شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:52 منتشر شده در مورخ: 1400/04/27 شناسه خبر: 1752403
گزارشی از پیشروی لاک‌پشتی مسکن ملی؛‌

مسکن ملی و سوالات بی‌جواب متقاضیان/ نبود زمین مشکل اصلی طرح اقدام مسکن ملی در کردستان است

مسکن ملی و سوالات بی‌جواب متقاضیان/ نبود زمین مشکل اصلی طرح اقدام مسکن ملی در کردستان است
طرح اقدام ملی مسکن به عنوان راهکاری برای خانه دار شدن ۴۰۰ هزار خانوار از اقشار متوسط و کم درآمد برنامه‌ریزی شده که کردستان از این تعداد سهم ۱۱ هزار و ۸۴۳ واحدی دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان راهکاری برای خانه دار شدن ۴۰۰ هزار خانوار از اقشار متوسط و کم درآمد برنامه‌ریزی و شده که کردستان از این تعداد سهم ۱۱ هزار و ۸۴۳ واحدی دارد.

دستگاه‌های اجرایی متولی اجرای طرح مسکن ملی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر راه و شهرسازی و زیر این تعداد جمعیت نیز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انتخاب شده که تاکنون با همت این ۲ دستگاه، ۹۸ درصد روند تامین اراضی مورد نیاز برای ۲ هزار و ۳۷۳ مورد انجام شده اما تلاش‌ها برای تامین زمین برای باقی خانوارها همچنان ادامه دارد.

نبود زمین مشکل اصلی طرح اقدام مسکن ملی در کردستان است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: اگرچه فعالیت بخش مسکن طرح اقدام ملی در بیشتر نقاط کشور در حال انجام است اما در کردستان بنا به دلایل مختلف از جمله کمبود زمین با چالش مواجه است.

خالد جعفری اظهار کرد: در حوزه ساخت مسکن ملی در برخی شهرهای استان به ویژه شهر سنندج با مشکل تامین زمین مواجه هستیم که باید در این حوزه چاره‌اندیشی شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با بیان اینکه یکی از دلایل افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن نبود زمین کافی برای احداث واحدهای مسکونی جدید است، اذعان کرد: بخش دولتی و خصوصی باید در کنار هم در راستای حمایت از صنعت ساختمان گام بردارند.

جعفری اضافه کرد: باید با فرهنگ‌سازی مناسب فعالین و متقاضیان این حوزه را با اجرای برنامه‌های مختلف به میدان بیاوریم این کار موجب افزایش نظارت اجتماعی می‌شود.

۳۵ هزار واحد مسکن مهر در کردستان مدیریت شد

شهرام ملکی  اظهار داشت: ۳۵ هزار واحد مسکن مهر در استان برای شهرهای زیر ۲۵ هزار و بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت از سوی راه و شهرسازی و بنیاد مسکن در کردستان مدیریت شد.

ملکی افزود: با برنامه‌ریزی در شورای مسکن ۷۰۰ مورد مسکن باقی مانده نیز انجام خواهد شد و بزودی پرونده مسکن مهر در استان بسته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۸ با ورود دولت به بخش تولید و تامین مسکن گام‌های خوبی در استان برداشته شده است، پای کار بودن بانک تخصصی و بانک عامل مسکن را یکی از نقاط قوت مسکن دانست.

به گفته معاون عمرانی استاندار کردستان، اگر دولت طرح و برنامه جامعی در زمینه کاهش هزینه تمام شده مسکن دارد در استان متقاضی موثر داریم.

وی افزود: کردستان جزو استان‌هایی است که هیچ مسکن مهری بدون متولی نداشته است.

ملکی با اشاره به بخش تفاهم‌نامه در خصوص استفاده از فناوری و تکنولوژی‌های نوین در طرح مسکن ملی، حضور اداره استاندارد بر نظارت بر ساخت و سازها را ضروری برشمرد.

وی بر استانداردسازی در مدیریت تولید مسکن تاکید کرد و اظهار داشت: در آیین‌نامه‌های سیاست کلی ساخت و سازها بر تقویت استفاده از مصالح با کیفیت و مرغوب تاکید شده است.

معاون امور عمرانی استاندار کردستان سیاست کلی راه و شهرسازی را در راستای احداث مسکن استفاده از مصالح با کیفیت دانست و گفت: متقاضیان مسکن را به دلیل پایین بودن مصالح به سمت استفاده از کالاهای نامرغوب هدایت نکنیم.

