شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 16:16 منتشر شده در مورخ: 1400/05/03 شناسه خبر: 1754193
کارشناس مسائل سیاسی:

اهمیت تحلیل خبر در فضای پرتلاطم اجتماعی

اهمیت تحلیل خبر در فضای پرتلاطم اجتماعی
اهمیت تحلیل خبر در فضای پرتلاطم اجتماعی گفت: در فضای پرتلاطم اجتماعی این عصر، خبر و مهم‌تر از آن تحلیل آن خبر، بسیار مهم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ قاسم حبیب‌زاده در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: در فضای پرتلاطم اجتماعی این عصر، خبر و مهم‌تر از آن تحلیل آن خبر، بسیار مهم است؛ زیرا موج‌آفرینی و به حرکت در آوردن توده‌ها یکی از کارکردهایی است که رسانه‌ها از طریق بمباران خبری، کوچک‌نمایی و بزرگ‌نمایی، شرطی‌سازی افکار عمومی نسبت به برخی واژه‌ها و همچنین تحلیل‌های دل‌خواه دنبال می‌کنند و البته سرعت انتقال خبر و تحلیل آن در این امر، حرف اول را می‌زند.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی اخبار درست و غلط به هم آمیخته است،گفت: کم نیستند افرادی که بدون تحقیق راجع به صحت و سقم یک خبر، اقدام به بازنشر آن می‌کنند و بدون آنکه بدانند یا بخواهند عمله جنگ روانی دشمن علیه ملت خود می‌شوند.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: راه‌های مختلفی برای بررسی صحت یک خبر وجود دارد که ساده‌ترین آن مراجعه به خبرگزاری‌های رسمی داخلی و روزنامه‌های معتبر است. نمی‌خواهیم بگوییم هر خبری در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها درست است، اما نسبت به اخباری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند از اعتبار بالاتری برخوردارند، چرا؟ چون آنها باید پاسخگوی صحت و سقم آن خبر باشند.

حبیب‌زاده توصیه کرد: کاربران و خوانندگان فضای مجازی اخبار خاصی را که در شبکه‌های مجازی  مشاهده می‌کنند و یا در پی اعتبارسنجی یا بازنشر آن اخبار هستند، ساده‌ترین راه پیگیری درستی آن خبر، مراجعه به خبرگزاری‌ها رسمی است، اگر آنها نیز آن را منتشر کرده بودند، می‌توان اطمینان بیشتری به آن خبر پیدا کرد و اگر هیچ خبرگزاری با آن نپرداخته بود، احتمال دروغ بودن آن خبر بسیار زیاد است.

حبیب‌زاده بیان داشت: فضای مجازی مزیت و معایب بسیاری دارد که اگر استفاده صحیح از آن شود و برای آن برنامه‌ریزی وجود داشته باشد، می‌تواند منافع ملی کشور را تأمین کند و به ابزاری برای آگاهی تبدیل شود، اما اگر استفاده غیرصحیح از آن شود و بدون برنامه به حال خود رها شود، قطعاً زیان‌بار است. کشورهایی که امروز توانسته‌اند فضای مجازی را مدیریت صحیح کنند، موفق بوده‌اند و از امنیت بالایی برخوردار هستند؛ لذا ما هم باید این فضا را مدیریت کنیم، البته مدیریت فضای مجازی به معنای مسدودسازی و فیلترینگ نیست، یلکه به معنای ساختارمند و اصولی کردن استفاده از این فضاست و قطعاً کسی به دنبال فیلترینگ نیست و همه می‌دانیم که فضای مجازی میلیون‌ها شغل ایجاد کرده است.

انتهای پیام

https://www.dana.ir/1754193
ارسال نظر
نظرات