شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 15:44 منتشر شده در مورخ: 1400/04/14 شناسه خبر: 1749089
رئیس کل دادگستری استان قزوین:

۷ پرونده قتل در قزوین با گذشت اولیای دم به مصالحه منجر شد

۷ پرونده قتل در قزوین با گذشت اولیای دم به مصالحه منجر شد
حجت‌الاسلام نورالله قدرتی گفت: طی چند سال اخیر ۲۷ مورد مصالحه قتل در استان قزوین صورت گرفته؛ به طوریکه فقط در سال ۹۹ با گذشت و بخشش اولیای دم، هفت مورد پرونده قتل به مصالحه منجر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛حجت الاسلام نورالله قدرتی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ اظهار کرد: هم اکنون در سامانه سجام هزار و ۱۴۶ نفر عضویت دارند که روزانه گزارشات آنها به دستگاه قضایی ارسال می‌شود به طوریکه تاکنون ۸۷۴ گزارش به ما ارائه شده است.

وی افزود: گزارشاتی که از طریق سامانه سجام به دست ما رسیده در مورد موضوعاتی نظیر مفاسد اداری و مالی، بحث حقوق عامه، جرایم و آسیب‌های منابع طبیعی، محیط زیست و کشاورزی است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین تصریح کرد: براساس گزارشات رسیده از سامانه سجام، روزانه ده‌ها نامه به ادارات مختلف ارسال کرده و مشکلات گزارش شده را جهت رفع به اداره مربوطه انتقال و پیگیری لازم را انجام می‌دهیم.

وجود ۲۴ دفتر فعال خدمات الکترونیک قضایی در استان قزوین

وی عنوان کرد: یکی از راه‌هایی که اصحاب رسانه می‌توانند دغدغه‌های خود را با دستگاه قضایی در میان بگذارند سامانه سجام است که این سامانه در دادسراها هم فعال است.

قدرتی بیان کرد: سامانه سجام به صورت کشوری است لذا مرکز متوجه گزارشات رسیده می‌شود و در صورت غفلت در استان، سریع از تهران برای پیگیری و بررسی‌ موضوع درخواست می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر اطلاعات به موقع و دقیق به دست ما برسد دستگاه قضایی مانع تخلفات می‌شود چراکه پاسخگوی دغدغه‌های مردمی است.

بیش از ۳۰۰هزار پرونده سالانه وارد دستگاه قضایی استان می‌شود

این مقام قضایی با اشاره به تعداد دفاتر قضایی فعال در استان گفت: در سطح استان قزوین ۲۴ دفتر خدمات قضایی الکترونیک وجود دارد که البته تعداد آن کم است به طوریکه در شهرستان قزوین ۴ تا ۵ دفتر قضایی فعال است؛ لذا به منظور تسهیل و تسریع در خدمات رسانی به مردم باید تعداد دفاتر قضایی افزایش یابد.

وی اضافه کرد: تعداد پرونده‌های دادگستری استان با شورای حل اختلاف، سالانه بالای ۳۰۰ هزار پرونده است و ۲۴ دفتر قضایی نمی‌تواند پاسخگوی این حجم از پرونده‌های رسیده باشد لذا ما نیز درخواست افزایش دفاتر قضایی را به مرکز دادیم؛ چراکه این موضوع استانی نیست و مرکز باید موافقت کند.

قدرتی در پایان عنوان کرد: در طول چهار سال گذشته ۲۷مورد مصالحه قتل در استان قزوین داشتیم به طوریکه فقط در سال گذشته با گذشت و بخشش اولیای دم، هفت مورد مصالحه صورت گرفت و حکم قصاص به دیه تبدیل شد یا اینکه بخشیده شدند.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1749089
ارسال نظر
نظرات