت در فضای مجازی به صدا در آمده است

زنگ خطر بحران هویت در فضای مجازی به صدا در آمده است
متاسفانه اکنون بسیاری از افراد بیشتر وقت خود را در فضای مجازی با مطالب مختلف و افراد ناشناس می‌گذرانند و این فضا به صحنه‌ای تبدیل شده است که فرد در آن می‌تواند خود را در نقش‌های متفاوت قرار دهد که این امر منجر به "اختلالات شخصیت" و "بحران هویت" در او می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از "تیتریک"؛ یک مرد ژاپنی طی مراسمی عجیب در دنیای مجازی همسر آینده خود را انتخاب کرد.

همسر این مرد که آکی‌هیکو کندو نام دارد، شبیه انسان واقعی نیست بلکه یک هولوگرام کامپیوتری است.

هاتسون میکو یک دختر انیمیشنی و خواننده مجازی ۱۶ساله با موهای آبی‌رنگ و چشمان درشت و یک برنامه تبدیل متن به گفتار است که شرکت رسانه‌ای ژاپنی موسوم به «کراپتون» آن ‌را طراحی کرده است.

هولوگرام ۲۸۰۰ دلاری «هاتسون میکو»‌ تاکنون به همسری ۳۷۰۰ نفر از مردم ژاپن درآمده است.

همسر مجازی آقای کندو صدا و چهره او را تشخیص داده و می‌تواند با جملاتی ساده و آواز به همسرش جواب بدهد.

داماد ژاپنی، ۱۸ هزار دلار برای مراسم ازدواج خود هزینه کرد، اما مادر آقای کندو دعوت در شرکت در مراسم ازدواج تنها پسرش را نپذیرفت. در مراسم ازدواج ۴۰ نفر شرکت داشتند.

کارشناس رسانه پیرو این موضوع در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: فضای مجازی ولنگار خواسته یا ناخواسته با بالاترین سرعت، کشور را به سمت این بحران‌های هویتی و فرهنگی برده است.

محمد ذاکری ادامه داد: پیش از این نیز شاهد اینگونه ازدواج هایی بودیم که بعضا مرد یا زن با اپلیکیشن یا یک بازی و یا هر پلتفرم مجازی ای ازدواج کرده اند.

وی افزود: در آینده؛ دنیا با بحران هویت افراد مواجهه است زیرا فضای مجازی بلایی بر سر مردم دنیا آورده است و افراد دیگر آن هویت واقعی و حقیقی خود را به تنهایی ندارند؛ بلکه فضای مجازی هویت را بر آنها تحمیل می کند.

این کارشناس تصریح کرد: ارتباطات در فضای مجازی با افراد مجازی و با هویت های مجازی و ساختگی علاوه بر ایجاد بحران هویت در فرد باعث غفلت فرد در ارتباط چهره به چهره با افراد واقعی می گردد.

ذاکری گفت: افراد در مواجهه با این فضا و تکثر منابع در ساخت هویت، دچار تعلیق به معنی معلق بودن و سردرگمی می شوند.

وی ادامه داد: از بین رفتن زمان و مکان و نقش بیشتر فضا در دنیای مجازی تجلی آشکاری دارد. افراد در مواجهه با این فضای دوم، بنیان های هویت خود را متزلزل می بینند و دچار تردید و اضطراب می شوند.

این کارشناس تاکید کرد: در این فضا که مبتنی بر گفتگو (دیالوگ) است افراد به تبادل اطلاعات در همه حوزه های زندگی با هم می پردازند اما فضایی گمنام است زیرا فرد خود را موظف به توجه به هنجارها و ساختارهای اجتماعی پذیرفته شده نمی داند؛ بنابراین می کوشد خود را به نمایش بگذارد و نقاب های متفاوت در قالب نقش های گوناگونی که بازی می کند، بپوشد.

ذاکری افزود: فضای مجازی سوژه (مخاطب) را در وضعیتی پرتاپ کرده که در ابتدا از اجماع و گروه بندی های موجود در آن کنده می شود و به شدت منزوی می گردد این حالت به فردگرایی شدید می انجامد.

وی ادامه داد: در همین جاست که مسائل هویتی و فرهنگی به راحتی زیر سوال می روند و بودن های متفاوت پذیرفته می شوند؛ نتیجه پذیرش این تکثر نگرشی احاطه شدن شرایطی از بی قراری و سرگشتگی بر فرد است.

این کارشناس در خاتمه خاطر نشان کرد: با پذیرفتن اصل تفاوت دنیای مجازی، سواد رسانه ای و جلوگیری از داوری و قضاوت بر مبنای پیش فرض ها، جامعه پذیری منطقی در بستر خانواده و اجتماع بر مبنای آموزش می توان از تزلزل هویتی و فرهنگی افراد در شرایط تعامل میان آنان در فضای مجازی جلوگیری کرد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1746297
ارسال نظر
نظرات