شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 12:16 منتشر شده در مورخ: 1400/04/20 شناسه خبر: 1750554
کارشناس شهرسازی و معماری در یزد تشریح کرد

علت‌های افزایش قیمت زمین در یزد/ نقش توزیع مناسب خدمات شهری در کنترل قیمت زمین

علت‌های افزایش قیمت زمین در یزد/ نقش توزیع مناسب خدمات شهری در کنترل قیمت زمین
نقصان محمدی کارشناس شهرسازی و معماری در یزد به تشریح علت‌های افزایش قیمت زمین در یزد و راهکارهای مقابله با آن پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا نقصان محمدی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به گسترش شدید شهری در یک مقطع زمانی در شهر یزد، گفت: وقتی شاهد گسترش شهری باشیم و زمینی نباشد که دولت در اختیار مردم قرار دهد و حتی دولت در طرح اقدام ملی با کمبود زمین مواجه باشد، طبیعتاً قیمت زمین به همراه مسکن افزایش پیدا می‌کند.

کارشناس شهرسازی و معماری در یزد اضافه کرد: زمانی که تقاضا زیاد می‌شود و زمین و مسکن به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای مطرح می‌شود و نمی‌تواند بین عرضه و تقاضا توازن برقرار کند، قیمت زمین افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه در بحث ملی به لحاظ بحث‌های اقتصادی و ارزش پولی طبیعتاً قیمت زمین همراه با مسکن افزایش پیدا می‌کند که همین مسئله نیز در شهر یزد اثرگذار بوده است، افزود: طی این سال‌ها در شهر یزد برخی مناطق مانند صفائیه و اطراف آن ارزش زمین رشد قابل توجهی داشته و مابقی مناطق شهر به این میزان رشد نداشته است.

نقصان محمدی با اشاره به نقش خدمات شهری در افزایش قیمت زمین، گفت: وقتی خدمات شهری در نقاط خاصی از شهر متمرکز شود بدیهی است که ارزش زمین‌های آن مناطق بالاتر خواهد رفت که در این راستا شورای شهر و شهرداری اگر بتوانند توزیع عادلانه‌ای داشته باشند تا حدودی در کنترل قیمت زمین اثرگذار است.

کارشناس شهرسازی و معماری در یزد سیاست‌گذاری‌های عمومی مسکن را یکی از راه‌های کنترل قیمت زمین دانست و تصریح کرد: چندین سال بود که دولت در بحث حل مسکن ورود پیدا نمی‌کرد، البته به نظر می‌رسد این عدم ورود هم نتایج کنونی را تشدید می‌کند که در این بحث هم دولت باید با برنامه‌ریزی حساب‌شده به‌گونه‌ای عمل کند که سبب افزایش بی‌رویه قیمت مسکن و زمین نشود.

وی از دیگر راه‌های کنترل قیمت زمین و مسکن را آماده‌سازی بستری برای ورود مردم در جهت سرمایه‌گذاری در این بخش عنوان کرد و اظهار داشت: قیمت زمین مرتبط باسیاست‌های کلان دولت در بحث مسکن و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این بخش است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1750554
ارسال نظر
نظرات