شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 16:14 منتشر شده در مورخ: 1400/04/27 شناسه خبر: 1752524
چرایی شلوغی صف های نانوای در یزد؛

نان مردم یزد خوراکی برای دامها/ سودجویانی که از نان هم مضایقه نکردند

نان مردم یزد خوراکی برای دامها/ سودجویانی که از نان هم مضایقه نکردند
دبیر اتحادیه نانوایان یزد گفت: به واسطه قیمت پائین نان، بسیاری از افراد نان را خریده و سپس آن را خشک کرده و با سودی حدود 100درصدی به فروش می رسانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، مشاهده صف‌های شلوغ در مقابل نانوایی‌های یزد، با وجود گسترش و تعدد واحدهای نانوایی، این سوال را به ذهن می‌آورد که آیا این وضعیت ناشی از افزایش تقاضا برای نان است و یا آرد کافی توزیع نمی‌شود تا نان به حد کفایت پخت شود.

محسین کریمی در پاسخ به خبرنگار یزدرسا، در مورد علت شلوغی های اخیر نانوایی ها ی سطح شهر یزد در چند وقت اخیر اظهار داشت: این اتفاق به چند دلیل به وقوع پیوسته که اولین و مهمترین آن، گران شدن مابقی اقلام مصرفی خانوارها می باشد که باعث شده خانوارها نیاز مصرفی خود را با نان تامین کنند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دلایلی که باعث ازدحام جمعیت در نانوایی ها شده گرانی نهاده های دامی می باشد که باعث شده برخی از دامداران نیازغذایی مرغ و دام خود را با نان که ارزان ترتامین کنند و در واقع  به دلیل شرایط موجود بسیاری از دامها در حال حاضر نان خور شده اند.

دبیر اتحادیه نانوایان یزد یکی  دیگر از دلایلی که برای ازدحام جمعیت نانوایی های یزد برشمرد قیمت بسیار پائین آرد یارانه ای ذکر و خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو آرد یارانه ای که به نانوایان تحویل داده می شود با توجه به نوع آرد هر کیلو 600 یا 850تومان می باشد که اگر هزینه های برق و کارگر و... به آن اضافه کنیم بازدر مقایسه با قیمت آردی که در بازار آزاد به فروش میرسد بسیار ارزان تر است که باعث می شود عده ای از افراد آرد یارانه ای را در بازار آزاد به فروش برسانند.

کریمی با ذکر اینکه این فروش آرد باعث میشود میزان پخت نانوا کاهش یابد و به دنبال آن هجوم مردم برای تامین نان معطوف به تعداد کمتری از نانوایی ها شود تصریح کرد: از لحاظ تعداد نانوایی در سطح شهر یزد به علت وجود حدود750نانوایی هیچ مشکل و کمبودی وجود ندارد وحتی در برخی از مناطق شهر، تراکم نانوایی هم وجود دارد.

وی سومین دلیل ازدحام جمعیت  چند وقت اخیر نانوایی را ارزان بودن قیمت نان ذکر و ابراز داشت: موضوعی که به فراوانی در چند وقت اخیر مشاهده می شود خرید نان توسط مردم با حجم زیاد و فراتر از نیازشان است که علت آن ارزان بودن نان است که باعث می شود این افراد نان ارزان را خریده وخشک کرده و تقریبا با 100درصد سود به فروش برسانند که در حقیقت باعث شده یک شغل کاذب جدید برای عده ای ایجاد شود به همین علت نانوایی های  نان لواش به علت اینکه وزن چندانی ندارند معمولا خلوت تر از مابقی نانوایی ها هستند.

دبیر اتحادیه نانوایان یزددر پایان با ذکر اینکه  سهمیه آرد نانوایان به اندازه کافی بوده و حتی در چند وقت اخیر سهمیه آرد نانوایان با افزایش همراه بوده است  اظهار داشت: مشکلاتی که در زمینه توزیع آرد و قیمت گذاری و... که باعث ازدحام جمعیت در نانوایی های یزد شده است را بارها به صورت مکتوب به مسئولین اعلام کرده ایم اما تاکنون اقدامی نکرده اند.

به نظر می رسد کارگروه آرد ونان استان باید برای این ازدحام جمعیت صف های نانوایی چاره ای اصولی بی اندیشد زیرا که به علت وضعیت بحرانی استان در زمینه بیماری کرونا این صف ها میتواند عامل  تشدید این بیماری در سطح شهر یزد باشد.

انتهای پیام/ 

 

 

https://www.dana.ir/1752524
ارسال نظر
نظرات