شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 12:16 منتشر شده در مورخ: 1400/04/27 شناسه خبر: 1752449
نماینده یزد و اشکدر در مجلس شورای اسلامی:

بخشنامه برای انرژی خورشید فراوان اما بهره برداری هیچ!/بدهکاری دولت مانعی بر سر راه تولید برق

بخشنامه برای انرژی خورشید فراوان اما بهره برداری هیچ!/بدهکاری دولت مانعی بر سر راه تولید برق
محمدصالح جوکار گفت: بخش نامه های زیادی در رابطه با بهره برداری از انرژی خورشیدیصادر شده است اما به بهره برداری نرسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدصالح جوکار نماینده یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه کشور مقرر شده 5 هزار مگاوات به تولید برق کشور اضافه شود که متاسفانه این امر محقق نشد اظهار کرد: بخشی از تولید برق در کشور بر پایه سلول های خورشیدی و بخشی هم سیکل ترکیبی و گاز است که با توجه به معاهده پاریس که دولت خود را متعهد به اجرای ان کرده است کشور در استفاده از سوخت های فسیلی منع شده است لذا همین امر موجب توقف سرمایه گذاری و ساخت نیروگاه های ترکیبی شده است.

صدور بخشنامه برای انرژی خورشید فراوان اما بهره برداری هیچ!

جوکار با بیان اینکه کمبود های تولید برق در کشور باید با ایجاد نیروگاه های جبران شود افزود: انرژی خورشیدی از نعمت های پاک بسیار ارزشمندی است که کشور ایران با توجه به شرایط جغرافیایی بسیار می تواند از آن بهره ببرد که بخش نامه های زیادی در رابطه با بهره برداری از این انرژی تجدید پذیر صادر شده است اما به بهره برداری نرسیده است.

نماینده یزد، اشکذر و بخش ندوشن با اشاره به اینکه در سال پایانی برنامه ششم توسعه هستیم ابراز کرد: دولت نتوانست برق مورد نیاز کشور را تامین کند و این در حالی است که در کنار توسعه واحد های صنعتی و معدنی میزان مصرف برق نیز افزایش پیدا کرده و این روند هر روز صعودی تر می شود و همه این کمبودها امروز نتیجه عدم توسعه نیروگاهی و افزایش مصرف برق محسوب می شود.

دولت هیچگونه حمایتی در راستای تولید برق نداشته است

وی با بیان اینکه در دولت هیچگونه حمایتی در راستای تولید برق نداشته است گفت: انرژی خورشیدی جزو انرژی پاک است و دولت باید با ارائه تسهیلات مختلف برای بهره برداری از این نعمت حمایت می کرد و حداقل برای کسانی که علاقه مند به سرمایه گذاری در این حوزه هستند مانع ایجاد نکند هر چند که عنوان امسال تولید، مانع زدایی ها و پشتیبانی ها انتخاب شد می طلبد دولت آینده در این حوزه برای رفع موانع تلاش کند.

تولید برق استان یزد بیشتر از مصرف

جوکار عنوان کرد: تولید برق در استان یزد نصب به مصرف روند افزایشی داشته است و این تولید وارد شبکه کشور می شود اما یکی از راهکارهایی که می تواند نجات بخش کشور در تولید برق باشد همین انرژی خورشیدی است هرچند نیازمند سرمایه گذاری و هزینه نسبتا زیادی است.

نماینده یزد، اشکذر و بخش ندوشن با تاکید بر توسعه تولید برق خانگی خاطرنشان کرد: اگر بتوان تولید برق خانگی را توسعه داد و هر خانوار ایرانی خود با نصب سیستم خورشیدی وارد مدار تولید برق شود ضمن تامین برق مورد نیاز خود می تواند مازاد تولید را به دولت بفروشد البته باید شرایط و زمینه تسهیلات این موضوع را هم فراهم کرد.

بدهکاری دولت مانعی بر سر راه تولید برق

بسیاری از نیروگاه هایی که امروز در مدار تولید برق کشور فعال هستند دولت نسبت به آن ها بدهکار بسیار زیادی دارد که متاسفانه تسویه حساب هم نشده و شاید برخی از این نیروگاه های کوچک به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی به نوعی خودشان را از مدار و شبکه تولید برق کشور خارج کرده اند چراکه هزینه های تولید برق این نیروگاه ها بسیار بیشتر از آنچیزی که دولت به آن ها پرداخت می کند که همین امر هم در کنار سایر مواردی که گفته شد توانسته به تولید برق کشور ضربه بزند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1752449
ارسال نظر
نظرات