شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان فارس
ساعت: 11:54 منتشر شده در مورخ: 1400/04/18 شناسه خبر: 1749995
یادداشت؛

حجاب از مصادیق مهم تحقق امنیت اجتماعى در جامعه

حجاب از مصادیق مهم تحقق امنیت اجتماعى در جامعه
اسلام، حجاب را از مصادیق مهم تحقق امنیت اجتماعى در جامعه معرفی و چالش‏ها، زمینه ‏ها و راهبردهاى بسیار مهمی را براى شکوفایى ذهن نواندیش افراد جامعه در این مورد تبیین کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از شیرازه، سردار رهام بخش حبیبی فرمانده انتظامی استان فارس در یادداشتی به تشریح موضوع عفاف و حجاب و تأثیرات آن در جامعه، پرداخت و در این یادداشت نوشت:

اهتمام به تحکیم بنیان خانواده براساس ارزش‌های اسلامی و تعمیق فرهنگ حجاب و عفاف از ویژگی‌های نظام اسلامی در اهمیت دادن به جایگاه زنان است.
 
 مقوله عفاف به عنوان جزء جدایى‏ ناپذیر حیات انسانى و مصداق اصلى حجاب، امرى کاملاً مشهود و بى‏ نیاز از تعدیل است. براى حجاب کارکردهایى در حوزه اجتماعى، قابل تصور است و هویت ‏بخشى و ایجاد امنیت اجتماعى از جمله این کارکردهاست، چراکه نوع پوشش و حجاب، نشان‏دهنده سنت‏ها، ارزش‏ها و باورهاى یک جامعه است.
 
حال اگر کسانى با نگرش دینى، اسلامى یا با رویکرد جامعه ‏شناختى و روان‏شناسى به چنین کارکردها و تأثیرات مطلوب، به ویژه تأمین امنیت اجتماعى پى ببرند، نه تنها هدفمندانه زندگى مى ‏کنند، بلکه براى رفتارها و اندیشه‏ های شان دست به گزینش مى‏ زنند تا به اهداف متعالى الهى و انسانى دست یابند و از این ‏رو به مسأله حجاب نیز به عنوان راهبردى کارساز جهت تأیید و ترویج ارزش‏هاى اجتماعى، تأمین‏ کننده سعادت آدمى و منشأ قرب الهى مى‏ نگرند.
 
سردار حبیبی در ادامه این یادداشت نوشت: مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب و فشارهای نابهنجار وارداتی با تقویت ابعاد فکری ارزشی در بین افراد اجتماع یکی از راههای گسترش امنیت اجتماعی است .از این رو باید تمام ابزارهاى فرهنگ‏ ساز از قبیل کتاب، مطبوعات و صدا و سیما به سوى ارزش‏هاى اسلامى که یکى از بارزترین آنها رعایت پوشش و حجاب برتر و مطلوب و امنیت اجتماعى فراگیر است، هدایت شوند و همه افراد را به این سمت رهنمون گردند.
 
 وی در ادامه به بیان  فواید حجاب در ابعاد فردی و اجتماعی پرداخت و گفت: فواید فردی عبارتند ار  برخورداری از امنیت و قرار نگرفتن در معرض آزار و اذیت دیگران، برخورداری از بهداشت روانی و احساس آرامش بیشتر، حفاظت از وقار، شخصیت، کرامت، اصالت و عظمت زن و فواید اجتماعی عبارتند از استحکام بخشیدن به کانون خانواده و حفظ تعادل روانی و آرامش جامعه.
 
فرمانده انتظامی استان فارس در ادامه این یادداشت، آورده است: آثار و فواید حجاب اسلامى بر گسترش امنیت اجتماعى منجر به ایجاد آرامش روانی بین افراد جامعه، کاهش چشمگیر آسیب های فردی و اجتماعی و حضور معنوی گرایانه زنان و مردان در محیط اجتماعی می شود.
 
نقش عفاف و حجاب در تحکیم خانواده
حبیبی به نقش عفاف و حجاب در تحکیم خانواده اشاره کرد و افزود: خانواده به عنوان مهمترین رکن در نظام اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این خانواده است که جامعه فعلی را می سازد و با تربیت صحیح فرزندان جامعه آینده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.ازاین رو رعایت حجاب چه در محیط خانه و چه در بیرون از آن بسیار حائز اهمیت است.مردان و زنانی که به اصول اخلاقی پایبند نیستند معضلی برای جامعه می باشند و بنیان های خانواده را از هم می پاشند.
 
بی بند و باری و زیر پا گذاشتن ارزش‌های دینی، نهاد خانواده را از معنویت، صفا و پاکی خالی می‌سازد و موجب از هم گسیختگی عاطفی و هنجارهای حاکم بر آن می‌شود.
 
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1749995
ارسال نظر
نظرات