شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 12:37 منتشر شده در مورخ: 1400/04/22 شناسه خبر: 1751134
عضو شورای شهر یزد:

مهاجرپذیری، از عوامل رشد قیمت مسکن در یزد است/ کنترل قیمت زمین، دغدغه شورای ششم شهر یزد

مهاجرپذیری، از عوامل رشد قیمت مسکن در یزد است/ کنترل قیمت زمین، دغدغه شورای ششم شهر یزد
شایق گفت: یکی از عوامل رشد قیمت زمین و مسکن در یزد، مهاجرپذیر بودن آن است که تقاضا را در این حوزه افزایش داده و کم بودن عرضه، قیمت مسکن را رشد داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مرتضی شایق در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص وضعیت رشد قیمت زمین در یزد گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، تورم بالا و بی‌برنامگی در مسائل اقتصادی متأسفانه در چند سال گذشته تمام سرمایه و پول مردم به سمت مسکن و ساخت‌وساز حرکت کرد و هم اکنون وضعیت اینگونه شده که روز به روز و لحظه به لحظه قیمت زمین و مسکن افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: چنانچه سیاست و برنامه‌ای در رابطه با سرمایه مردم وجود داشت تا این سرمایه به سمت تولید داخلی برود قطعاً عرضه و تقاضا در زمینه زمین و مسکن کنترل می‌شد و قیمت‌ها اینگونه سرسام‌آور نبود.

عضو شورای شهر یزد عنوان کرد: چنانچه اکثر محلات و مناطق یزد از جمله شهرک بسیجیان، بلوار استقلال، شهرک رزمندگان و .... را بررسی کنیم به وفور بنگاه املاک دیده می‌شود که همین بنگاه‌ها هستند که تعیین کننده قیمت زمین در یزد هستند و متأسفانه در این زمینه کنترل و نظارتی وجود ندارد.

شایق ادامه داد: شهر یزد، شهر مهاجرپذیر شده است و به واسطه وجود کارخانه‌های صنعتی و شرکت‌های خدماتی، اغلب از شهرها و استان‌های دیگر برای کار به یزد می‌آیند و همه این نیروهای کار، یا باید خانه اجاره کنند یا خانه بسازند و وقتی به این صورت تقاضای مسکن در شهر یزد بالا رود و عرضه کم باشد قیمت‌ها رشد پیدا می‌کند.

وی عنوان کرد: از طرفی شهر یزد، طرح تفضیلی دارد که حد و حدود شهر و محدوده خارج از شهر در آن مشخص است متأسفانه مالکان به طرق مختلف زمین‌های خارج از محدوده شهری را به قطعات کوچکی تفکیک می‌کنند و بدون در نظر گرفتن ضوابط به فروش می‌رسانند و هیچ نظارتی نیز در این زمینه وجود ندارد.

عضو شورای شهر یزد گفت: قیمت زمین در یزد لحظه‌ای شده و آمارهای غیر رسمی نشان می‌دهد در سال‌های اخیر بیش از 5 برابر شده است البته اینگونه نیست که در شهر یزد با کمبود مسکن مواجه باشیم بلکه بسیاری از واحدهای مسکونی در یزد خالی از سکنه هستند و مالکان آنها صرفاً برای سرمایه‌گذاری آنها را خریداری کرده‌اند.

شایق گفت: باید مجموعه دادگستری، شورای شهر و شهرداری، استانداری، فرمانداری و ... در زمینه مدیریت قیمت زمین و مسکن در یزد تدبیری بیندیشند چرا که با وجود رشد قیمت زمین در اکثر مناطق کشور، یزد نباید با این میزان از رشد قیمت مسکن مواجه باشد و باید در زمینه حضور بیش از 200 هزار مهاجر به استان یزد با توجه به شرایطی آب و هوایی دارد فکری کرد.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های اعضای شورای ششم شهر یزد مدیریت قیمت زمین و مسکن در یزد است، ادامه داد: بالا رفتن قیمت زمین، کوچک شدن واحدهای مسکونی و زندگی در خانه‌های کوچک و زیرزمینی عواقب خوبی به دنبال ندارد و امیدواریم در کنترل و نظارت بر قیمت مسکن در یزد اقدام اساسی صورت گیرد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1751134
ارسال نظر
نظرات