شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 11:27 منتشر شده در مورخ: 1400/04/25 شناسه خبر: 1751932
کارشناس مسائل غرب آسیا:

استقرار گروه‌های آشوب‌طلب در افغانستان، در امنیت همسایگان این کشور تأثیر منفی خواهد داشت

استقرار گروه‌های آشوب‌طلب در افغانستان، در امنیت همسایگان این کشور تأثیر منفی خواهد داشت
صدرالحسینی گفت: البته ایالات متحده آمریکا با تجاوز نظامی به افغانستان، طی بیست سال گذشته، اجازه حضور هیچ کشوری را که به دنبال امنیت افغانستان باشد را نداده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، پیرامون آخرین وضعیت افغانستان، گفت: با توجه به اینکه، موضوع صلح همواره یکی از دستورالعمل‌های اصلی جمهوری اسلامی است، بسیاری از منازعات و درگیری‌های نظامی که ممکن بود در منطقه به وجود بیاید، با و میانجی‌گری جمهوری اسلامی ایران حل و فصل شده است.

وی افزود: یکی از نمونه‌های مبرهن این مسئله در منطقه، مسئله افغانستان است که ایران تاکنون بارها اعلام کرده است، برای کمک به صلح، آرامش و امنیت همه مردم افغانستان و برای توسعه اقتصادی این کشور آمادگی کامل را دارد.

کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: البته ایالات متحده آمریکا با تجاوز نظامی به افغانستان، طی بیست سال گذشته، اجازه حضور هیچ کشوری را که به دنبال امنیت افغانستان باشد را نداده است.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر افغانستان در شرایطی قرار گرفته است که برای آینده آن فرضیاتی وجود دارد؛ یک احتمال این است که دولت افغانستان بتواند شرایط کنونی را ساماندهی کرده و امنیت را در کشور برقرار کند.

وی افزود: احتمال دیگر این است که اگر طالبان بتواند حکومت را در دست گیرد و همه جریان‌های ریشه‌دار قومی و مذهبی در افغانستان با توجه به میزان وزنی که دارند، در قدرت آینده شریک کند.

کارشناس مسائل غرب آسیا اضافه کرد: احتمال دیگری هم وجود دارد که گروه‌های آشوب‌طلب مستقر شوند، که بدیهی است این اتفاق بر روی امنیت مردم افغانستان و توسعه عمومی این کشور و همچنین احتمالاً بر روی همسایگان تأثیر منفی خواهد گذاشت.

صدرالحسینی ادامه داد: البته مبرهن است که شرایط ایران از نظر امنیت به گونه‌ای است که هیچ‌گونه نگرانی نسبت به مسائل داخلی کشور وجود ندارد، اما یقینا امنیت، صلح، ثبات و توسعه افغانستان برای ایران بسیار قابل اهمیت است.

وی عنوان کرد: آمریکایی‌ها بعد از 20 سال حضور اشغالگرانه در افغانستان، هیچ امکانات امنیتی برای تأمین امنیت و ایجاد صلح و ثبات در این کشور در اختیار دولت افغانستان قرار ندادند؛ این در حالی است که حضور آن‌ها در این کشور، در افزایش تولید و توزیع مواد مخدر، افزایش ناامنی، عدم توسعه این کشور و میدان دادن به گروه‌های آشوب‌طلب و تروریستی نقش اصلی را داشته است.

 

انتهای پیام/  

https://www.dana.ir/1751932
ارسال نظر
نظرات