شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:38 منتشر شده در مورخ: 1400/04/06 شناسه خبر: 1746897
فرماندار اشتهارد:

حق‌آبه ۵۵ میلیون مترمکعبی، تشنگی و فقر آبخوان‌های اشتهارد را جبران می‌کند/ ۱۸۰ چاه غیرمجاز به دلیل آب‌فروشی پلمب شد

حق‌آبه ۵۵ میلیون مترمکعبی، تشنگی و فقر آبخوان‌های اشتهارد را جبران می‌کند/ ۱۸۰ چاه غیرمجاز به دلیل آب‌فروشی پلمب شد
فرهاد شیبک افزود: اشتهارد جز دشت های ممنوعه بوده و در سال های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از آب و خشکسالی های مکرر، آبخوان ها ضعیف شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فرماندار اشتهارد درباره معضل کم آبی در این شهرستان در گفتگو با خبرنگار تیتریک، گفت: جدی ترین مشکل ما در اشتهارد موضوع آب است، چرا که این شهرستان در موقعیتی دشتی قرار گرفته است.

فرهاد شیبک افزود: اشتهارد در منتهی الیه جنوب غربی استان البرز قرار دارد و به لحاظ منابع آبی و آبخوان های موجود، به شدت فقیر است، اشتهارد جز دشت های ممنوعه بوده و در سال های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از آب و خشکسالی های مکرر، آبخوان ها ضعیف شده اند.
 
وی اظهار داشت: تنها منابع آبی موجود در شهرستان اشتهارد چاه است، سد، رودخانه و هیچ منبع دیگری برای تامین آب وجود ندارد لذا یکی از جدی ترین موضوعاتی که در شهرستان پیگیر آن هستیم و هر ۳  روز یک بار متولیان امر را گرد هم می آوریم، چالش آب است.
 
شیبک تصریح کرد: در حال حاضر بهره بردارانی که غالبا صنایع هستند با دغدغه آب مواجه هستند، در بلند مدت، مدیریت آب البرز طرح انتقال آب از شمال استان را در دستور کار دارند و حق آبه ۵۵ میلیون مترمکعبی بود که سال گذشته از سدهای شمال البرز گرفته شد.
 
وی گفت: آب منطقه ای البرز به عنوان متولی موضوع مذکور در حال مطالعات و تلاش برای جذب اعتبار است و با توجه به اینکه نیازمند اعتبار بسیار زیادی است طرحی ملی محسوب خواهد شد، در جلسات استانی مسئولین امر را مجاب کرده ایم تا زمان شروع کار از انتهای خط یعنی اشتهارد شروع کنند.
 
شیبک افزود: زمانی که فاز یک طرح انتقال آب در فاصله بین اشتهارد تا هشتگرد ایجاد شود می توان منابع آب را در طول مسیر تامین کرد تا زمانی که به سرچشمه برسند، در میان مدت طرح انتقال پساب کرج به اشتهارد را داریم که با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی مواجه است.
 
وی اظهار داشت: پیمانکار در حال پیشبرد پروژه بوده و ما هم در حال پیگیری آن هستیم تا بتوانیم طی چند ماه آینده به بهره برداری برسد، این پروژه برای مصرف کشاورزی و صنعت است اما زمانی کشاورزی و صنعت از آن استفاده کنند بار آبخوان ها و چاه های موجود که ظرفیت استفاده در شرب را دارند کم می کنند.
 
شیبک تصریح کرد: روند مذکور منابع آبی زیرزمینی ما را تقویت می کند و به عنوان یک تغذیه کننده دائم و مطمئن می تواند وارد شهرستان اشتهارد شده و دشت ها از آن بهره مند خواهند شد. در کوتاه مدت حفر چاه ها می تواند کم آبی اشتهارد را مرتفع می کند اما ما در این زمینه محدودیت داریم.
 
وی با اشاره به اینکه علت محدودیت مذکور، فقیر بودن منابع آبی اشتهارد و حداقلی بودن آبخوان ها است، گفت: مسئولین در تلاش هستند تا جاهایی که امکان حفر چاه وجود دارد این اقدام صورت گیرد که می توان به روستای مراد تپه اشتهارد اشاره کرد.
 
شبیک افزود: مشکل کمبود آب در دیگر روستاهای اشتهارد وجود ندارد و حداکثر در مدت زمان یک ماه آینده چاهی که حفر می شود مشکل روستای مرادتپه را حل می کند، همچنین از سال گذشته تا کنون ۱۸۰ چاه غیرمجازی که مصرف شرب، کشاورزی و صنعت داشتند و آبفروشی می شد پلمب شد.
 
وی اظهار داشت: حجم آب چاه های مطالعاتی آب منطقه ای در پلنگ آباد بالا آمده است که به انسداد چاه های غیر مجاز باز می گردد، شهرستان اشتهارد از این نظر بیش از ۱۰۰۰ درصد در این زمینه پیشرفت فیزیکی داشته و مقابله با چاه های غیر مجاز بی نظیر است. 
 
شیبک در خاتمه تصریح کرد: سال قبل مشکلات تنش آبی را در این فصل به شدت امسال نداشتیم و میزان بارندگی، ذخائر زیرزمینی ما را جبران کرده بود اما در سال جاری متاسفانه به واسطه خشکسالی و کمبود آب با مشکل مواجه شده ایم.


 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1746897
ارسال نظر
نظرات