شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:44 منتشر شده در مورخ: 1400/04/14 شناسه خبر: 1749018
برای اولین بار انجام شد؛

کشت محصول کم‌آب‌بر "سیاه دانه" در قطب گیاهان دارویی کشور/ وقتی مزیت اقتصادی تولید در البرز بر کشاورزی سنتی می‌چربد

کشت محصول کم‌آب‌بر "سیاه دانه" در قطب گیاهان دارویی کشور/ وقتی مزیت اقتصادی تولید در البرز بر کشاورزی سنتی می‌چربد
امسال ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی نظرآباد به کشت گیاهان دارویی اختصاص پیدا کرده و این شهرستان را به قطب تولیدصنعت دارویی کشور مبدل کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، امسال ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی نظرآباد به کشت گیاهان دارویی اختصاص پیدا کرده و این شهرستان را به قطب تولیدصنعت دارویی کشور مبدل کرده است.

سیاه دانه هم یکی از این محصولات است که برای نخستین بار در نظرآباد کشت می شود به گونه ای که جهاد کشاورزی این شهرستان هم به اهمیت این اقدام اذعان دارد.
 
رحیمی کارشناس جهاد کشاورزی شهرستان نظرآباد در گفتگو با خبرنگار تیتریک، می گوید؛ برای نخستین بار ۱۵ هکتار گیاه سیاه دانه کشت شده است.
 
یک کشاورز نظرآبادی هم علت کاشت سیاه دانه را نیاز آبی کم و مزیت اقتصادی بیشتر این محصول نسبت به گندم و جو مهم ترین دلیل کاشت آن در اراضی این شهرستان می داند.
 
سیاه دانه گیاهی پر سود با خواص دارویی بالا است که از جمله می توان درمان بیماری های پوستی، سردرد، دیابت و ... اشاره کرد.
 
بدون شک مدیریت مصرف آب در تولید محصولات کشاورزی از دغدغه های مسئولان و کشاورزان شهرستان نظرآباد است.
 
بدر زاده مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظرآباد به خبرنگار تیتریک، می گوید؛ برنامه اصلاح الگوی کشت با محوریت کشت گیاهان دارویی کم آب بر در حال اجرا است.
 
وی اضافه می کند: برای اولین بار در استان البرز اراضی نظرآباد زیر کشت سیاه دانه رفته است که برداشت آن در حال انجام خواهد بود.
 
بدرزاده اظهار داشت: اقدامات حمایتی مناسبی از سوی جهاد کشاورزی اعم از تامین یارانه بذر و نهاده های مصرفی صورت گرفته است.
 
انتظار می رود به دلیل صرفه مالی بسیار خوب سیاه دانه در سال های آینده، اراضی بیشتری در شهرستان نظرآباد زیر کشت سیاه دانه برود.
 
در خاتمه می توان گفت بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، امسال از مزارع زیر کشت سیاه دانه در نظرآباد ۱۰ تن محصول سیاه دانه برداشت شود که اقدام قابل تحسینی خواهد بود.
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1749018
ارسال نظر
نظرات