وی با اشاره به تامین زمین و ثبت‌نام ۲۲ هزار نفر در این حوزه گفت: ۱۲ هزار نفر برای تامین زمین پول واریز کرده‌اند.

ملکی یادآور شد: بخشی از متقاضیان نتوانستند ثبت‌نام کنند، اگر دولت و وزارت راه و شهرسازی اجازه ثبت‌نام در استان را فراهم کند می‌توانیم متقاضیان موثر بیشتری پذیرش کنیم.

وی اذعان کرد: در گام نخست برای ۱۲ هزار متقاضی زمین در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار و بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن مشترکا با ستاد اجرایی متولی اجرای آن هستند.

ملکی گفت: امروز در تمام شهرستان‌های استان بجز سنندج، مریوان و کامیاران زمین مورد نیاز تعیین تکلیف و مدیریت شده است.

وی یکی از مشکلات راه وشهرسازی در طرح اقدام ملی مسکن را مربوط به شهرستان کامیاران دانست و افزود: علیرغم جمعیت و متقاضی موثر، تاکنون یک هزار و ۸۰۰ متقاضی موثر اعلام شده است و برای بیش از ۹۰۰  نفر ( بجز حاشیه روستای دیار) با افزایش محدوده قانونی راهکار مناسبی پیشنهاد وارایه نشده است.

وی به تعاونی‌های صاحب زمین‌های اطراف شهر کامیاران هشدار داد که اجازه الحاق آن زمین‌ها به شهر داده نخواهد شد.

12 هزار واحد سهم کردستان از اقدام ملی مسکن است

سرپرست معاونت مسکن و بازآفرینی شهری اداره‌کل راه و شهرسازی استان کردستان گفت: 12 هزار و 210 متقاضی واجد شرایط مسکن ملی در استان شناسایی شده‌اند که تاکنون هفت هزار و 700 نفر وجه خود را واریز کرده‌اند.

 مصطفی رضایی خاطر نشان کرد: دو ویژگی منحصر به فرد مسکن، یکی اینکه ظرفیت دانش، مصالح آن در کشور فراهم است و تحریم بر آن اثری ندارد و دوم اینکه میزان اشتغالزایی آن با سایر بخش‌هاقابل مقایسه نیست، موجب تصویب طرح اقدام ملی مسکن شد.

به گفته وی، سهمیه کردستان در طرح اقدام ملی مسکن ۱۱ هزار و ۸۵۰ واحد اعلام شد اما با توجه به وضعیت توپوگرافی و کم‌بودن سطح اراضی قابل مسکونی در استان درخواست کاهش این عدد به حدود ۴ هزار واحد دادیم اما وزارتخانه قبول نکرد.

رضایی افزود: 12 هزار و 210 متقاضی واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن در استان کردستان شناسایی شدد و قریب به هفت هزار و 700 واحد واریز وجه کردند که دو برابر توانایی استان در طرح اقدام ملی است.

وی اذعان کرد: اینکه نمی‌توانیم نیاز مسکن را برآورده کنیم اجحاف در حق مردم است و با توجه به تکلیف وزارتخانه، ملاک ما همان ۱۲ هزار و ۲۱۰ واحد است.

به گفته رضایی، در سنندج ۱۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند که 6 هزار نفر واجد شرایط هستند و 3 هزار و 200 نفر وجه خود را واریز کرده‌اند که تا امروز برای یک هزار واحد تامین زمین شده که بخشی ستاد اجرایی، بخشی بنیاد مسکن و مابقی را راه و شهرسازی تعهد کرده است.

سرپرست معاونت مسکن و بازآفرینی شهری اداره‌کل راه و شهرسازی استان کردستان گفت: در کامیاران هم 3 هزار و 900 نفر  ثبت‌نام کرده بودند و دو هزار نفر واریز وجه کرده‌اند اما برای ۹۰۰ واحد زمین تامین شده است

رضایی یادآور شد: اولویت در طرح اقدام ملی مسکن استفاده از مصالح باکیفیت و استفاده از فناوری‌های نوین است.

به گفته وی، موضوع قیمت ساخت هر مترمربع طرح اقدام ملی مسکن معضلی شده است که هیچ پیمانکاری با این قیمت کار نمی‌کند.

رضایی همچنین گفت: افق ۱۰ ساله برای تولید مسکن در کردستان در نظر داریم و برای هر شهری براساس طراحی یک داشبورد نیازسنجی می‌شود که زمین‌هایی خریداری می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1752403
ارسال نظر
نظرات