شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 13:54 منتشر شده در مورخ: 1400/04/21 شناسه خبر: 1750869
یادداشت؛

ازدواج آسان و افزایش جمعیت عناوینی زیبا برای همایش ها

ازدواج آسان و افزایش جمعیت عناوینی زیبا برای همایش ها
وقتی نمودار نرخ رشد جمعیت در ایران هر سال عدد کمتری را نسبت به سال قبل نشان می دهد؛ می توان نتیجه گرفت ازدواج آسان و افزایش جمعیت تنها عناوینی زیبا برای برگزاری همایش ها است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان، ازدواج آسان و افزایش جمعیت شعارهایی است زیبا برای تریبون های سخنرانی یا عناوینی جذاب برای برگزاری همایش ها؛ اما ضریب اثر این سخنان زیبا تنها از گلوی سخنران تا گوش حضار می رسد و از در سالن سخنرانی بیرون تر نمی رود؛ کافی است پا در راه تشکیل خانواده بگذاری اگر کمرت زیر بار هزینه های عقد و عروسی خم نشد با شوری وصف ناشدنی به دنبال وام ازدواج میروی در این مرحله کفشی پولادین به کار آید تا از هفتاد خوان بانکها برای گرفتن وام بگذری؛ اینجاست که شاهنامه به فغان می آید!

خوب رسیدیم به ساختن سرپناه! ساختن که نه زیرا به تدبیر مثال زدنی دولت، ساخت و خرید خانه به آرزویی دست نیافتنی برای جوانان تبدیل شده که شاید در آینده ای نزدیک به سالمندی بتوان با پس اندازی چندین ساله به آن دست یافت!

در روزهای سخت افزایش قیمتهای سرسام آور زمین و مصالح ساختمانی؛ شاید تنها گزینه پیش روی خانوارها اجاره نشینی باشد که طبق آخرین آماری که به سال ۱۳۹۸ برمی گردد نرخ اجاره نشینی در ایران بیش از ۲۴ درصد است.

حال اگر این ۲۴ درصد خانوار، بنگاه به بنگاه در پی منزل باشند بعد از گذار از مرحله همسان سازی بودجه و خواسته به شرطی عجیب از جانب مالکان و املاک داران برخورد می کنند! «به خانواده با ۲ فرزند به دلیل جمعیت زیاد خانه اجاره نمی دهیم»!

معلوم نیست طبق کدام قانون و قاعده داشتن ۲ فرزند جرم است که جریمه آن اجاره ندادن خانه به خانواده ها است و این اتفاق در حالی رقم می خورد که نمودارهای نرخ رشد جمعیت در ایران سر به پایین و رو به سقوط صفر را نشانه می روند و این نرخ در سال  ۹۹ به ۰.۶ درصد رسیده است و این امر حاکی از آن است که در حال افول جمعیتی و گذار از جوانی به سالخوردگی هستیم.

خسران‌های سرمایه‌ای، عاطفی و اقتصادی از مهم‌ترین ضررهای ناشی از تغییر ساختار جمعیت و سالخوردگی جمعیت در کشور است؛ با این وجود نه در سطح خرد، مالکان و نه در سطح کلان، مسئولان، کسی به این مهم توجه نمی کند و همگی چشم خود را بر واقعیت بسته اند و تنها فعالیت مسئولان فرهنگی و اجرایی کشور در راستای مقابله با پیری جمعیت به چاپ چند بروشور و برگزاری همایش و نمایش ختم می شود؛ همانطور که ملاحظه می کنید تمام مسئولان دست به دست هم داده اند تا آمار ازدواج را بالا ببرند و مشکل پیری جمعیت که به زودی گریبان ایران عزیز را می گیرد از این مرز و بوم رخت بربندد.

اما باید به مسئولان امر گفت حرف و سخن و کاغذ برای مردم راهکار ازدواج و خانه دار شدن و فرزندآوری نیست!

یادداشت از: میری

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1750869
ارسال نظر
نظرات