شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:57 منتشر شده در مورخ: 1400/04/16 شناسه خبر: 1749631
کارشناس اقتصادی:

خواب‌زدگی مسئولان فرار مالیاتی را به فرهنگ مبدل کرد

خواب‌زدگی مسئولان فرار مالیاتی را به فرهنگ مبدل کرد
محمد حسنی گفت: اجحاف در حقوق جامعه و فرار مالیاتی به یک فرهنگ و ارزش تبدیل شده است و این موضوع بایستی مورد توجه مسئولین قرار گیرد چرا که به جز درآمد مالیاتی، تغییر ارزش ها و فرهنگ‌ها در حال رخ دادن هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس اقتصادی در گفتگو با "تیتریک" به مناسبت ۱۶ تیرماه روز ملی مالیاتی گفت: از مهمترین وظایف اقتصادی دولت ها، کنترل وضعیت نابرابری درآمد است، به این ترتیب دولت ها باید به منظور کاهش نابرابری، چگونگی تغییرات درآمدهای افراد جامعه را با استفاده از ابزارهای موجود، تجزیه و تحلیل کنند.

محمد حسنی ادامه داد: مالیات علاوه بر اینکه از مهمترین منابع تامین مخارج دولت است، یکی از ابزارهای سیاستی موثر در برقراری ثبات اقتصادی، تخصیص مجدد منابع اقتصادی و تعدیل نابرابری درآمد است.

وی افزود: دولت می تواند به نحوی توزیع مجدد درآمدها را تنظیم نماید که باعث افزایش درآمد فقرا و تعدیل درآمد ثروتمندان شود یعنی فاصله طبقاتی را بین گروه های مختلف جامعه کاهش دهد.

این کارشناس تصریح کرد: شناخت و آگاهی نسبت به فرهنگ مالیاتی بر جامعه برای سیاستمداران، تصمیم گیران و مدیران کشور در امر برنامه ریزی از اهمیت بالایی برخوردار است، وجود یک فرهنگ پیشرو کمک قابل توجهی به توسعه اقتصادی آن کشور می نماید.

حسنی گفت: مدیران نیز با آگاهی و مطالعه در برگیرنده ارتقای فرهنگ مالیاتی حاکم بر جامعه بهتر می توانند فرهنگ مالیاتی را مدیریت و توسعه نمایند.

وی ادامه داد: تلاش در جهت ایجاد یک فرهنگ مالیاتی پیشرو در کشور می تواند تاثیر مهمی در کاهش هزینه ها، افزایش درآمدهای دولت و ایجاد کنترل های موثر داشته باشد که نتیجه آن افزایش عدالت اجتماعی و رفاه عمومی باشد.

این کارشناس تاکید کرد: کشورهای توسعه یافته فرهنگ مالیاتی بالاتری دارند زیرا سیستم های مالیاتی در اکثر کشورهای در حال توسعه برخلاف کشورهای توسعه یافته دارای مشکلات زیادی است که می تواند مانعی در جهت پیشرفت فرهنگ مالیاتی در این کشورها باشد.

حسنی افزود: سیستم های مالیاتی کشورهای در حال توسعه مانعی در جهت پیشرفت فرهنگ مالیاتی این کشورها هستند و شفاف سازی قوانین، ساده و قابل فهم کردن آنها، گسترش پایه های مالیاتی و مبارزه با فساد می تواند در جهت بهبود فرهنگ مالیاتی از طریق افزایش تعمل به پرداخت مالیات موثر باشد.

وی گفت: می توان مشارکت و تمایل به پرداخت مالیات را به وسیله ایجاد جو اعتماد بین مودیان مالیاتی و سازمان امور مالیاتی افزایش داد که طرح خود اظهاری یکی از راه های افزایش اعتماد بین مودیان و سازمان امور مالیاتی است.

این کارشناس بیان کرد: نقش چشمگیری افزایش درآمدهای مالیاتی و وصول به موقع آنها در بهبود وضعیت اقتصادی کشور و ارتقای سطح اقتصاد دارد بنابراین تا زمانی که مردم به سیستم مالیاتی اعتماد نکنند، نمی توان انتظار تنظیم صحیح اظهارنامه مالیاتی و پرداخت به موقع مالیات را داشت.

حسنی ادامه داد: افزایش مشارکت مردم در سایه وجود سیستم مناسب و عادلانه مالیاتی است؛ زمانی که کارمندان دولت ۵ درصد درآمد را داشته باشند و بیش از ۵۰ درصد مالیات مشاغل را می پردازند، جامعه موضع مناسب در خصوص مالیات نخواهند داشت.

وی افزود: وقتی اصناف در مورد پرداخت مالیات، سیستم مالیاتی را مناسب و عادلانه نمی دانند و یا توجیه شایسته صورت نگرفته است، طبیعی است که مقاومت در پرداخت مالیات را شاهد خواهیم بود.

این کارشناس خاطرنشان کرد: در حالتی که فرار مالیاتی و یا نپرداختن آن در جامعه نوعی زرنگی و موفقیت قلمداد می شود و شیوه گریز پرداخت مالیات به عنوان یک تجربه مالیات بین شرکت ها و افراد منتقل گردد و افرادی برای نشان دادن راه های گریز و میان بر استخدام شوند، یعنی هم سیستم عادلانه مالیاتی تدوین نشده و هم فضای فرار مالیاتی در دسترس است و هم اینکه ارزش ها جا به جا شده اند و به جای اینکه پرداخت مالیات و مشارکت در رشد و شکوفایی کشور به یک افتخار تبدیل شود.

حسنی ادامه داد: اجحاف در حقوق جامعه و فرار مالیاتی به یک فرهنگ و ارزش تبدیل شده است و این موضوع بایستی مورد توجه مسئولین قرار گیرد چرا که به جز درآمد مالیاتی، تغییر ارزش ها و فرهنگ ها در حال رخ دادن هستند.

وی افزود: در کشور که فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی در طول دهه های گذشته موج می زند چرا فرار مالیاتی به یک استراتژی ارزشی تبدیل شده است، البته همگان چنین نیستند و در مشارکت اجتماعی فعالند اما میزان مشارکت مشتاقانه مردم در درآمدهای مالیاتی به اندازه انتظار نیست و باید فرهنگ مالیاتی تقویت گردد.

این کارشناس گفت: دولت سیزدهم باید حتما به مسئله مالیات توجه کند و فرهنگ مالیاتی را در جامعه نهادینه کند و این مهم میسر نمی شود مگر اینکه اعتماد بین مردم و سازمان امور مالیتی برقرار شود؛ مرم هرگاه شفافیت را دیدند ورود کردند.

حسنی ادامه داد: اگر واقعا مالیات از ثروتمندان و صاحبان مشاغل پردرآمد گرفته شود و مردم این رفاه را در جامعه حس کنند و توزیع عادلانه درآمد و ثروت در جامعه رخ دهد؛ آن وقتی می توانیم بگوییم فرهنگ مالیاتی در کشور همگانی شده است؛ رسالت دولت آقای رییسی در این زمینه سنگین است.

وی افزود: اما با کارنامه درخشانی که در سابقه آقای رییسی موجود است قطعا نظام مالیاتی کشور نیز همانند احیای کارخانه های تعطیل شده؛ رونق دوباره ای خواهد کرد و این خودکفایی در زمینه مالیاتی ضمن تامین بخشی از بودجه کشور؛ کشور را از وابستگی به درآمدهای نفتی نجات می دهد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1749631
ارسال نظر
نظرات