شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 13:01 منتشر شده در مورخ: 1400/04/12 شناسه خبر: 1746674
حیدری در گفت‌وگو با دانا:

مذاکرات باید با تایید شورای عالی امنیت ملی صورت گیرد/ هنوز مشخص نیست چه تحریمی لغو شده است

مذاکرات باید با تایید شورای عالی امنیت ملی صورت گیرد/ هنوز مشخص نیست چه تحریمی لغو شده است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر آقای روحانی به این نتیجه رسیده که تحریم ها لغو شده، پس به مذاکره کنندگان اختیار دهد که در چارچوب قانون مصوب مجلس مذاکره کنند؛ اما وقتی هنوز مشخص نیست که تحریم ها به طور کامل لغو خواهد شد یا نه، منطقی ترین کار این است که در چارچوب کارگروه شورای عالی امنیت ملی عمل شود.

«شهربار حیدری»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به اینکه بعد از یه وقفه طولانی در برجام ، گفت و گوهای برجامی از حدود یک سال پیش دوباره از سر گرفته شده است گفت: اولین تناقض در برجامی که در سال 2015 به تصویب رسید آمریکا بود که درست در زمانی که مذاکرات در حال به نتیجه رسیدن بود به دستور ترامپ این توافق را نقض کرده و از برجام خارج شدند.

وی با اشاره به اینکه بدعهدی و تهدید به خروج از توافقات بین المللی بخشی از سوابق آمریکاست افزود: براساس قانون مصوب مجلس و تاکید مقام معظم رهبری شرط جمهوری اسلامی ایران لغو همه تحریم ها برای بازگشت آمریکا به برجام بود اما هنوز طرف های آمریکایی اعلام نکردند که چه میزان و به چه شکل تحریم ها لغو خواهد شد که آثار آن در زندگی مردم مشاهده شود.

نماینده مردم قصرشیرین در مجلس با اشاره به تشکیل کارگروهی به ریاست دبیر شورای عالی امنیت ملی و با حضور نمایندگان دولت و مجلس برای بررسی برجام، مذاکرات با 1+5 ، لغو تحریم ها و تصمیم گیری برای توقف بازرسی آژانس گفت: مقرر شد تصمیمات این کارگروه از سوی آقای عراقچی به طرف های برجامی اعلام شود این اقدام برای انسجام در تصمیم گیری و بررسی همه جانبه مذاکرات امری منطقی و عقلانی به شمار می رود.

حیدری با اشاره به اینکه آمریکا هیچ علاقه ای به از سر گیری برجام ندارد تصریح کرد: دولت آمریکا تلاش می کند از برجام هر چه بیشتر فاصله بگیرد در این صورت جمهوری اسلامی ایران نیز به تعهداتی که پیش از این در برجام داده بود پایبند نخواهد ماند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه برخی کشورهای دیگر در برجام هستند که با ایران روابط خوبی دارند تاکید کرد: منشا تحریم ها علیه ایران آمریکاست و اگر آمریکا تحریم ها را لغو نکند ادامه برجام حتی با سایر اعضای برجامی امری غیر منطقی خواهد بود.

وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی براینکه اگر به مذاکره کنندگان اختیار داده شود همین امروز مذاکرات را به سرانجام می رساند ادامه داد: به نظر می رسد آقای رئیس جمهور به استناد حرف های قبلی آقای عراقچی که گفته بود 95 درصد تحریم ها لغو خواهد شد این اظهارات را مطرح می کند در حالی که هنوز  نحوه لغو تحریم ها برای مجلس و شورای عالی امنیت ملی مشخص نیست.

حیدری با اشاره به اینکه مسئولیت تصمیم گیری درباره مذاکرات به شورای عالی امنیت ملی محول شده است تصریح کرد: اگر آقای روحانی به این نتیجه رسیده است که تحریم ها لغو شده پس به عراقچی اختیار بدهد که در چارچوب حاکمیت و قانون مصوب مجلس مذاکره کند اما وقتی هنوز مشخص نیست که تحریم ها به طور کامل لغو خواهد شد یا تنها بخشی از آن موقتی لغو می شود، منطقی ترین کار این است که در چارچوب کارگروه شورای عالی امنیت ملی عمل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: آقای روحانی اگر درباره مذاکرات حرفی دارد باید به منطق شورای عالی امنیت ملی مراجعه کند.

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1746674
ارسال نظر
نظرات