شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:30 منتشر شده در مورخ: 1400/04/30 شناسه خبر: 1753289
مدیر روابط عمومی دامپزشکی استان قزوین:

ذبح دام در کشتارگاه‌های استان قزوین رایگان انجام می‌شود

ذبح دام در کشتارگاه‌های استان قزوین رایگان انجام می‌شود
محمد فرحی گفت: باتوجه به شیوع بیماری تب کریمه کنگو در فصول گرم سال نیز ذبح دام به هیچ عنوان در منازل و معابر توصیه نمی‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛محمد فرحی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، درباره ذبح دام در عید قربان اظهار کرد: امسال هم مانند سال گذشته با توجه به شرایط حاکم بر کشور به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ به منظور جلوگیری از تشکیل تجمع تجمعات نیز ذبح دام را در کشتارگاه‌ها متمرکز کردیم.

وی با بیان اینکه تمام کشتارگاه‌های استان ذبح دام را به صورت رایگان انجام می‌دهند، افزود: تمام اکیپ‌های اداره کل دامپزشکی در همه شهرستان‌ها در اداره مستقر و آماده خدمات رسانی به مردم هستند لذا مردم می‌توانند از طریق شماره 1512 از مشاوره لازم برخوردار شوند.

کارشناس ارشد انگل‌شناسی اداره کل دامپزشکی استان قزوین بیان کرد: بیماری مشترک قابل انتقال بین انسان و دام از جمله تب کریمه کنگو هیچ‌گونه علائمی در دام زنده ندارد اما زمانی که ذبح شده و گوشت آن استحصال می‌شود، می‌تواند بیماری را به انسان منتقل کند لذا تنها راه مقابله با آن  نگهداری گوشت به مدت 24 ساعت در دمای یخچال است.

فرحی تصریح کرد: باتوجه به شیوع بیماری تب کریمه کنگو در فصول گرم سال نیز ذبح دام به هیچ عنوان در منازل و معابر توصیه نمی‌شود چراکه این اقدام می‌تواند منجر به آلودگی محیط و افزایش شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام شود.

ذبح دام در کشتارگاه‌های استان رایگان انجام می‌شود

وی تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی فرض را بر این می‌گذارد که تمام دام‌ها بیماری تب کریمه کنگو دارند لذا بعد از کشتار، لاشه آن به مدت 24 ساعت در سردخانه کشتارگاه نگهداری می‌شود تا با پایین آمدن دما و PH عامل بیماری غیرفعال شود بنابراین مردم اطمینان داشته باشند که گوشت‌های موجود در قصابی‌های سطح شهرها که مهر دامپزشکی دارند، مراحل اطمینان را طی کرده‌اند.

کارشناس مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین عنوان کرد: سه کشتارگاه تاکستان، دشت‌بره و زیاران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و موازین شرعی در روز عید سعید قربان فعال و آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

فرحی اذعان کرد: اداره کل دامپزشکی استان قزوین با توجه به شیوع ویروس کرونا و وضعیت قرمز این استان، به منظور جلوگیری از اذحام جمعیت هیچ مکانی جهت خرید و فروش دام را در نظر نگرفته اما مردم می‌توانند در همان کشتارگاه‌ها یا میادین سطح شهر اقدام به خرید دام کنند.

وی در پایان گفت: ذبح دام در تمام کشتارگاه‌ها زیر نظر یک بازرس بهداشتی و یک ناظر شرعی صورت می‌گیرد و روال کار به این صورت است که دام قبل و بعد از ذبح از نظر سلامت معاینه می‌شود؛ همچنین ناظر شرعی نظارت لازم را خواهد داشت و در پایان مهر دامپزشکی روی آن زده می‌شود.

انتهای پیام/ 

 

https://www.dana.ir/1753289
ارسال نظر
نظرات