شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 11:08 منتشر شده در مورخ: 1400/04/24 شناسه خبر: 1751744

مدهای غربی؛ سلاح جدید رواج بد حجابی در جامعه

مدهای غربی؛ سلاح جدید رواج بد حجابی در جامعه
وقتی در خیابان قدم می زنید رهگذرانی را می بینید که ظاهرشان با تو غریب است و لباس تن شان هیچ ربطی به این دیار ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک آراستگی و آرایش افراد جامعه معرف فرهنگ و عامل موثر برای رشد آن کشور است. حال آنکه امروزه با انواع جدیدی از پوشش و مدل‌های لباس در جامعه مواجه هستیم؛ پوششی که به نظر می‌رسد نه از فرهنگ ایرانی بلکه با ورود مد و فرهنگ غرب شکل گرفته و بی‌هیچ چون و چرایی استفاده از آن در جامعه رواج یافته است.

وقتی در خیابان قدم می زنید رهگذرانی را می بینید که ظاهرشان با تو غریب است و لباس تن شان هیچ ربطی به این دیار ندارد.

مُد از گروه‌های بالای اجتماعی شروع می‌شود. گروه‌هایی که خود را به لحاظ اجتماعی و اقتصادی برتر می‌دانند و خود را در یک کلاس بالاتر اجتماعی می‌بینند، معمولاً در شروع استفاده از مُد آنها اول هستند، چون اصولاً مد یک عامل تمایز است و اینکه می‌خواهند خودشان را متفاوت از دیگران نشان دهند، در پیروی از مدهای جدید پیش‌قدم هستند و اینها طبقه‌های بالای اجتماعی هستند که از لحاظ اجتماعی یا اقتصادی خود را بالاتر می‌دانند و نمی‌خواهند مانند بقیه باشند.

ورود پوشاک قاچاق غربی؛ رونق را از بازار مد و لباس داخلی گرفته است

یکی از تولیدکنندگان پوشاک استانی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: برای کاهش معضلات فرهنگی باید از مبارزه با ورود عناصر و فرهنگ غربی به جامعه خودداری کرد تا بتوان در زمینه توسعه فرهنگ ایرانی موفق بود.

محمد پیروی ادامه داد: مد، به دلیل فضا و ویژگی‌های خاص خود افراد را تسخیر می‌کند، لذا این انسان‌ها نیستند که مد را انتخاب می‌کنند بلکه مد است که افراد را انتخاب می‌کند.

وی افزود: دنیای "مد" حوزه رقابت است و فرهنگ غربی با استفاده از تبلیغات و رعایت استانداردها در زمینه تولید پوشاک، توانسته به فرهنگ سنتی و بومی ایران غالب شود؛ بسیاری از مردم بدون آگاهی اقدام به تهیه مدهای غربی می کنند.

این تولیدکننده تصریح کرد: پوشش زنان تابعی از دنیای مد است. اصولا نظام سرمایه‌داری در حوزه تولید آنقدر در تولید کالاهای متفاوت سرعت گرفته که کالاهای جدید به عنوان رقیبی برای کالای قبلی است و اینقدر تنوع زیاد است که فرصت تعقل از مخاطب گرفته می شود.

پیروی گفت: بسیاری از تولیدکنندگان پوشاک داخلی به سختی سرپا مانده اند زیرا مدهای غربی در بازار پوشاک بیداد می کند و از طرفی قیمت تمام شده آنها در مقابل کالای داخلی به شدت پایین است و مخاطب به دلیل شرایط اقتصادی کالای غربی را انتخاب می کند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: تا زمانی که ورود کالای قاچاق پوشاک در کشور قطع نشود بازار تولیدکنندگان داخلی رونق نمی گیرد.

مد در ایران؛ صعنی سرکوب شده است

یکی دیگر از تولیدکنندگان پوشاک استانی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: مُد به ذات متعلق به سرمایه‌داری است و فقط به دنبال فروش محصول است و این فرصت تفکر را به شما نمی‌دهد؛ لذا شما در دید اول خریدتان را انجام می دهید.

