شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:22 منتشر شده در مورخ: 1400/04/08 شناسه خبر: 1747392
وقتی مسئولین دولتی دم آخری هشدار می‌دهند!

مرغداران از گرانی نهاده‌های تولید می‌نالند/ تاثیرگذاری افزایش ۴۲ درصدی دستمزدهای رسمی در هزینه کشتارگاه‌ها

مرغداران از گرانی نهاده‌های تولید می‌نالند/ تاثیرگذاری افزایش ۴۲ درصدی دستمزدهای رسمی در هزینه کشتارگاه‌ها
تولیدکنندگان می‌گویند قیمت های مصوب برای محصولات پروتئینی با انالیز قیمت براساس قیمت خوراک دولتی تعیین شده وباعث ورشکستگی تولیدکنندگان می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، به گفته بسیاری از فعالان دام و طیور، مرغدارای‌ دیگر سود دهی لازم را ندارد چون اختلالات ایجاد شده در ترخیص، تامین و توزیع نهاده‌ها و ثابت ماندن محصولات دامی چالش‌های بسیاری را برای تولیدکنندگان ایجاد و آینده تولید این محصول را با مشکل جدی مواجه کرده است.

به همین منظور با چند تن از مرغداران همراه شدیم تا با انعکاس گلایه ها و درخواست آنان به مسئولین پیگیر علت این نارضایتی و تنش در بازار را جویا شویم.

رضا ملکی  یکی از مرغداران شهرستان قروه گفت: این روزها دیگر اداره کردن یک  مرغداری جوابگوی تمام زحماتی که یک مرغدار برای تولید گوشت سفید می کشد نیست چرا که شرایط بد اقتصادی و دو برابر شدن هزینه ها برای خرید محصولات دامی، دیگر جوابگو نیست و همین امر مرغداران  را در شرایط بسیار بدی قرار داده است.

وی افزود: قیمت نهایی برای فروش در سال گذشته به منظور حمایت از مرغداران، نهاده هایی با قیمت مناسب به بازار عرضه شد که تا حدودی مشکل برطرف گردید اما اکنون با افزایش قیمت نهاده ها شرایط برای تولید را دشوار کرده است و به نظر میرسد باید به منظور ساماندهی بازار، عرضه ذرت با قیمت و شرایطی مناسب به تولیدکنندگان افزایش پیدا کند تا علاوه بر کوتاه شدن دست دلالان و سودجویان از افزایش قیمت جلوگیری شود.

ملکی گفت: با گرانی های اخیر شرایط برای تولید دیگر مقرون به صرفه نیست، از سویی با افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار برخورد جدی میشود چرا که این امر موجب نارضایتی مصرف کننده می گردد. 

به گفته وی، دامداری و مرغداری‌ دیگر سوددهی لازم را ندارد چون اختلالات ایجاد شده در ترخیص، تامین و توزیع نهاده‌های دامی چالش‌های بسیاری را برای تولیدکنندگان ایجاد و آینده تولید محصولات دامی را با مشکل جدی مواجه کرده است، به همین علت آنان خواستار رسیدگی مسئولان برای رفع مشکلات این قشر مولد جامعه هستند.

مشکلات نهاده؛ گریبانگیر مرغداران

یکی دیگر از مرغداران فعال استان گفت: با توجه به مشکلات پیش رو، مرغداران برای جوجه ریزی ریسک نمی‌کنند.

احمدی با بیان اینکه بارگذاری نهاده‌ها با فرمول‌های مختص خود همخوانی ندارد، افزود: وقتی جوجه ریزی به دور کامل می‌رسد در این فکر هستیم  که آیا برای دور دوم جوجه ریزی نهاده‌ها به دستمان خواهد رسید یا نه؟

وی با بیان اینکه تهیه نهاده از بازار آزاد برای مرغدار صرفه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت تمام شده در تولید هر کیلو گوشت مرغ 18 هزار تومان است.

احمدی ادامه داد: با توجه به مشکلات پیش رو باید مرغ را از مرغدار با قیمت مناسب  خریداری کنند تا صرفه اقتصادی داشته باشد.

امکان افزایش قیمت مرغ در کردستان وجود ندارد

محمد دره وزمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان  در این خصوص اظهار داشت: لاشه‌ فروشان، کشتارگاه‌ها و سایر عوامل دخیل در تولید و عرضه مرغ با وجود اینکه هزینه‌ها تغییر کرده انتظار افزایش قیمت دارند و ما مخالف افزایش سود این افراد نیستیم اما نمی‌توان خارج از قیمت مصوب عمل کرد.

وی با اشاره به اینکه قیمت مصوب کشوری برای عرضه هر کیلوگرم مرغ 24 هزار و 900 تومان است افزود: ما در استان ملزم به رعایت این مصوبه هستیم.

تاثیرگذاری افزایش  42 درصدی دستمزدهای رسمی در هزینه کشتارگاه ها

خالد جعفری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان هم در این مورد اظهار داشت: امنیت غذایی را نمی‌توانیم با هیچ چیزی معامله کنیم و به همین منظور حرکت‌های خوبی انجام شده است به طوری که طی چند ماه اخیر با وجود برخی مشکلات که در برخی استان های کشور وجود داشت، کردستان جزء استان های منظم در حوزه تولید و توزیع مرغ بود که این حاصل همکاری همه بخش ها از تولید کننده، کشتارگاه و دستگاه‌ها و مسئولان متولی امر بوده است.

وی عنوان داشت: افزایش  38 تا 42 درصدی دستمزدهای رسمی قطعا در هزینه کشتارگاه ها و سایر کارهای مرتبط با موضوع کشتار مرغ تاثیرگذار است.

جعفری گفت: قطعا هر نوع افزایش در قیمت تمام شده مرغ تاثیرگذار است و به همین دلیل دست به عصا راه می رویم.

وی با ابراز امیدواری از روند کاهشی قاچاق جوجه یک روزه در خردادماه امسال نسبت به دو ماهه نخست امسال، اضافه کرد: با اقدامات خوبی که انجام گرفته قاچاق جوجه در استان تقریبا به صفر رسیده است.

۱۱۰ تا ۱۲۰ تن لاشه مرغ نیاز روزانه استان است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستانهم عنوان کرد:  تنظیم بازار استان در اولویت اول مدیریت سازمان جهاد کشاورزی است و خوشبختانه به غیر از یکی دو روز، مشکلی در تامین مرغ در سطح استان نداشتیم.

وی افزود: ۱۱۰ تا ۱۲۰ تن لاشه مرغ نیاز روزانه استان است که خوشبختانه این عدد در این استان طی این روزها رقم قابل توجهی رشد داشته است.

وی همچنین گفت: در فروردین ماه ۳ هزار و ۵۹۲ تن با ۳۲ درصد افزایش، اردیبهشت ماه ۳ هزار و ۶۸۵ تن با ۶۶.۵ درصد افزایش و در خرداد نیز ۴ هزار و ۶۰ تن با نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش در استان کشتار مرغ انجام شده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1747392
ارسال نظر
نظرات