شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 12:29 منتشر شده در مورخ: 1400/04/29 شناسه خبر: 1752709
یادداشت؛

نقش کمرنگ رسانه ملی در گسترش فرهنگ حج و زیارت

نقش کمرنگ رسانه ملی در گسترش فرهنگ حج و زیارت
در ایام نورانی هفته حج شایسته است به واکاوی چرایی نقش کمرنگ رسانه‌ها در گسترش فرهنگ حج و زیارت و همچنین سهم ما در مظلومیت خانه خدا بپردازیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ در ایام نورانی هفته حج و در حال و هوای عرفات، مشعر، منی، عید سعید قربان و غدیر شایسته است به واکاوی چرایی نقش کمرنگ رسانه‌ها در گسترش فرهنگ حج و زیارت و همچنین سهم ما در مظلومیت خانه خدا بپردازیم.

حج در قرآن کریم، یکی از واجبات الهی است که در تمام ایام عمر یکبار با شرایط خاصی واجب می‌شود و در بیان پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) عصاره اسلام، معادل شریعت و یکی از ارکان اسلام است.

از نگاه رهبر فرزانه انقلاب نیز، "موسم حج در هر سال، میعاد رحمت پروردگار بر امّت اسلامی است. فراخوان قرآنیِ وَ اَذِّن فِی النّاسِ بِالحَج دعوت همگان در طول تاریخ بر سر این سفره رحمت است تا هم دل و جان خداجوی و هم نگاه و اندیشه‌ی خردورز آنان از برکات آن بهره‌مند شود و هر سال درسها و آموخته‌های حج، به وسیله‌ی جماعاتی از مردم به سراسر جهان اسلام برسد".

اکنون در این ایام نورانی، در حال و هوای عرفات، مشعر، منی، عید سعید قربان و غدیر ذکر و یادآوری چند نکته را سودمند و قابل تامل می‌دانم:

1- فریضه‌ای که آیینه تمام نمای شریعت الهی و یکی از ارکان اسلام است، در برنامه‌های رسانه‌های جمعی چه جایگاهی دارد؟

2-. نگاه ما به حج ابراهیمی و ظرفیت‌های تمدن ساز و تاریخ ساز آن چگونه است؟

3. آیین حج، با میزبانی بی‌واسطه میلیون‌ها مسلمان از سراسر عالم و با تاثیر غیرمستقیم بر میلیون‌ها مشتاق و مشاهده‌گر، کانون انس فرزندان امت اسلامی است که می‌تواند چهره بدون روتوش، انقلاب و نظام اسلامی را به جهانیان معرفی کند؛ توجه به این ظرفیت رسانه ها و به خصوص اَبَر رسانه‌ای (صداو سیما) در سطوح تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و حاجیان ما به عنوان سفرای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران چه اندازه است؟

4- امامین انقلاب اسلامی به عنوان زعمای جهان اسلام و پرچمداران بصیرت و بیداری اسلامی، در پیام های متوالی به کنگره عظیم حج، اصرار بر موضع فعال و کنشگری در عملیات حج داشته و دارند تا با این اقدامات به حج ابراهیمی و حج متعالی نزدیکتر شویم؛ میزان فهم ما و اقدام ما تا چه اندازه با منویات مقام ولایت انطباق دارد؟

5- بهانه‌های واهی و شبهات فراگیری مثل خروج ارز از کشور و انتقال سرمایه ملی به کشور عربستان باعث دلسردی بخشی از مردم از انجام این واجب الهی و فروکاست شأن این فریضه الهی و فرهنگ زیارت شده‌است؛ در برابر این شبهه فراگیر می باید صدا و سیما و صاحبان اندیشه و قلم و بیان، سازمان حج زیارت موضع آفندی بگیرند و با تولید و انتشار پاسخ‌های متقن در قالب‌های متعدد، تنویر افکار عمومی را رقم زنند و غبار مظلومیت و مهجوریت را از این واجب الهی برطرف کنند.

6- برنامه های ارزشمندی مثل سمت خدا با هدایت افکار عمومی به سمت فضیلت‌های اخلاقی و تربیتی و دینی، نقش بی‌بدیل در گسترش معارف اسلامی دارند و الحمدلله مأجورند؛ انتظار می‌رود به موازات باز نشر این فضیلت‌ها از توجه به ضرورت‌ها مثل حج و برکات فردی، اجتماعی، جهانی و اخروی آن غفلت نشود. بدیهی است که این توجه از وظایف ذاتی رسانه ملی است که در حکم انتصاب رؤسای آن توسط ولی‌فقیه به آن اشاره شده‌است.

7- در سال‌های اخیر، سلایق و ذائقه‌های متفاوت مخاطبان و نیز فراوانی رسانه‌های رقیب تمدنی باعث تولید شبکه‌ها، برنامه‌ها و سریال‌های متنوع و جذاب دیداری و شنیداری شده‌است؛ اکنون یک سوال مهم وجود دارد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زایر در صف انتظار حج تمتع و نزدیک به 6 میلیون نفر در صف انتظار عمره مفرد، این حجم انبوه مشتاقان زیارت بیت الله الحرام و علاوه بر آن صدها هزار زائرانی که با دیدار مشاهده مشرفه با خدای خود تجدید خاطره و بیعت کرده اند برای ساخت و تولید برنامه‌های حول محور حج و زیارت یک فرصت بزرگ به شماره نمی‌آید.

