شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 13:07 منتشر شده در مورخ: 1400/04/22 شناسه خبر: 1751133
بررسی تاثیر حجاب و عفاف بر خانواده؛

مصونیت جامعه از فساد اخلاقی با حجاب و عفاف حفظ می‌شود/ حجاب شرطی لازم برای استحکام خانواده‌ها

مصونیت جامعه از فساد اخلاقی با حجاب و عفاف حفظ می‌شود/ حجاب شرطی لازم برای استحکام خانواده‌ها
حجاب به معنای پوشش بیرونی و عفاف به عنوان پوششی درونی برای زوجین در خانواده می‌تواند بهترین علت برای تحکیم روابط بین آن‌ها، مصونیت جامعه از فساد اخلاقی و شرطی لازم برای استحکام خانواده‌ها باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس، امر حجاب یک دستور دینی است و از شاخصه‌های مهم جامعه به شمار می‌آید که با گره خوردن با بسیاری از مسائل دارای ابعاد سیاسی، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی است. به‌طورقطع ترویج عفاف و حجاب در خانواده کاهش آسیب‌های اجتماعی را به وجود می‌آورد زیرا خانواده به‌عنوان یکی از کوچک‌ترین و بااهمیت‌ترین نهادهای اجتماعی یک جامعه مرکز عشق ، امید و تحقق آرزوهای زیبا و شیرین دختران و پسران است.

ترویج عفاف و حجاب می‌تواند در تنظیم روابط میان زن و مرد در خانواده نقش به سزایی داشته باشد و اگر عفاف و حجاب در جامعه‌ای به‌صورت کامل رعایت شود روابط زن و مرد به محیط خانواده محدودشده و حریم آن‌ها در محیط بیرون حفظ می‌شود .

رعایت عفاف و حجاب از فروپاشی خانواده‌ها جلوگیری می‌کند و شناخت تأثیرات آن می‌تواند مسیر حرکت جامعه را به سوی ترقی و تعامل هموار سازد.

حفظ آرامش و مصونیت جامعه از فساد یکی از فلسفه‌های وجوب حجاب است

روانشناس و مشاور حوزه خانواده نیز بابیان اینکه عفاف و حجاب یکی از محورهای زندگی قرآنی و ارزنده‌ترین نمودهای عینی فرهنگی و اجتماعی در تمدن ایران اسلامی بشمار می‌آید، گفت : زندگی اجتماعی چه بر استدلال عقلی و چه بر خواسته فطری یا بر بیان قراردادهای اجتماعی بناشده و از عملکرد متقابل افراد تأثیر می‌پذیرد .

شیرین گل صفت با تأکید بر این موضوع که سعادت و سلامت هر جامعه با سلامت و سعادت کانون خانواده پیوند عمیق و ناگسستنی دارد بیان کرد: خانواده و دامان پرمهر والدین تنها جایگاهی است که نیازهای عاطفی و فکری فرزندان را به نحو مطلوب برآورده می‌کند و در آن پایه‌های شخصیتی افراد بنانهاده و فضایل اخلاقی آموزش داده می‌شود.

وی یادآور شد : حجاب نقش بزرگی در تأمل جامعه و رسیدن امت اسلامی به هدف آفرینش ، پاکی ، عفت ، اصالت و هویت فرهنگی ایفا می‌کند، لذا باید به اهمیت این مسئله و نقش آن در تأکید بنیان خانواده بیش‌ازپیش توجه شود.

این استاد دانشگاه یکی از عوامل مهم سلامت و استواری خانواده‌ها و جاذبه بیشتر زن و مرد را در رعایت حجاب ، پوشش اسلامی و عفت دانست و تصریح کرد: حجاب شرط لازم برای استحکام خانواده‌هاست نه شرط کافی و می‌توان گفت حجاب از مؤثرترین عوامل تحکیم روابط خانوادگی و بی‌حجابی از مخرب‌ترین عوامل تزلزل خانوادگی به شمار می‌آید .

گل صفت بیان کرد: یکی از فلسفه‌های حقیقی وجوب حجاب حفظ آرامش و مصونیت جامعه از فساد و عمق و معنا بخشیدن به امنیت اجتماعی با توسعه آن است زیرا نفس آدمی دریایی مواج از تمایلات و خواسته‌ها به شمار می‌آید .

وی تأکید کرد: تحقیقات نشان داده است افرادی که دارای هوش معنوی بالا یا از منابع کنترل معنوی درونی بسیار مناسبی برخوردارند از تعارض درونی کمتری برخوردار بوده و در پی احساس آرامش بالا طول عمر بیشتری نسبت به کسانی که از معنویت فاصله گرفته‌اند دارند.

