شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 22:47 منتشر شده در مورخ: 1400/05/04 شناسه خبر: 1754583
با حضور مسئولان استانی برگزار شد؛

آئین بزرگداشت روز ملی شیخ صفی الدین اردبیلی + عکس

آئین بزرگداشت روز ملی شیخ صفی الدین اردبیلی + عکس
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در آئین بزرگداشت روز ملی شیخ صفی الدین اردبیلی به تبین ویژگی های سلسله صفویه پرداخت و گفت: شیخ ارشاد، صفی‌الدین اردبیلی و فرزندانش نه تنها در تاریخ ایران فرهنگی بزرگ بنا نهادند، بلکه زمینه ایجاد جامعه آرمانی را نیز فراهم کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  سبلان ما ، عصر امروز آئین بزرگداشت روز ملی شیخ صفی الدین اردبیلی و نکوداشت هفته استان اردبیل با حضور جمعی از مسئولان استانی و با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در محوطه اصلی بقعه شیخ صفی الدین اردبیل و در فضای باز برگزار شد.

عبداله بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در این مراسم به تبین ویژگی های سلسله صفویه و نقش ماندگار این سلسله در شکل گیری ایران یکپارچه اشاره کرد و گفت: نام شیخ صفی‌الدین اردبیلی برای اولین بار در تقویم رسمی کشور ثبت شده که رویداد مبارکی است و با وجود شرایط حاکم، شایسته بود برنامه‌ای در این زمینه هرچند به صورت محدود برگزار شود.

وی در ادامه به نقش و جایگاه شیخ صفی و سلسله صفویه اشاره کرد و گفت: شیخ ارشاد، صفی‌الدین اردبیلی و فرزندانش نه تنها در تاریخ ایران فرهنگی بزرگ بنا نهادند، بلکه زمینه جامعه آرمانی را فراهم کردند.

بحرالعلومی گفت: فعالیت شیخ صفی و فرزندانش، شاه اسماعیل و شاه عباس، موجب شد تا نام ایران در نقاطی که از نظر نظامی قابل دسترسی نبود، از نظر فرهنگی نفوذ کند و امروزه اثر آن از چین تا بالکان قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه اردبیلی‌ها از برکت وجود خاندان صفوی است که در حرکت‌های انفرادی و جمعی در دنیا مشهور شده و درخشیده اند گفت: رو ثبت چهارم مرداد به نام شیخ صفی‌الدین اردبیلی حادثه‌ای بزرگ برای استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین ویژگی های مکتب شیخ صفی پرداخت و گفت: مکتب شیخ صفی و فرزندانش در سه سطح قابل بررسی است که نخست معرفی مذهب تشیع به دنیا، دوم ایجاد وحدت بین اقوام و مذاهب و سوم پایه‌گذاری حکومت و برقراری آشتی بین دین و سیاست برخلاف فرهنگ رایج در آن زمان مبنی بر صوفی‌گرایی، عزلت‌گزینی و دوری از اجتماع بود.

وی افزود: این سه محور موجب شد تا برآیند فعالیت‌های شیخ صفی و فرزندانش مانند پدیده فرهنگی جهانی شود، چنان که اکثر بناهای تاریخی اصفهان یا تاج محل در هندوستان به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان یادگارانی از آن دوران است.

 غبارروبی مزار شهدای چالدران در جوار بقعه شیخ صفی الدین، شعرخوانی عسگر شاهی از مفاخر ادبی استان اردبیل و سخنرانی بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل از جمله برنامه های این آیین در اردبیل بود.

 

انتهای پیام/ج

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1754583
ارسال نظر
نظرات