شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:04 منتشر شده در مورخ: 1400/04/27 شناسه خبر: 1752570

توافق کاهش تولید نفت اوپک‌پلاس تمدید شد

توافق کاهش تولید نفت اوپک‌پلاس تمدید شد
اوپک پلاس برای افزایش تدریجی تولید نفت تا دسامبر و تمدید مدت اجرای پیمان محدودیت عرضه تا پایان سال ۲۰۲۲ به توافق رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اعضای اوپک پلاس در جلسه نوزدهم خود که امروز و به صورت آنلاین برگزار شد، توافق کاهش تولید را تا زمان بازگشت کامل  ۵.۸ میلیون بشکه نفت تمدید کردند. توافق جدید کاهش تولید نفت اوپک‌پلاس تمدید و مبنای تولید جدید فعال شد.

بر اساس توافق جدید ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز از ماه آینده میلادی به تولید نفت اوپک‌پلاس اضافه خواهد شد، البته در افزایش تولید شرایط بازار در جلسات ماهانه مورد بررسی قرار می گیرد تا کل ۵.۸میلیون بشکه نفتی که بر اساس توافق سال گذشته اوپک پلاس همچنان از بازار خارج است، به تولید اعضا بازگردد.
 
این گروه که شامل اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان نفت است، در مذاکراتی که اوایل ماه میلادی جاری برگزار شد به دلیل اختلاف میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی موفق نشد توافق نفتی جدید را تصویب کند.
 
اوپک پلاس قصد داشت میزان عرضه نفت از اوت تا دسامبر سال ۲۰۲۱ را به میزان دو میلیون بشکه در روز دیگر افزایش دهد. اگرچه ریاض و ابوظبی از افزایش تولید تا پایان امسال حمایت کردند اما امارات متحده عربی با ایده عربستان سعودی برای تمدید مدت اجرای پیمان فعلی محدودیت عرضه که طبق توافق اولیه در آوریل سال ۲۰۲۲ به پایان می رسد، موافق نبود و موافقت با این موضوع را به تعیین سهمیه تولید بالاتر برای این کشور مشروط کرد.
 
با توجه به تصمیم اوپک پلاس در جلسه امروز، توافق کاهش تولید که قرار بود تا آوریل ۲۰۲۲ (فروردین- اردیبهشت ۱۴۰۱) ادامه داشته باشد، دست‌کم تا سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور- مهر ۱۴۰۱) تمدید شد.
 
مبنای تولید جدید البته به معنای رسیدن به این تولید در شرایط کنونی نیست و در پایان اجرای این توافق کشورها می‌توانند به آن تولید برسد.
 
ایران، ونزوئلا و لیبی همچنان از این کاهش تولید معاف خواهند بود. 
 
سال گذشته اعضای اوپک پلاس با توجه به کاهش شدید قیمت نفت، تصمیم گرفتند تا ۹.۷ میلیون بشکه از تولید نفت خود را از بازار خارج کنند و این کاهش تولید به تدریج به بازار بازگردد.
 
با این تصمیم قیمت نفت که به دلیل شیوع کرونا و ناکامی در ادامه فریز نفتی تا زیر ۲۰ دلار در هر بشکه پایین آمده بود، افزایش یافت تا آنجا که قیمت نفت اکنون به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه رسیده است.
 
 
انتهای پیام
https://www.dana.ir/1752570
ارسال نظر
نظرات