شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 08:26 منتشر شده در مورخ: 1400/04/06 شناسه خبر: 1746761
کردستان در آستانه بحران؛

روستاهای پرآب‌ترین استان کشور از بی آبی می‌نالند/ تازیانه کم آبی بر پیکر ۱۰۴ روستای غرب کشور

روستاهای پرآب‌ترین استان کشور از بی آبی می‌نالند/ تازیانه کم آبی بر پیکر ۱۰۴ روستای غرب کشور
تعداد روستاهای نیازمند آبرسانی سیار در این شرایط در حال افزایش است به طوری که پیش‌بینی شده در تابستان تعداد آن‌ها به ۳۰۰ مورد برسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به  نقل از کُردتودی، بحران کم‌آبی که این روزها به تدریج خود را در تمام نقاط کشور نمایان می‌کند در استان کردستان نیز مشکلات بسیاری را برای شهروندان به ویژه در مرکز استان ایجاد کرده است که بنابر اعلام کارشناسان بهترین راهکار تغییر رفتار و مدیریت مصرف آب توسط مردم است.

معضل کم‌آبی در برخی مناطق شهر کردستان بیش از نقاط دیگر خودنمایی می‌کند و از طرف دیگر تعداد روستاهای نیازمند آبرسانی سیار در این شرایط در حال افزایش است به طوری که پیش‌بینی شده در تابستان تعداد آن‌ها به ۳۰۰ مورد برسد.

برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی یکی دیگر از دلایل قرار گرفتن در این شرایط است به طوری که اکنون 90 درصد آبیاری زمین‌های کشاورزی استراتژیک کشور با برداشت آب زیرزمینی انجام می‌شود و این موضوع نیازمند مدیریت از سوی دستگاه‌های مربوطه است.

در حوزه آب و فاضلاب کارهای خوبی در کردستان صورت گرفته اما در بخش روستایی هنوز مشکلاتی وجود دارد،  از یک هزار و ۶۷۷ روستای دارای سکنه کردستان در حال حاضر آب شرب 104 روستای استان از طریق سیار و با تانکر تامین می‌شود.

از این تعداد، ۴۵ روستا بدلیل کمبود آب چاه‌های داخلی و ۴۹ روستای دیگر بخاطر غیرقابل شرب بودن آب چاه‌های موجود در روستا، آب شرب بهداشتی و سالم به صورت سیار توسط شرکت آبفا تامین با تانکر در دسترس مردم قرار می‌گیرد.

در تابستان پیش رو تعداد روستاهای نیازمند به آبرسانی سیار به ۲۲۰ تا ۳۰۰ روستا می رسد

علیرضا تخت شاهی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان با اشاره به وجود یک هزار و ۶۷۷ روستا در استان و یک هزار و ۱۶ روستای زیر پوشش آبفا، افزود: تا پایان سالجاری ۲۰ روستای دیگر به روستاهای زیر پوشش این شرکت اضافه می شود.

علیرضا تخت‌شاهی با بیان اینکه در حال حاضر به ۱۰۴ روستای استان آبرسانی سیار انجام می‌شود، اضافه کرد: انتظار داریم در تابستان پیش رو و با اوج گیری مصرف آب، تعداد روستاهای نیازمند به آبرسانی سیار به ۲۲۰ تا ۳۰۰ روستا برسد.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان خاطرنشان کرد: بیشترین روستای زیر پوشش مربوط به شهرستان سقز با ۱۶۵ روستای است و پس از آن در شهرستان‌های بیجار با ۱۲۹ و دیواندره با ۱۱۴ روستا، بیشترین روستای زیر پوشش خدمات شرکت ابفا را به خود اختثاص داده‌اند.

وی مصرف آب مشترکان استان را بالاتر از حد نرمال اعلام کرد و اظهار داشت: سرانه مصرف آب شرب روزانه مشترکان کردستانی ۲۵ لیتر بالاتر از استاندارد کشور(۱۷۰ لیتر) است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان یادآور شد: در حال حاضر سرانه مصرف آب شرب روزانه مشترکان این استان، ۱۹۵ لیتر بوده که بالاتر از استاندارد کشور است.

تخت‌شاهی با بیان اینکه البته سرانه مصرف آب شرب مردم در ایران بالاتر از استاندارد مورد نظر است، افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی، وقوع خشکسالی و کمبود بارندگی در سال جاری، نیاز است مردم آب را بهینه مصرف کنند.

وی به افزایش ۱۸ درصدی مصرف آب در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال اشاره و اضافه کرد: برخی شهروندان نسبت به مصرف بهینه آب توجه ندارند، به گونه‌ای که کوچه و معابر عمومی را با آب شرب شسشتو می‌دهند.

مدیرعامل شرکت آبفای کردستان گفت: با توجه به در پیش بودن تابستان، استفاده از کولرهای آبی به جای گازی، کاهش زمان استحمام و بکارگیری سردوش‌های کاهنده مصرف و عدم باز گذاشتن شیر آب در هنگام مسواک زدن، از جمله راهکارهای ساده و کاربردی برای مدیریت مصرف آب است.

تخت‌شاهی ادامه داد: از آنجاییکه ۳۰ درصد مصارف خانگی آب مربوط به استحمام است، استفاده از سردوش‌های کاهنده و کاهش زمان استحمام، می‌تواند ماهانه حدود چهار هزار لیتر مصرف آب خانواده‌ها را کاهش دهد.

وی اظهار داشت: در حوزه روستایی سه تصفیه‌خانه آب در روستاهای بلبر، روار و قلیان در حال فعالیت است، همچنین ۸۲ مجتمع روستایی از طریق سه هزار و ۲۹۰ کیلومتر خط انتقال و ۲ هزار و ۵۸۰ کیلومتر شبکه توزیع، کار آبرسانی به روستاهای استان را انجام می‌دهند.

انتاهی پیام/

https://www.dana.ir/1746761
ارسال نظر
نظرات