شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 10:45 منتشر شده در مورخ: 1400/04/08 شناسه خبر: 1747452
غار شناس قزوینی مطرح کرد؛

غار قلعه کرد؛ رمز آلود و زیبا/ مشکلات غار شناسان برای ورود به غارقلعه ادامه دارد

غار قلعه کرد؛ رمز آلود و زیبا/ مشکلات غار شناسان برای ورود به غارقلعه ادامه دارد
طارمی گفت: قدمت غار قلعه کرد و کشفیات اخیر در آن، موجب پربحث‌تر شدن این مکان تاریخی شده است، اما دغدغه‌ای که این روزها از سوی غارشناسان مطرح می‌شود بحث پلمب شدن ورودی غار توسط میراث فرهنگی است که مورد گلایه این قشر قرار گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین، غار قلعه کرد در قزوین یکی از غارهای بسیار جذاب و البته خطرناک ایران است. این غار در ۲۰ کیلومتری برج‌های دوگانه خرقان قرار دارد و محل قرارگیری آن در دهستان حصار است که از توابع شهر آبگرم به شمار می‌رود.

عمر این غار برابر با ۴ میلیون سال است و طبق برآوردهای زمین شناسان قدمت این غار به دوران‌های سوم زمین شناسی باز می‌گردد.

دندان انسان نئاندرتال با قدمت ۴۵ تا ۱۰۰ هزار سال در غار قلعه کرد از جدیدترین کشفیات در این غار بود که در آبان ماه سال ۹۹ با حضور مسئولین کشوری دراین استان رونمایی شد.

قدمت غار قلعه کرد و کشفیات اخیر در آن، موجب پربحث‌تر شدن این مکان تاریخی شده است، اما دغدغه‌ای که این روزها از سوی غارشناسان مطرح می‌شود بحث پلمب شدن ورودی غار توسط میراث فرهنگی است که مورد گلایه این قشر قرار گرفته و خواستار اجازه ورود برای انجام مطالعات غارشناسی هستند.

 

 

پلمب ورودی غار قلعه مانع از ورود غارشناسان شده است

دکتر طارمی یکی از غارشناسان فعال استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنرصبح قزوین، با معرفی تیم غارشناسی و کوهنوردی خود متشکل از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه تهران اظهار کرد: تعدادی پروژه‌های شخصی را به جهت ارتقاء دانش کارشناسی  و تالیف مقالات علمی تعریف کردیم، اما اکنون امکان ورود به غار قلعه کرد برای ما وجود ندارد.

وی افزود: درخواست خود را به صورت کتبی به خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین ارائه کردیم که در پاسخ گفتند که پیرو مصوبات شورای تامین استان، این غار پلمب شده است که بعد از پیگیری‌ها متوجه شدیم درب غار جوش داده شده است.

این غارشناس بیان کرد: این مسئله را با معاونت عمرانی استاندار قزوین مطرح کردیم که وی و فرمانداری آوج هم مساعدت کردند اما مدیرکل میراث فرهنگی در واکنش به نامه معاونت عمرانی استان اعلام کرد که تنها از وزیر دستور می‌گیرند و وزیر هم در جلسه رونمایی از دندان انسان نئاندرتال اشاره بر این داشته‌اند که درب غار باید جوش داده شود.

طارمی با بیان اینکه این دستور وزیر برای ما قابل پذیرش نیست، اضافه کرد: همه ما را به وزارتخانه‌ها ارجاع می‌دهند اما متاسفانه عزیزانی که در وزارتخانه حضور دارند هیچ اطلاعی از وجود کارگروه و قوانین موجود ندارند.

وی ادامه داد: از آن بدتر این است که آقایان معنای کلمه غارشناسی را هم نمی‌دانند و بعد ساعاتی صحبت با آنها در انتها فکر می‌کنند که ما قرار است آنجا حفاری کنیم در صورتی که کار ما نقشه برداری و انجام مطالعات زمین‌شناسی است.

این غارشناس با اشاره به نتیجه بررسی‌های موضوع پلمب غارعنوان کرد: شورای تامین استان به جهت سابقه تخریب بخشی از دهانه غار و براساس دستور وزارتخانه و توصیه ستاد مبارزه با کرونا و هشدارهای متعدد سازمان حفاظت محیط زیست درباره ماندگاری ویروس کرونا، پلمب غار را انجام داده است.

طارمی با اشاره به این که دغدغه‌مندی برای جلوگیری از تخریب غار بسیار خوب است، ادامه داد: باید ببینیم که غار توسط چه کسانی تخرب شده است آیا توسط غارشناسان تخریب شده یا توسط برخی افراد سودجو، لذا نباید درب غار بسته شود.
 

دوغار مشابه غار قلعه کرد در آوج شناسایی شد
 

وی اضافه کرد: در هیچ بخشنامه‌ای از سوی ستاد کرونا در رابطه با غارها صحبت نشده است و سوال من این است که پروتکل‌های بهداشتی را باستان شناسان تعریف می‌کنند یا غارشناسان باید تعریف کنند .

