شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 20:08 منتشر شده در مورخ: 1400/04/15 شناسه خبر: 1749204
گزارش/

کرونا در سیستان و بلوچستان؛ یاغی و افسارگسیخته

کرونا در سیستان و بلوچستان؛ یاغی و افسارگسیخته
آمار روزافزون ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان مرزی سیستان و بلوچستان چهره دیگری از این ویروس مرگبار و افسارگسیخته را به تصویر کشیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شبکه خبری تهران نیوز: این روزها ویروس خشن و مرگبار کرونا تا می‌تواند در استان محروم سیستان و بلوچستان می‌تازد و روزانه آمار ابتلا و مرگ و میر را بالا و بالاتر می‌برد.

 
تخت‌های بیمارستانی پر است، احتمال می‌رود با تداوم موارد ابتلای روزانه تا هفته‌های آتی نیاز باشد بیمارستان‌های موقت و صحرایی در منطقه ایجاد شوند.
 
کرونا این روزها طغیان‌گر از همیشه این بار در سیستان می‌تازد و وضعیت را در این استان مرزنشین بحرانی کرده، سیستانی‌ها این بار میزبان نوع جهش یافته کرونا یعنی دلتا هندی هستند، ویروسی با میزان سرایت ۲.۵ تا ۳ برابری.
 
در حالی حدود ۱۵ روز از صعودی شدن آمار مبتلایان و فوتی‌ها در سیستان می‌گذرد که زنگ خطر آن بسیار پیشتر از اینها به صدا درآمده بود، افسوس که باز هم گرفتار اصل غافلگیری شدیم.
 
با وجود هشدارهای فراوان اما ترددهای غیرمجاز اتباع بیگانه از کشورهای افغانستان و پاکستان و عدم اعمال محدودیت‌های جدی در رفت و آمدها بر دامنه این موج افزوده، تا آنجا که مسوولان را برای احداث بیمارستان‌های صحرایی به تکاپو انداخته است.
 
بیمارستان‌ها؛ مملو از بیماران کرونایی
 
استاندار سیستان و بلوچستان با تاسف‌بار خواندن وضعیت این روزها در استان، از پُر و تکمیل شدن ظرفیت‌ تخت‌های بیمارستانی خبر داده است.
 
احمدعلی موهبتی با اشاره به بالا رفتن آمار ابتلا و مرگ و میر روزانه، از اهمال ستاد کرونا و بی‌توجهی مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایجاد وضعیت بحرانی کنونی گفته و می‌افزاید: این در حالی است که هنوز به قله پیک همه‌گیری نرسیده‌ایم و آمارها به این زودی‌ها پایین نمی‌آیند.
 
وی بیان می‌کند: با وجود تعطیلی و اعمال محدودیت اما همچنان برخی‌ها بی‌تفاوت به هشدارها به زندگی عادی خود می‌پردازند و سهم شهروندی‌شان را در کنترل و مدیریت بیماری در استان ایفا نمی‌کنند.
 
به گفته استاندار سیستان و بلوچستان مادامی که مردم استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم برگزاری آئین‌های عزا و عروسی را جدی نگرفته و در اماکن شلوغ و پرتردد حضور یابند، نمی‌توان به این روزهای منتظر فروکش کردن تب همه‌گیری بود.
 
اعلام خطر از اردیبهشت ماه
 
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرنگاران تهران نیوز گفت: ششم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور این موضوع را متذکر شدم که با توجه به شیوع ویروس هندی باید مرزهای شرقی کشور به طور کامل بسته شود، حال آنکه متاسفانه این اتفاق رخ نداد.
 
حسین‌علی شهریاری اظهار کرد: به مرور آمار ابتلای بیماران در شرق کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان بالا رفت، تا آنجا که اکنون تخت‌های بیمارستانی پُر از بیماران بدحال کرونایی بستری است.
 
وی بیان کرد: حدود ۱۰ روز پیش در تماس تلفنی از استاندار خواسته و در این باره تذکر جدی دادم که بایستی محدودیت‌های جدی در ترددها ایجاد شود، چرا که در غیر اینصورت آمار ابتلا و مرگ و میر به مراتب بالاتر می‌رود، اما متاسفانه ترتیب اثری داده نشد.
 
نماینده مردم زاهدان در خانه ملت خاطرنشان کرد: مجددا از وزیر بهداشت خواستم دستور اعمال محدودیت در ترددها را به استاندار ابلاغ کند، اما پس از همه پیگیری‌ها و کش و قوس‌ها بالاخره تنها سه روز پایانی هفته گذشته تعطیل اعلام شد.
 
