شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: عکس
ساعت: 10:11 منتشر شده در مورخ: 1400/04/26 شناسه خبر: 1752086
گزارش تصویری؛

تصاویر / زیارتگاه امام رضایی در دل کرمان

تصاویر / زیارتگاه امام رضایی در دل کرمان
فاطمه صغری بنت امام موسی کاظم (ع) معروف به بی بی حیات ، برای دیدن امام هشتم راهی مشهد مقدس بوده که در این محل به علت بیماری دار فانی را وداع می گوید.

به گزارش سرویس چندرسانه ای شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از"راه آرمان"بر روی ضریح مطهر امامزاده ، نام وی ، فاطمه صغری بنت امام موسی کاظم (ع) معروف به بی بی حیات ، معرفی شده است.

در کتاب بی بی رقیه ، اهالی معتقدند : بی بی رقیه برای دیدن امام هشتم راهی مشهد مقدس بوده که در این محل به علت بیماری دار فانی را وداع می گوید.

بعضی بر این عقیده اند که به این علت ایشان را «بی بی حیات» نامیده اند که از دست دشمنان به این روستا پناهنده ، اما به دست دشمن نیفتاد و زنده ماند.

مردم هم شایعه شهادت ایشان را باور نکرده ، گفتند بی بی حیات زنده است، از آن پس ، این محل به «بی بی حیات» معروف شده است. اطلاعات فیزیکی بقعه متبرکه:این زیارتگاه در 42 کیلومتری شمال شرق شهر چترود در روستای بی بی حیات قرار گرفته است.

بقعه بر فراز تپه ای مشرف بر روستا و کوه های اطراف با چشم اندازی زیبا واقع شده و مورد احترام و اعتقاد اهالی است،از تاریخ بنای نخستین آن اطلاعی نیست ، اما به صورت خشت و گل با گنبدی مطبق بوده است.

در حدود یک قرن پیش، ابراهیم خان ، حاکم خنامان آن جا را توسعه و بازسازی کرد و بنای کنونی را پی کند. پنجاه سال بعد ، سیدعندلیب استرآبادی قسمتی از مجموعه را اضافه کرد بیست سال بعد از او ، شخصی به نام طلائی صحن و سرایی ساخت و حسینیه ای نیز به بقعه اضافه کرد.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1752086
ارسال نظر
نظرات