رعایت عفاف و حجاب در خانواده موجب گسترش آن در جامعه می‌شود

مشاور فرماندار قوچان در امور زنان و خانواده نیز در گفتگو با صبح توس اظهار کرد: کوچک‌ترین نهاد اجتماعی خانواده بوده و اگر در آن مسئله عفاف و حجاب رعایت شود می‌توان آن را به سطح جامعه تسری داد.

سیده عفت موسوی نژاد بابیان اینکه حیا و حجاب می‌تواند امنیت زندگی را تأمین نماید گفت: داشتن عفاف و حجاب در رابطه‌های اجتماعی اثرگذار بوده و نوع پوشش می‌تواند بر زندگی افراد مؤثر باشد لذا گسیخته شدن این مسئله مهم ارتباط‌های فرا زناشویی را در جامعه به وجود آورده است.

وی افزود: خانواده‌ای که حریم‌ها و بایدها و نبایدها را در قالب چهارچوبی مشخص رعایت کند می‌تواند آرامش را برای فرزندان خود نیز به وجود آورد.

مشاور فرماندار قوچان در امور زنان و خانواده تأکید کرد: عدم رعایت مسئله عفاف و حجاب می‌تواند به زندگی دیگران نیز آسیب وارد کند بنابراین باید مراقب امنیت و آرامش زندگی‌ها بود و چهارچوب‌ها را در قالب حدودی مشخص رعایت کرد.

رعایت این امر مهم از طرف مردان و زنان به‌ویژه بانوان در محیط خانواده می‌تواند جامعه را از بسیاری خطرات حفظ کرده و کیان خانواده در معرض تهدید و خطر قرار نگیرد . مادرانی که در تربیت فرزندان اهمیت حجاب و عفاف را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند می‌توانند جامعه‌ آینده را مصون از معضلات اجتماعی کنند . دولت ، رسانه‌ها و مردم نیز می‌توانند نقش مؤثری بر ترویج این امر مهم داشته باشند.

عقل‌گرایی در عفاف و حجاب خانواده را مستحکم می‌کند

در ادامه استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با صبح توس بابیان اینکه باید نگاه به خانواده و مسئله فرزند پروری و همسرداری یک نگاه اصیل ، ریشه‌دار و کمال گرایانه باشد، گفت: به‌طورقطع تفکر و نوع اندیشه می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت یک خانواده اثرگذاری داشته باشد پس برای داشتن خانواده‌ای سالم باید روح و روان سالم بر مبنای عقل‌گرایی رشد یافته مبتنی بر دید داشت.

مریم صاحب‌الزمانی بابیان اینکه حجاب و عفاف رابطه مستقیمی باعقل دارد، افزود: هر چه حیا و عفاف بیشتر باشد عقل‌گرایی در انسان رشد پیدا می‌کند و همین امر نیز موجب مستحکم شدن بنیان خانواده و انسان‌سازی می‌شود .

وی رابطه عفت و حجاب را یک رابطه لازم و ملزوم دانست که هر دو در کنار هم‌خانواده را مستحکم می‌کند و خاطرنشان کرد: عفت در تمام شخصیت‌های انسان باید موردتوجه قرار گیرد از کلام و نگاه گرفته تا رفتار و ... اما آنچه در خانواده بیشتر باید موردتوجه قرار گیرد عفت در کلام است زیرا نباید در محبت و غضب افراطی عمل کرد.

استاد حوزه و دانشگاه با یادآوری اینکه درگذشته مادران فرزندان خود را بیشتر در آغوش گرفته و محبت خود را از طریق تماس مستقیم با کودک ابراز می‌کردند، بیان کرد: متأسفانه مادران امروزی برای پرورش فرزندان خود به گهواره روی آورده و همین امر باعث می‌شود فرزند کمتر دیده و وقتی وارد جامعه می‌شود دچار لغزش شود.

صاحب‌الزمانی با اشاره به اینکه نبود عفاف و حجاب در میان خانواده‌ها می‌تواند معضلات و مشکلات فراوانی به وجود
آورد گفت: رعایت عفاف و حجاب در زن و مرد موجب تقویت ایمان می‌شود و همین امر نیز رابطه مستقیمی با شکل دادن شخصیت فرزندان خواهد داشت زیرا کودکان تأثیرپذیری زیادی از پدر و مادر خود دارند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1751133
ارسال نظر
نظرات