شهریاری با اشاره به برگزاری مراسم‌های سوگ و سور در سیستان، افزود: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و به ویژه شوراها آن هم با توجه به حاکمیت مسائل قومی و قبیله‌ای در این استان مزید بر علت شده است.
 
مسوولان مردم را همراه نکرده‌اند
 
وی تاکید کرد: معتقدم مسئولان امر آن‌گونه که باید نتوانسته‌اند به طور جد مردم را نسبت به خطرات همه‌گیری بیماری هوشیار کرده و دغدغه‌مندی در این باره را در آن‌ها ایجاد کنند، تا آنگاه شاهد همراهی و مشارکت بیشتری مردمی باشیم.
 
رئیس کمیسیون بهداشت مجلس  با اشاره به تشکیل کمیته واکنش سریع به دستور وزیر بهداشت به منظور رسیدگی به روند شیوع بیماری در سیستان و بلوچستان، گفت: هم‌اکنون همه تخت‌های بیمارستانی پُر هستند، البته نگرانی‌هایی مبنی بر احتمال افزایش بیماران طی هفته‌های آتی وجود دارد.
 
شهریاری اظهار کرد: همچنین طی درخواستی خواستار ارسال امکانات و تجهیزات بیمارستانی به سیستان شده‌ایم، تا در صورت نیاز بیمارستان ۲۳۰ تختخوابی زاهدان تجهیز و به فضاهای درمانی اضافه شود.
 
احتمال برپایی بیمارستان‌های صحرایی در روزهای آینده
 
وی بیان کرد: در صورت تداوم آمار ابتلا در استان، باید با استفاده از ظرفیت سپاه و ارتش نسبت به آماده‌سازی بیمارستان‌های اورژانسی و صحرایی اقدام شود.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره به اینکه با پیگیری‌های مستمر و جدی و ارتباط‌های مکرر با وزارت بهداشت، چند گروه از وزارتخانه به منطقه اعزام شده‌اند، تاکید کرد: البته خواسته ما وزارت بهداشت مبنی بر انجام واکسیناسیون در استان مرزی سیستان و بلوچستان از سنین پایین‌تر محقق شده است.
 
شهریاری با قدردانی از خدمات کادر بهداشت و درمان استان که هر آنچه داشته را در طبق اخلاص نهاده‌اند، افزود: آنچه مهم است اینکه در کنار تلاش سیستم بهداشتی در درمان بیماران، استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی همچنان باید از سوی مردم رعایت شود.
 
اهمال و واگرایی، عامل تکرار پیک‌های پیاپی
 
به گزارش تهران نیوز، کرونا در ایران در آستانه ۲۰ ماهگی قرار دارد، ویروسی که ابتدا گفتند آن اندازه که تصور می‌شود خطرناک و کشنده نیست و این‌که قرار است به این زودی‌ها از شر این میهمان بدقدم خلاص شویم.
 
امروز اما با گذشت بیش از ۱.۵ سال از میزبانی شوم این ویروس کوچک و ذربینی اما مرگبار و کشنده چندین پیک را در کشور تجربه کرده‌ایم، افت و خیزهایی که هر بارش خیلی‌ها را روانه بیمارستان‌ها و البته برخی دیگر را روانه آرامستان‌ها کرده است.
 
به تجربه آموخته‌ایم که هرگاه چشم بر روی ابعاد ویران‌کننده کرونا بسته‌ و خود را به بی‌خیالی زده‌ایم، خسارتش دیر یا زود بر سرمان آوار شده و نفسمان را به شماره انداخته است.
 
حالا شوال اینجاست، مگر نه اینکه ما تاکنون چهار پیک مرگبار و نفس‌گیر همه‌گیری را تجربه کرده و بعضی‌هایمان عزیزانمان را از دست داده‌ایم، پس دیگر جایی برای پذیرش هیچ اهمال و کم کاری باقی نمی‌ماند.
 
ستاد کرونا، مردم، وزارت بهداشت و دیگر دستگاه‌های متولی و مجری، چه فرقی می‌کند چه کسی، مهم این است که دیگر جایی برای آزمون و خطا وجود ندارد، با این وجود چرا امروز باید سیستان و بلوچستان مظلوم را غرق در بحران کرونا ببینیم؟
 
جز آنکه موازی‌کاری، بی‌خیالی، کم‌کاری و واگرایی در اقدامات ما را به روز و روزگاری نشانده است که اینک باید منتظر شیوع پیک تازه همه‌گیری این بار با میدان‌داری دلتا هندی باشیم.
 
انتهای پیام/*
https://www.dana.ir/1749204
ارسال نظر
نظرات