شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 13:17 منتشر شده در مورخ: 1400/04/24 شناسه خبر: 1751802
مدیر میراث فرهنگی تربت حیدریه:

کاج درخت تربت حیدریه قدمتی بیش از هزار سال دارد

کاج درخت تربت حیدریه قدمتی بیش از هزار سال دارد
محمدی گفت: قدیمی‌ترین درخت این خطه که در آثار ملی نیز به ثبت رسیده، درخت "کاج درخت" در روستایی به همین نام واقع در بخش بخش مرکزی با هزار و 150 سال است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی محمدی، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: اکنون در این شهرستان 24 اصله درخت کهنسال وجود دارد که قدمت آنها بین 300 تا هزار و 150 سال است.

وی با بیان این‌که رتبه دوم کهنسالی درختان تربت‌حیدریه به درخت چنار 850 ساله واقع در روستای رقیچه بخش کدکن اختصاص دارد، گفت: درختان کهنسال به عنوان میراث طبیعی بشری باید حفاظت و نگهداری شوند و این گونه درختان به عنوان نشانه سابقه و هویت منطقه هستند و حفاظت از آنها، در حکم حفاظت از میراث طبیعی و میراث ناملموس می‌باشد.

رییس اداره میراث فرهنگی تربت‌حیدریه همچنین گفت: مهمترین نمونه‌های درختان تاریخی این خطه که به ‌واسطه عمر طولانی و نیز ارتباط با فضای تاریخی اهمیت دارند و منبعی برای جذب گردشگر به شمار می‌روند در روستاهای کاج درخت، بکاول، رقیچه ، سریشا ، کدکن، بایگ، بسک، رزگ، رودمعجن، نسر، برس و کامه وجود دارند.

رییس اداره محیط زیست تربت‌حیدریه نیز گفت: درختان کهنسال به‌عنوان مهم‌ترین ذخایر ژنتیکی کشور حایز اهمیت بسیار هستند.
داوود نورمحمدی افزود: با توجه به این‌که بخشی از تنوع زیستی همین پوشش گیاهی(درختان کهنسال) هستند، لذا مطالعه بر روی آنها به عنوان یکی از ذخایر ژنتیکی برای ما بسیار حایز اهمیت است.

وی گفت: بر این اساس بین سال‌های 92 تا 93 یک تیم از همکاران ما به دعوت این اداره وارد تربت‌حیدریه شده و در راستای اجرای طرح شناسنامه‌دار کردن درخت‌های کهنسال و با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین علمی ضمن شناسایی عمر درختان، اسامی و مشخصات زیست محیطی آن‌ها را ثبت کردند که در کتاب مرجع درختان کهنسال ایران به ثبت رسیده‌است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1751802
ارسال نظر
نظرات