ارزش‌هایی که خداوند در فریضه حج قرار داده، هر کدام می‌تواند هزاران نکته مثبت و ارزنده در نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی داشته‌است چرا این فرصت بزرگ مورد غفلت و کم‌توجهی است.

8- حسب دستورالعمل سازمان حج می‌بایست مدیران و عوامل اجرایی کاروان‌ها، مناسک حج و قوانین و مقررات مرتبط را در شرایط سخت کرونایی برای زایران به صورت مجازی آموزش دهند.

در حالی‌که زبان فضای مجازی ابتر است و سال‌خوردگی اکثریت زوار باعث شده که یا به شبکه‌های اجتماعی دسترسی یا آشنایی نداشته‌باشند و این مسئله، سه چالش جدی را بوجود آورده‌است.

نخست: سرگردانی و اضطراب زایران و ترس از خدشه در اعمال در هنگام تشرف و احرام

دوم: رویه‌های غیر واحد تدریس و ناعدالتی در آموزش

سوم: استهلاک زمان، سرمایه و انرژی مدیران ۴۹۰ کاروان حج کشور در تدارک استودیو و ضبط و تدوین و بارگذاری محتوا و...
هزاران زایر بیت‌الله الحرام در مناطق روستایی که اکثریت پیر و سالخورده و امکانات ارتباط با اینترنت و فضای مجازی را ندارند برای دانلود و ارتباط با برنامه‌های آموزش مجازی دچار رنج و مشقت هستند.

اینان سوالشان از کارگزاران نظام اسلامی این است که چرا در صدا و سیما که به برکت انقلاب اسلامی فراگیر و به راحتی در دسترس همه خانواده و زائرین است در طول سال یک برنامه آموزش اسرار، مناسک و مقررات حج بصورت ثابت و برنامه ریزی شده، هنرمندانه و جذاب تدبیر نمی‌شود.

9. دهه آخر ذیحجه، ایام وقوع رویداد تاریخی بسیار مهم طولانی‌تر شدن غیبت حضرت موسی(ع) در کوه طور است؛ ایامی که سامری از غیبت حضرت موسی(ع) را بهانه کرد و نایب او را نادیده انگاشت و با انحراف در مسیر بندگی بنی‌اسراییل، رویش‌های دینی را به ریزش تبدیل کرد.

در دهه ذیحجه، غیبت امام، تبعیت از نایب او و وسوسه‌های سامری‌ها درس‌هایی نهفته است که اگر عبرت نگیریم، مایه عبرت دیگران خواهیم شد.

۱۰. 2 سال است که به خاطر ویروس منحوس کرونا و فقدان مدیریت آل صعود، ضیوف الرحمن و عاشقان حرم نبوی، بقیع مظلوم از تشرف به حج محروم می‌شوند.

این درحالی است که عربستان می‌توانست با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم این مشکل را برطرف کند.

آیا برای این مشکل بزرگ که برای امت اسلام و خیل عظیم مشتاقان حرم امن الهی، امکان هیچ تدبیر و برنامه‌ریزی آموزشی در رسانه‌های جمعی و به خصوص صدا و سیما وجود ندارد؟

رسالت اصحاب رسانه در خصوص حج ابراهیمی و ابعاد و آثار آن نباید متوقف موسم و زمان خاص مثل هفته حج باشد، بلکه باید در طول سال، در زمینه گسترش فرهنگ زیارت، به ویژه سفر عبادی و سیاسی حج پل ارتباطی مهمی به شمار می‌آید و می‌تواند با تعامل و همکاری با سازمان‌های دیگر، مانند حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری، گستره وسیعی از خدمات اثرگذار معنوی و بصیرت‌افزایی داشته‌باشد.

در آخرین تشرفمان به سفر حج یکی از دوستان در خیمه‌های مشاعر به زایران جوان یمنی می‌گفت همه ما به انقلاب شما و برکت خون شهدایتان ایمان داریم؛ او می‌گفت تجربه ما در دفاع مقدس نشان داد شهدای ما هیمنه رژیم بعث را در هم شکست و برای ملت ما و همه عشاق الحسین(ع) به سمت بین‌الحرمین معبر گشودند و ما را به ضیافت اربعین حسینی مهمان کردند و دیری نمی‌پاید که خون پاک شهدای شما سایه نحس رژیم آل سعود را در هم می‌شکنند و برای همه یکتاپرستان به سمت حرمین شریفین معبر می گشایند تا در میقات ابراهیم لبیک گویان به تماشای امام مهدی(عج) وارث همه انبیاء بنشینیم.

 ابوالقاسم خسروی‌ سهل‌آبادی، نماینده اسبق مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1752709
ارسال نظر
نظرات