شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:12 منتشر شده در مورخ: 1400/04/20 شناسه خبر: 1750546
پروژه‌ای که ۱۸ سال از کلنگ زنی آن می‌گذرد؛

حرکات نمایشی دولتمردان هم تکلیف تالار مرکزی سنندج را روشن نکرد

حرکات نمایشی دولتمردان هم تکلیف تالار مرکزی سنندج را روشن نکرد
پروژه فرهنگ سنندج در دولت دوم محمد خاتمی تخریب و توسط مسئولان وقت وعده بازسازی آن طی دو سال داده شد که متأسفانه با گذشت ۱۸ سال از این ماجرا هنوز این امر محقق نشده است و دولت روحانی نیز در این هشت سال فقط ادامه دهنده وعده های سلف خویش بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، کردستان جزو محروم ترین استان های کشور از لحاظ زیرساخت های فرهنگی و هنری بوده و بسیاری از شهرهای این استان از کوچکترین امکانات و زیرساخت ها در این عرصه بی بهره هستند.

دستگاه های فرهنگی و هنری همچون فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری طی دو دهه اخیر به جای اینکه یک نهاد تخصصی باشند متأسفانه به ابزاری برای تحقق امیال سیاست مداران تبدیل شده و از رسالت خویش دور شده اند.

غلبه امیال سیاسی بر امور تخصصی موجب تهی شدن این نهادها از افراد متخصص و دلسوز شده و بسیاری از پروژه های عمرانی در بدنه فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بدون حضور متخصصان و تنها با تاخت و تاز سیاسیون و پیمانکاران به پیش می رود.

پروژه تالار مرکزی سنندج به عنوان نماد ناکارآمدی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان طی ۲ دهه اخیر مطرح بوده و اکنون با گذشت ۱۸ سال از کلنگ زنی این پروژه هنوز شاهد ارائه آمارهای متناقضی از عملیات ساخت آن هستیم.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان که از نعمت واحد عمرانی محروم بوده و بسیاری از نیروهای توانمند آن بازنشسته شده اند قدرت آنچنانی برای پیشبرد امور عمرانی را نداشته و طی چند سال اخیر نیز تنها مدیرکل تئاتری آن در حوزه ساخت پلاتوهای تئاتر و آن هم برای ادای دین به هم مسلکان خویش اقداماتی نه چندان قابل توجه انجام داده است.

به گفته عبیدالله رستمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان که در هفته نامه دولتی سیروان و کانال های مجازی این رسانه بازتاب یافته است، پیشرفت فیزیکی پروژه از سال 82 تا پایان 96 در مدت 14 سال را 25 درصد و از سال 97  تا 16 تیرماه جاری به 68 درصد رسیده است اما آقای مدیرکل شیوه سنجش این میزان پیشرفت فیزیکی را عنوان نکرده اند و نفرموده اند که اداره کلی که فاقد واحد عمرانی است این سنجش توسط چه کسی صورت گرفته است.

رستمی همچنین در این مصاحبه به وعده جذب اعتبارات مازاد بر اعتبارات سال 99 توسط نمایندگان سنندج در مجلس شورای اسلامی اشاره کرده است اما نگفته است که کدام نماینده، از چه محلی و به چه میزان برای این امر وعده داده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در این مطلب ادعای چهار برابری بودجه این پروژه را در سال مالی ۹۹ کرده است و افزوده است که 37 میلیارد تومان برای عملیات احداث این پروژه با تخصیص 100 اختصاص یافته است.

رستمی ادعا کرده است که تا پایان سال 96 از محل اعتبارات ملی 10میلیارد تومان، سال 97 از محل اعتبارات ملی استانی شده 19 میلیارد تومان با 100درصد تخصیص،سال 98 حدود 9 میلیارد تومان با 100درصد تخصیص داده شده است.

با این ادعاهای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در خصوص اعتبارات اختصاص داده شده به پروژه تالار مرکزی سنندج و بر اساس وعده های مدیرکل قبلی فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان باید با این اعتبارات این پروژه اکنون تکمیل می شد اما هنوز گرفتار در بازی اعداد و ارقام است.

جالب تر اینکه بهرام نصرالهی زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سوم خرداد ماه و دقیقا ۴۵ روز قبل تر از مصاحبه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با سایت تابناک کردستان از پیشرفت ۷۰ درصدی این پروژه خبر داده بود.

بازی با اعداد و ارقام دردی از پروژه های عمرانی کردستان دوا نمی کند

این بازی با اعداد و ارقام توسط دولتمردان تدبیر و امید در واپسین روزهای مدیریتیشان در کردستان نوعی فرار رو به جلو از ضعف مدیریتیشان بوده و می توان گفت که این حنا دیگر رنگی ندارد و پروژه ای که ۱۸ سال از عملیات عمرانی آن می گذرد دیگر نیازی به این وعده های توخالی و آمارسازی ها ندارد.

قرار بود این مجموعه در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع و با استفاده از اعتبارات استانی در مدت ۲ سال ساخته شود ولی با توجه به اینکه منابع استانی جوابگوی هزینه‌های ساخت نشد در فهرست طرح‌های ملی قرار گرفت و زمین آن پس از چند مورد اصلاحیه به ۱۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع افزایش یافت.

روند احداث و بازسازی تالار مرکزی شهر سنندج تاکنون پنج دولت، هفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پنج استاندار، هفت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی را به خود دیده ولی وعده‌های تمامی این مسئولان در خصوص تسریع در احداث و بهره برداری از آن به نتیجه نرسیده است و حتی وعده مدیرکل پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان مبنی بر افتتاح بخشی از این پروژه در سال ۹۸ نیز محقق نشد.

از سال ۸۲ تاکنون روند احداث تالار مرکزی شهر سنندج که در روزگاری با اعتباری حدود یک میلیارد تومان ممکن بود امروز نیازمند اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان است و طی این مدت میلیاردها تومان نیز هزینه نگهداری کارگاه احداث شده در محل این پروژه شده است.

جالب تر اینکه جلال قلعه شاخانی مدیرکل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در ۱۰ مرداد ماه سال ۹۷ در خصوص وضعیت تالار مرکزی سنندج با اشاره به اینکه این پروژه ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفته بود: برآورد شده برای تکمیل آن به ۳۱ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی در این مصاحبه خبری ادعا کرده بود که این پروژه با برنامه ریزی دولتمردان تدبیر و امید ۱۵ ماهه به بهره برداری خواهد رسید اما عمر مدیریتی وی کفاف نکرد و معاون فرهنگی به عنوان سکان دار فرهنگ و ارشاد اسلامی استان انتخاب شد و اکنون با گذشت ۳۶ ماه از این وعده هنوز مسئولان دستگاه فرهنگ و هنر و مسئولان اقتصادی استان بر ثر میزان پیشرفت فیزیکی این پروژه با همدیگر اختلاف دارند.

گفتنی است،‌ در نقشه احداث این طرح در ۵ طبقه با ظرفیت تالار ۱۲۰۰ نفره وسالن چند منظوره سینما تئاترموسیقی ۱۳۰ نفره طراحی شده است.

پلاتو های تئاتر،کارگاه دکور،کارگاه لباس،کارگاه رنگ،نگار خانه،سایت اداری، پارکینگ،مهمانسرای vip از جمله بخش های این مجموعه است که باز هم بازگو کننده نیازهای یک طیف از هنرمندان بوده و نیازهای بسیاری از رشته های هنری در این مجموعه فراموش شده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1750546
ارسال نظر
نظرات