این غارشناس با گله مندی از پلمپ درب غار اذعان کرد: اگر از ورود غارنوردها و غارشناسان به غارها جلوگیری شود چه کسی باید این غارها را کشف و باستان‌شناسان را از وجود غارها مطلع کند.

طارمی گفت: اکنون در استان قزوین در مناطق الموت غربی و شرقی و آوج 17 نقطه دیگر را شناسایی کرده‌ایم و دو غار در محدوده آوج وجود دارد که دارای شرایط غار قلعه کرد است.

وی با اشاره به اینکه با این برخوردی که با غارنوردان انجام می‌شود آنها بی‌انگیزه می‌شوند، عنوان کرد: در این صورت غارنشاسان غارهای کشف شده را اعلام عمومی نمی‌کنند چون مجدد مانند این غار، میراث فرهنگی برای آن درب گذاشته و اجازه ورود به خود غارنوردان را نمی‌دهد.

 این غارشناس در پایان گفت: زمانی به ما وعده داده شد که در ازای دریافت هزینه اجازه ورود خواهند داد اما زمانی که دیدند ما موافقت کردیم، دوباره ورود را مشروط به اجازه وزیر دانستند که این برخوردها برای ما آزاردهنده است.

به گزارش صبح قزوین  باتوجه به وجود غارهای ناشناخته بسیار دیگر در مناطق مختلف استان قزوین نیز دغدغه غارنوردان را دوچندان کرده و باید دید که در نهایت چه پاسخی در قبال مطالبه آن‌ها برای اجازه ورود به غار قلعه کرد و ادامه مطالعات غارشانسی داده می‌شود.

پیمان پیر مرادی، مدیرکل دفتر امور فنی استانداری قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: در درجه اول باید کارها از پراکندگی خارج شود درواقع هر ارگانی اعم از محیط زیست، غارنوردان وغارشناسان، میراث باستانی وظایف و فعالیت‌های مربوط به خود را دارند و برای ما مهم هستند.

وی در رابطه با اهمیت حضورغارنوردان و غارشناسان بیان کرد: اگر سر منشا هر غار را نگاه کنید علاقمندان به این حوزه بوده‌اند که غارها را شناسایی و اکنون به اینجا رسانده‌اند که ظرفیت این قشر در کشف اینگونه غارها را نشان می‌دهد.

معاون فنی استانداری قزوین با بیان اینکه متاسفانه کرونا باعث پیچیدگی کارها شده است، گفت: اگر اینگونه باشد که می‌گویند و کرونا بین انسان و حیوانات مشترک باشد به دلیل حضور خفاش‌ها و خزندگان دیگر در غارها نگرانی‌هایی پیش می‌آید.
 

باید شرایط حضور گروه‌های مطالعاتی در غار قلعه کرد فراهم شود
 

پیر مرادی با بیان این که کرونا برای همه یکسان است، اضافه کرد: باید شرایطی فراهم شود که گروه‌های باستان شناسی و غارنوردان و غارشناسان در کنار هم به فعالیت‌های خود بپردازند حتی در صورت نیاز علوم پزشکی هم ورود پیدا کرده و از همه تست گرفته شود.

 وی اضافه کرد: به دلیل وجود رطوبت وعدم وجود نور آفتاب در غارها باید توجه شود که هیچ بازمانده‌ انسانی در غارها باقی نماند چون اگر ماده خارجی وارد غار شود، 100‌ها سال زمان می‌برد تا از بین برود بنابراین مکان حساسی است و این موارد می‌تواند خود ایجاد ویروس و میکروب کند.

معاون فنی استاندار با بیان اینکه باید ازعلاقه‌مندان حوزه کوهنوردی و غارشناسی تشکر و استقبال کرد، اذعان کرد: این افراد در اکتشاف‌ها کمک مراجع علمی هستند پس باید شرایط به گونه‌ای باشد تا برخورد ما موجب دلسرد شدن غارنوردان نشود بلکه تشویق هم بشوند.

پیر مرادی در رابطه با ثبت غار قلعه کرد، اظهار کرد: در جهت این ثبت ملی در قدم اول باید مکاتبه‌ای از حوزه استان با وزارتخانه انجام و نقاط مشترکمان بیان شود.

وی با توضیح اینکه این اقدام باید با هماهنگی همه باشد، عنوان کرد:  بخش فنی آن با غارنوردان است، باستان شناسی با میراث فرهنگی و زیست‌شناسی آن با محیط زیست است و در کنار آنها تیم علوم پزشکی هم باید ورود پیدا کند تا نکات بهداشتی بهتر رعایت شود.

معاون فنی استاندار با بیان اینکه باید فصلی یک جلسه داشته باشیم تا موضوعات را پیگیری کنیم، اذعان کرد: در ثبت غار قلعه کرد باید هماهنگی بین میراث فرهنگی و محیط زیست برقرار باشد و هر کدام دنبال منافع خود نباشند.

وی در پایان گفت: در بحث ثبت این غار به عنوان یک اثر ملی، چون این غار توریست‌پذیر است نیز لازم است که نقشه برداری و مباحث علمی آن به خوبی پیش برده شود و اکتشافات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حداقل زمان انجام شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1747452
ارسال نظر
نظرات