شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:09 منتشر شده در مورخ: 1400/04/28 شناسه خبر: 1752799
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان یزد:

مراسم عزاداری محرم در یزد توسط تمامی هیات های مذهبی برگزار خواهد شد

مراسم عزاداری محرم در یزد توسط تمامی هیات های مذهبی برگزار خواهد شد
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان یزد گفت:مراسم عزاداری ماه محرم در استان یزد با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی برگزار خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، حجت الاسلام والمسلمین نجیمی ظهر امروز در نشست برخط(آنلاین) با خبرنگاران استان یزد با بیان اینکه مراسم اقامه عزا ابا عبدالله الحسین در ماه محرم امسال توسط هیات های مذهبی یزد و با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی برگزار خواهد شد اظهار داشت: در سال گذشته تعدادی از از هیات های مذهبی به دلیل شرایط بیماری کرونا تصمیم گرفتند مراسم عزاداری مثل سالهای قبل آن نداشته باشند اما در سال جاری تصمیمشان بر برگزاری پرشور مراسم اقامه عزا اباعبدالله الحسین در سطح استان یزد می باشد.

وی ادامه داد:طبق آخرین مصوبه ستاد کرونا، برگزاری مراسم عزاداری محرم به مانند دستورالعمل سال گذشته است و هیات های مذهبی می توانند مراسمات خود را فضاهای باز، ورزشگاهها، صحن امامزادگان ، مدارس و... برگزار کنند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان با تاکید بر اینکه مدل برگزاری پرشور مراسمات عزاداری هیات های یزد به نحوی می باشد که می بایست برنامه ریزی مربوط به آن از حداقل یک ماه مانده به محرم شروع شود ابراز داشت: مسئولین تمامی هیات های مذهبی یزد به این نتیجه رسیده اند که مراسم عزاداری امسال را با شور حسینی و با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی برگزار کنند و در حال تهیه شعرها و نوحه های خود می باشند و تمام برنامه ریزی های لازم برای برگزاری مراسمات را در حال انجام می باشند.

حجت الاسلام والمسلمین نجیمی با ذکر اینکه برگزاری مراسم نخل برداری و 13محرم در یزد بستگی به شرایط بیماری کرونا در آن مقطع زمانی دارد خاطرنشان کرد: اگر ملاک دستورالعمل سال گذشته ستاد کرونا باشدهرگونه تجمع و حرکات دسته جات عزا ممنوع می باشد اما باید همچنان منتظر ماند وشرایط بیماری کرونا در آن زمان را بررسی و سپس تصمیم گیری کرد.

وی در ادامه این نشست خبری با اشاره به برگزاری دعای عرفه در صحن تمام امامزادگان و فضاهای باز در سراسر استان شد اظهار داشت: متاسفانه اغلب هیات های مذهبی استان برای تشکیل پرونده در سازمان تبلیغات هنوز اقدامی انجام نداده اند که امیدواریم با برگزاری دوره های توانمندسازی که برای مسئولین هیات ها در حال برگزاری می باشیم این افراد علاقه مند به تشکیل پرونده شوند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان یزد ادامه داد: تصور برخی مسئولین هیات های مذهبی بر این است که در صورت تشکیل پرونده در سطح سازمان تبلیغات محدودیتهایی  شامل آنها می شود و به همین دلیل اقدامی برای تشکیل پرونده انجام نداده اند.

حجت الاسلام والمسلمین نجیمی دبیر بنیاد بین المللی غدیر در استان یزد در مورد برگزاری مراسمات عید غدیر تا روز مباهله نیز اظهار داشت: به دلیل پیشینه یزد شاهد برنامه ریزی عزاداری ماه محرم از ابتدای ذی الحجه هستیم  که همین امر باعث شده که به صورت غیر مستقیم  عید غدیر و مباهله تحت پوشش قرار گیرد و به نوعی نیز شاهد پیشواز زودهنگام ماه محرم بودیم که ما با ایجاد طرح غدیر تا مباهله و اجرای جشن های مختلف سعی کردیم بر تعداد روزهای شاد اهل بیت در استان افزایش دهیم و زمینه این ایجاد کنیم تا مردم فرصت پیداکنند در کنار حزن اهل بیت به شادی اهل بیت نیز بپردازند..

وی با بیان اینکه قصد سازمان تبلیغات در زمینه برگزاری مراسم عید غدیر تا روز مباهله راه اندازی یک موجی در سطح جامعه در زمینه بزرگداشت این ایام می باشد خاطرنشان کرد: در شب 24ذی الحجه طبق هماهنگی که با تمامی مساجد یزد انجام شده حدود نیم ساعت مراسم جشن برگزار که یک ربع آن به امام جماعت مسجد ویک ربع به ذاکرین اهل بیت اختصاص خواهد داشت و در آن ایام نیز مراسمات جشن وسرور اهل بیت در تمامی تکایا و مساجد برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین نجیمی ادامه داد: در راستای تبیین موضوع اهل بیت و ایام عید غدیر تا روز مباهله جلساتی با نخبگان و دانشگاهیان برگزار تا محتوای لازم در این زمینه تولید ودر اختیار سخنرانان و ذاکرین اهل بیت قرار گیرد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان یزد با اشاره به برگزاری مراسمات خطبه خوانی غدیر خاطرنشان کرد: جلسات تبیین ابعاد خطبه غدیر برای مسئولین هیات ها و سخنرانان سطح شهر تدارک دیده  شده که با ابعاد گوناگون آشنا و این موضوعات را در جلسات خود به اطلاع آحاد جامعه برسانند.

وی با تاکید بر اینکه طبق روایات روز غدیر فقط مختص به یک روز نبوده و طبق روایات  روزهای 18،19،20مراسم غدیر برگزار شده تصریح کرد: طبق جلسات هماهنگی که با مسئولین هیات های مذهبی برگزار خواهد شد قرار است انها در زمینه عدم برگزاری مراسم پیشواز محرم توجیه شوند .

وی ادامه داد: اگر در این زمینه مقاومت هایی صورت گرفت طبق هماهنگی که با شهرداری به عمل آمده از نصب بنرهای پیشواز محرم قبل از 25ذی الحجه جلوگیری خواهد شد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان یزد در پایان تاکید کرد: برگزاری مراسم اطعام روز غدیر خوشبختانه تبدیل به یک فرهنگ شده است که با شور خاصی در میان آحاد مختلف جامعه هر ساله برگزار می شود وامیدواریم شرایطی مهیا شود که در روز عید غدیر همه مردم ایران مهمان سفره امیرالمومنین (ع) باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1752799
ارسال نظر
نظرات