اعظم حسنی زاده ادامه داد: ساحت اقتصادی مد بر جنبه اسلامی آن ارجحیت دارد؛ یعنی مخاطب به دنبال کالای متناسب با جیب خود است و دیگر در هنگام خرید به دنبال مد ایرانی و اسلامی آن نیست و این خود مخرب است.

وی افزود: ما تولیدکننده مانتو در کشور هستیم؛ ولی بازار مانتوهای داخلی از مدهای غربی پر شده است و ما در سراسر کشور مغازه هایی خاص که درصدد فروش کالای محجبه هستند در لیست سفارش ما قرار دارند.

این تولیدکننده تصریح کرد: در هیچ کدام از مانتوفروشی های سطح شهر؛ دکمه در مانتو دیگر معنایی ندارد و این مهم انتخاب را برای بانوان محجبه سخت می کند و وقتی به فروشنده اعتراض می کنیم می گوید خودت به مانتو دکمه اضافه کن ولی بعضا این مانتو بدون دکمه تنظیم شده است لذا اگر هم دکمه به آن اضافه کنید دیگر زیبایی قبل را ندارد.

وی ادامه داد: غرب با تنوع بسیار زیاد بازار مد را قبضه کرده است چون خودمان صاحب سبک و طراح در مد نبودیم. اینکه می‌گوئیم نمی‌توانیم با مد پیش برویم چون غرب مد را پیش می‌برد و ما مد را سرکوب کردیم.

این تولیدکننده در خاتمه گفت: تا زمانی که مدهای ایرانی اسلامی مورد توجه طراحان مد دنیا قرار نگیرد؛ ما در صنعت پوشاک ضعف داریم همان گونه که فرش ایرانی در دنیا حرف اول را می زند باید مد ایرانی نیز به این سمت برود.

عدم تسخیر سبک مد؛ جولان هجمه فرهنگی دشمن در بازار لباس

تولیدکننده پوشاک دیگری در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: امروز مد غربی در جامعه ما رواج پیدا کرده است زیرا این سبک از پوشش و لباس در قالب افکار و عقاید به صورت سلیقه در جوانان جامعه ما تزریق شده است.

محمد کریمی ادامه داد: جوانی که زیبایی را در برهنگی بداند، و آراستگی را در جلب نظر اغیار، هرگز جذب لباس های پوشیده و موقر اسلامی نخواهد شد.

وی افزود: تغییر سلیقه نیازمند کار هدفمند و برنامه ریزی فرهنگی است و برای این کار می بایست هزاران فیلم و برنامه و کتاب و سایت و شبکه اجتماعی تولید محتوا کنند ولی ما به شدت در زمینه محتوای فرهنگی حجاب در کشور ضعف داریم.

این تولیدکننده تصریح کرد: قیمت پارچه، لوازم خیاطی و ... در کشور بالا رفته است و من تولیدکننده وقتی یک لباس تولید و می خواهم روانه بازار کنم قیمت تمام شده اش قابل قیاس با لباس وارداتی نیست و قیمت کالای من چند برابر بالاتر از کالای مد غربی است این یعنی عملا تولیدکننده داخلی در کشور کار نکند.

کریمی گفت: باید صنعت مد را در اختیار بگیریم و صاحب سبک شویم. تولیدکننده با توجه به ذائقه مشتری، تولید می‌کند ما مشکل فرهنگی داریم و این از ضعف ماست که باید اصلاح شود.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: ما رنگین‌کمانی از فرهنگ‌ها و پوشش‌ها را داریم که نیاز به زیبایی را برطرف می‌کند و نیاز به زیبایی امری فطری است؛ باید با داشته هایمان صنعت مد را تسخیر کنیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1751744
ارسال نظر
نظرات